VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Oldřichovští si vybudovali přírodní zimák

Oldřichov - Dnes se při našich toulkách po vesnicích okresu zastavíme v Oldřichově. 

2.11.2016
SDÍLEJ:

Náves v Oldřichově.Foto: Klára Hejdová

Vesnice spadá pod Mladou Vožici a patří k ní ještě osadu Těmice. Oldřichov najdete severně od Tábora, mezi Mladou Vožicí a Miličínem. Momentálně je zde kolem stovky stavení a žije tu 240 obyvatel.

První písemná zmínka pochází již z roku 1352. Nicméně už o sto let dříve je v jedné listině zmiňován jistý Pavlík z Oldřichova. Vzhledem k tomu, že zmíněný Pavlík pocházel z Táborska, je dost možné, že se jedná o stejný Oldřichov.

Ve 14. století byla obec rozdělena na části, které patřily různým pánům například Rožmberkům nebo pánům ze Štramberka. Až v 17. století jsou obě části Oldřichova připojeny k mladovožickému panství.

K místním zajímavostem patří především raně gotická stavba ze 13. století kostel sv. Filipa a Jakuba, který je obklopen hřbitovem a tyčí se nad návsí. Jeho stav už od pohledu nepůsobí utěšeně, což vnímá i místní obyvatel a rodák Josef Otradovec.

,,Kostel je na spadnutí. Hodně do něj zatéká, jsou zapotřebí velké opravy. Kdysi nám ho i církev za symbolickou částku jedné koruny nabízela, ale na opravu nemáme." Místním osud kostela ale není lhostejný. Například letos v Mladé Vožici oldřichovští hasiči zorganizovali charitativní koncert, jehož výtěžek určili právě na opravu kostela.

I když je Oldřichov malou vesnici s nevelkým osídlením, kulturně nestrádá. Každoročně si tu místní pořádají pouťovou zábavu, hasičský a myslivecký ples, stavění máje a pálení čarodějnic. A při rozsvěcování vánočního stromku drží tak zvanou vánoční nadílku. Spolupracují na ní hasiči, myslivci i obec. Scházejí se na ní nejen místní, ale přijdou i děti z okolí.

I Oldřichov ve své minulosti míval svou vlastní školu. Postavili si ji tu v roce 1895, ale nyní již desítky let nefunguje. Děti tak musejí dojíždět do Ratibořských Hor, nebo do Mladé Vožice.

Zatímco živá škola Oldřichovu schází, jiné služby tu fungují dobře. K dispozici tu mají kulturní dům s knihovnou, fungující hospodu, fotbalové hřiště, víceúčelové hřiště pro volejbal, nohejbal a tenis a hlavně i obchod s potravinami. Ten stávající sice brzy zavře, ale jak místní říkají, brzy se o přísun potravin postará Jednota. Kdo si nevyberu v Jednotě, má možnost si zajet do Mladé Vožice.

Aby si vesnice udržely mladé rodiny, vědí, že se musejí postarat o zábavu pro děti. A té si tady místní drobotina užije dost i v zimě. Zimní stadion to sice není, ale rybník na návsi ho hodně připomíná. Dokonce tu mají i večerní bruslení, protože v roce 1996 si kolem rybníka postavili osvětlení.

V okolí vesnice najdete i několik míst, která stojí za návštěvu. Dva kilometry od Vožice leží zřícenina hradu Šelmberk, na jejíž hlásku je možné vystoupat a rozhlédnout se po kraji. Dochovala se i část panského obydlí ze 16. století. Za zmínku také stojí blízký, volně přístupný židovský hřbitov, nacházející se nedaleko Elbančic. K vidění je zde 180 dochovaných náhrobků barokního a klasicistního typu, z nichž nejstarší pochází z první poloviny 18. století.

Klára Hejdová

Autor: Redakce

2.11.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Radimovičtí užili pivní slavnosti už posedmé.
9

OBRAZEM: Radimovický korblík nabídl ochutnávku piv

Sobotní otevření Švehlova mostu konečně ulevilo Čelkovicím.

Otevření Švehlova mostu konečně ulevilo Čelkovicím

Vandal poničil pět automobilů

Tábor - V sobotu krátce po šesté hodině ráno byla městská policie upozorněna na vandala, který v Jeronýmově ulici poškozoval zaparkovaná vozidla a kopal do odpadových nádob.

Nedělní mše ukončí páté Bechyňské doteky

Bechyně – V lázeňské městě doznívá druhý den Bechyňských doteků, které na náměstí dovedly stovky lidí za muzikou, stánky i pohádkou pro nejmenší.

Za pervitin mu hrozí až 10 let vězení

Tábor - Táborští kriminalisté, specializující se potírání výroby a distribuce drog, překazili živnost dalšímu dealerovi a výrobci pervitinu z Táborska.

OBRAZEM: Noční vichřice odnesla supermarketu půlku střechy

Veselí nad Lužnicí - Vichřice, která udeřila během noci, vyvracela stromy a odnesla i půlku střechy supermarketu Tesco.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení