VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Opevnění města konečně roste. Panovník dává další dar

Tábor - 63. procházka dějinami Tábora.

5.5.2013
SDÍLEJ:

Táboráci dosáhli svého.  Mohli si odmazávat z dluhu vůči císaři hodnoty, které vkládali do opevnění.Foto: Josef Musil

(Předchozí díl pojednával o tom, že roku 1665 se chudému Táboru podařilo odvrátit exekuci. Z dvoutisícového dluhu vůči císaři si smějí Táborští odečíst 684 zlatých, které zaplatili na kontribuci. Zbytek chtějí splácet přeneseně – vykazováním hodnoty materiálu a prací, jež vydávají na opevnění. Velitel města je proti. Krajští hejtmani se staví na stranu Táboráků a prosí o souhlas císařské místodržící. Nabízejí, že sami budou na výdaje dohlížet.)

Místodržící s dozorem hejt-manů souhlasí a znovu vyžadují doklad, že Táborští si z dvou tisíc smějí odečíst 684 zlatých z kontribuce. Hejtmani jim tedy tento výkaz už potřetí posílají a zdvořile za Táborské prosí pořád o jedno a to samé:
„An kdyby to dílo při té fortifikací vykonané obyčejně taxirovati, vápno, cihly, nádeníci, fůry a dříví zouplna se  počítati mělo, dosti lehce těch 2000 zlatých by vyneslo, a snadně approbirovati mohlo, že aspoň těch 684 zlatých z dotčených 2000 zlatých jim Táborským milostivě a slušně defalcirovati naříditi ráčíte, té naděje jsme."

Všecko všecičko . . .

Papírování, samé papírování, leč dosáhli svého. Táborští si  mohou oněch 684 zlatých odečíst z druhu vůči panovníkovi.
Tak, a teď  je třeba, aby zbývající částku, tedy 1316 zlatých, nemuseli platit. Aby jim ji velitel města Areizaga odečítal ze zbytku dluhu podle hodnoty vynaloženého materiálu a práce. Místodržící s tím sice už vyjádřili souhlas, nicméně Areizagovi je to třeba dát černé na bílém.

A aby takový příkaz císařští místodržící vydali, je třeba jim příkladně popsat bohulibé úsilí, které není možné dotáhnout do konce kvůli prázdným kapsám. V tom už mají Táboráci  letitou  dovednost.

„Poněvadž, milostiví páni páni," píší jim v žádosti z konce roku 1665 nebo začátku následujícího, „v tak začaté fortifikací města Tábora ještě mnohá planá místa větší a větší zkázu den ode dne beroucí napravení rychlého vysoce potřebují, a kdyby se ta časně nezaopatřily, k dokonalý ruině a tudy na větší a tuplovaný náklady budoucně zase k vyzdvižení přijíti by musely; pročež zůstávajíce nám ještě na doplnění nadepsaných 2000 zlatých za Jeho milosti císařskou a královskou berní zemskou 1316 zlatých, aby nám taková nedodaná summa proti náležitému od nás vykvitování na fortifikací odvedena byla, Vaše excelence a milost to milostivě naříditi ráčí."

Hle, přišel dopis od místodržících z 20. ledna 1666 a v něm – Ano! Povoluje se! Avšak Táborští se musejí zavázat, že z oněch zbývajících 1316 zlatých všecko všecičko vynaloží na městské opevnění. Krajští hejtmani to mají za úkol prověřovat a posílat vyúčtování místodržitelské kan-celáři. Podle nich budou místodržící odmazávat Táborským zbytek dluhu. Slibujete, Táboráci?

K tomu se zavázali rádi. Vyhráli! A velitel Areizaga? Nemůže říct ani slovo. Jen určuje, co se kde bude stavět či opravovat. Pokud Táborští mají peníze, vkládají je do oprav, pokud nemají, obstarávají naturálie. Na zaplacení fortifikace používají i odvody z obecních várek piva. A řádně vše zanášejí do účetnictví.

Například 20. května 1666: „Zaplaceno k záduší táborskému pět tisíc cihel na přikrývání kranclův (tj. ozubí) na zdech nových, v skrovnosti umluvených po třech zlatých i s forami na 15 zlatých. Náklad na kamen: Budouce namnoze kamene z rozvalených zdí vyrumováno, však nejsouce ho ještě sdostatek, víceji nalámáno kamene v škále 150 sáhů, od každého sáhu po třiceti krejcarech, celkem 75 zlatých. Od fůry každého sáhu po 24 krejcarech, celkem 60 zlatých."

Anebo 3. června: „Dáno za 36 tisíc šindele na přikrytí Velký brány hradský 42 zlatých; za 40 tisíc šindelnýho hřebíku 36 zlatých… Vydání zedníkům od vyzdvihování hlavní zdi z gruntu u presu 372 zlatých 45 krejcarů."

V té podobě, v jaké Táborští vybudují opevnění za milostivý císařův dar, už nadlouho městu zůstane. Zároveň se Táboráci vyzbrojují a nechávají si opravovat staré zbraně.

Další dva tisíce

Léta plynou v činorodé práci, a najednou, v srpnu 1676, dává císař městu další dar na stavbu opevnění! Opět dva tisíce zlatých.
Okolnosti toho daru neznáme, ale jak už známe císaře, bezpochyby neposlal zlaťáky v měšcích. To mu jen Táborští nějakou dobu zase neodváděli poplatky, až dluh nabobtnal do dvou tisíc. A jelikož na výdaje do fortifikace dohlíželi krajští hejtmani, čímž byla solidnost zaručena, císař svolil, aby jednotlivé položky – jako už předtím – postupně z dluhu odmazávali. Takže to opět nebyl od císaře dar, nýbrž možnost umořit dluh tím, že poddaní opevní strategicky důležité město v jeho monarchii. Kdyby zase přitáhli krvelační Tur-ci, zachrání tím Táborští krk sobě a potažmo i jemu.
Vlastně to byl dobrý obchod pro všechny.

Josef Musil

Autor: Redakce

5.5.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Podzim, ilustrační foto.

Teplé počasí přepsalo rekord z roku 1885

Ilustrační foto.
1

Táborské Milenium opouští a mění za Budějovice

Již nejsou mezi námi

Táborsko - Přinášíme přehled posledních rozloučení v okrese.

Superdebata Deníku: ptejte se Babiše a dalších lídrů

Pokud chcete ještě něco vědět před volbami od kandidujících stran, máte šanci se zeptat právě teď. Deník ji vašim jménem položí už ve čtvrtek 19. října, tedy den před parlamentními volbami, desítce lídrů politických stran při závěrečné předvolební debatě v sídle listu.

Jihočeši nejraději slaví ve Windy Pointu

České Budějovice /ROZHOVOR/ – V anketě Českobudějovického deníku o „Nejoblíbenější provozovnu roku 2017“ vyhrál na plné čáře o závratné dva tisíce hlasů před všemi ostatními lipenský coctail bar Windy Point v Černé v Pošumaví.

Mladí ploutvaři od Jordánu přivezli z výpravy k Labi jeden bronz

Tábor – Za účasti šesti závodníků Subaquaclubu Delfín Tábor se na severu Čech uskutečnil už 25. ročník závodů v ploutvovém plavání (PP) a rychlostním potápění (RP) O litoměřickou ploutev.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení