VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Obrazárna v Želči vyzývá muže i ženy do zbraně. Pochopitelně obrazem

Spojené státy americké nebo Velká Británie své muže a ženy volaly slogany do obrany země během první světové války.

27.6.2016
SDÍLEJ:

Obrazárna Špejchar vystavuje válečné plakáty. Foto: Alena Šatrová

Hrr na vraha! Chci tě do americké armády, Britové, vstupte do armády vaší země, Zasejme semena vítězství nebo Už Slovensko vstává, pouta si strhává.
Takovými slogany volaly Spojené státy americké nebo Velká Británie své muže a ženy do obrany země během první světové války. Hlavním nosičem byly před sto lety srozumitelným jazykem kreslené plakáty.

Originály angloamerických válečných plakátů, které jsou od soboty vystaveny v Obrazárně Špejchar, jsou majetkem Vojenského historického archivu, jehož ředitel Július Baláž naznačil, že Želeč se díky nim dostala do výsadního postavení.

„V podstatě se vůbec nestává, abychom originály plakátů půjčovaly na výstavy. Také většinu z nich tady hned vyměníme za kopie," naznačil Július Baláž historický okamžik, kdy se plakáty po sto letech dostaly na veřejnost a dokonce v tak malé obci, jakou je Želeč.

Ze 74 plakátů, které si prohlédly stovky lidí při sobotní vernisáži, se tak většina originálů již dnes vrací do archivu a v Želči jich zůstane pouze šestnáct. Po Želči se o zapůjčení sbírky hlásí Praha a také Budapešť.

O privilegium pro Želeč se podle slov Júlia Baláže postaral bechyňský rodák a kurátor výstav ve Špejcharu Pavel Šmidrkal, jenž při vernisáži představil i publikaci Munice domácí fronty, jež vznikala zároveň s výstavou. Obsahuje více než stovku reprodukcí.

Mezi plakáty s anglickými texty se najdou i texty v češtině nebo slovenštině. Přesto i tyto plakáty patří v archivu do skupiny angloamerických. „České jsou od významného malíře českého původu Vojtěcha Preissiga, který za první světové války žil v Americe a byl i významnou persónou odboje ve druhé světové válce," vysvětlil k původu českých plakátů, které v době bojů oslovovaly české krajany a vyzývaly je k mobilizaci.

Nešlo ale jen o nábor vojáků, autoři výmluvnými kresbami vyzývali i k zapojení do finančních sbírek. Podle Júlia Baláže svou úlohu plnily. „V té době v podstatě jiný lepší prostředek k mobilizaci lidí nebyl, protože vzdělanost nebyla na takové úrovni jako je dnes.

Spousta lidí tehdy ještě neuměla číst ani psát, takže obraz byl nejlepším způsobem, jak tyto lidi oslovit, aby do armády vstoupili a bojovali," uvedl k síle sdělení pomocí výmluvných symbolů jako je například gesto zvoucího ukazováčku.
Výstava ve Špejcharu potrvá do 20. září.

Autor: Alena Šatrová

27.6.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Fotbalisté Táborska - ilustrační foto.

Táborsko v Opavě sahalo po třech bodech, ale nakonec padlo 2:1

Křišťálová Lupa 2017

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

V sobotu rozezní parkán rock, ska i punk

Prachatice - Hospic music fest 2017 - nultý ročník jednodenního hudebního festivalu, odstartuje již tuto sobotu. Bavit se a pomáhat můžete od 13 do 22 hodin.

Na sál to nestihla. Porodila pod stoletou lípou

Písek – Tatínek by zasloužil medaili. Shodovaly se sestřičky na porodnickém oddělení písecké nemocnice, když v úterý propouštěly domů Evu Chvojsíkovou z Týna nad Vltavou s dcerkou Barborkou. Té se totiž už nechtělo čekat a přišla na svět v pátek ve 20.25 hodin za pomoci tatínka Miroslava kousek za bránou nemocnice pod stoletou lípou.

Skončily rošády na kandidátkách

Jihočeský kraj – Pondělní 16. h ukončila šarády na kandidátních listinách pro volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky. Ty se budou konat 20. a 21. října a v Jihočeském kraji do nich míří 25 subjektů.

Vysněné dětské postele

Dětský pokoj potřebuje pořádnou postel. Ale obyčejné postele jsou plné nesplněných dětských snů. Zkuste splnit nějaké ty sny i vysněnou postelí.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení