VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nový rok opět posune cenu vody

Tábor - Města zdraží vodu zhruba o 5 procent

22.11.2013
SDÍLEJ:

V některých městech se od nového roku voda zdražíFoto: Eva Kořínkvoá

Lidé z táborské aglomerace platí dražší vodu už od října, a nový rok tak pro ně není hrozbou dalšího zdražování. Na obyvatele dalších měst ale doléhá. Leden zvedne ceny v průměru o pět procent. Jen v Chýnově a Veselí nad Lužnicí poteče za stejnou sumu.

Vodárenské sdružení Bechyňsko vodu zdražit musí. Podle ředitelky Zdenky Sosnové ho k tomu zavazuje poskytnutá dotace z Evropské unie. Podmínkou udělení podpory byl finanční model s rostoucí cenou:

„Zrekonstruovali jsme kanalizaci v Zářečí. Pevná složka ale zůstane stejná a pohyblivou zvedneme asi o pět procent," upřesnila ředitelka sdružení s tím, že přesnou cifru za kubík ještě v ruce nemá. Jednat o ní musí valná hromada společnosti. Stejnou cenu budou platit lidé z Hvožďan, Senožat i Sudoměřic u Bechyně, které spadají pod stejné vodárenské sdružení.

S pětiprocentním zdražením počítají také v Mladé Vožici. I tady má cena vzrůstající křivku díky dotaci na čistírnu odpadních vod. „Váže nás smlouva. Dotaci máme na dvacet let od roku 2010 a každý rok musíme vodu zdražovat o pět procent," vysvětlil místostarosta Václav Slabý.

Soběslav je napojena na Jihočeský vodárenský svaz, který tento týden oznámil, že kubík zdraží o korunu. Podle starosty Jindřicha Bláhy jsou za tím vyšší vstupní náklady na výrobu vody.

Nejnižší ceny na Táborsku nabízí Chýnov, který zdražovat nebude: „Máme vlastní vodovod, kanalizaci i čistírnu odpadních vod. Díky tomu můžeme držet cenu níž než ostatní města regionu," sdělil starosta Pavel Eybert s tím, že cena je 18 korun za vodné a 20 korun za stočné bez DPH.

Jistebničtí radní se touto problematikou budou zabývat příští týden. „Několikrát jsme jednali s Čevakem o technických i provozních nákladech a připravila se i kalkulace. Předběžná dohoda je taková, že cena vodného i stočného by měla zůstat stejná i pro příští rok. Záležitost budeme ještě projednávat," přiblížil koncepci starosta Jistebnice Vladimír Mašek.

V osadách Jistebnice se ceny vody různí

Místní by tak platili za vodné 27 korun a za stočné 19,50 bez DPH. Ceny ve spádových obcích Jistebnice jsou ale různé. Například obyvatelé Hůrky či Chlumu platí za vodné 27 korun, ve Zvěstoníně 22 korun bez DPH. Stočné je pak vysoké podle toho, zda má osada kanalizační řad, a to dvě nebo tři koruny bez daně.

Veselí nad Lužnicí také ušetří peněženky občanů. „Náklady na provoz se zvedají jen nepatrně, proto můžeme nechat cenu stejnou. Problémem ale je, že odběr pitné vody se neustále snižuje," konstatoval místostarosta Milan Pouch. Veselští platí za životodárnou tekutinu necelých 54 Kč za kubík bez DPH.

Nejdražší vodu platí domácnosti v Táboře, Sezimově Ústí a Plané nad Lužnicí, byť letos vyskočila „jen" o 3,7 procenta. Ředitel vodárenské společnosti Milan Míka to v září vysvětlil konzervativní finanční politikou, kterou nastolili v předchozím období. V aglomeraci je od října účtováno 106 korun za kubík.

„Dohodli jsme se, že investovat budeme jen v míře povinné obnovy majetku, což ukládá zákon, ale že rozlet investic předchozích let přibrzdíme. Tím se zbrzdil i růst ceny vody," potvrdil i jeden z jednatelů společnosti, táborský starosta Jiří Fišer. Cena pevné složky se neměnila.

Autor: Lucie Janečková, Kateřina Krejčová

22.11.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační fotografie.

Mladý pár kradl čokolády

Fotbalisté Soběslavi by chtěli co nejdříve prožít podobnou radost, tentokrát ovšem na divizní scéně. Nejbližší příležitost jim nabídne nedělní duel v Sedlčanech, jehož favoritem jsou ovšem domácí.

Fotbalisté Spartaku Soběslav se v divizi vydají na další těžkou misi

Opilá žena na mostě zvažovala sebevraždu

Bechyně - Ve středu krátce po půl desáté hodině večerní přijali bechyňští policisté od jedné z místních obyvatelek informaci, že na mostu Duha přes řeku Lužnici se nachází mladá žena, jejíž chování ukazuje na přípravu sebevraždy.

Medvědář chystá v životě zámeckých medvědů velikou změnu

Český Krumlov – Lešení nyní stojí ve velkém výběhu medvědária na českokrumlovském zámku. Medvědice Marie Terezie ve vedlejším betonovém výběhu si moc klidu neužije.

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Chcete mít přehled o kulturních, sportovních a dalších akcích ve všech regionech? Pak navštivte naši stránku www.tipydeniku.cz, kde najdete fůru inspirace co podniknout nejen o víkendu.

Stánek rozezní rock od Postcards From Arkham

Tábor – Ve čtvrtek od 15 hodin se ve Stánku na táborském Žižkově náměstí koná akustický koncert havířovské post rockové kapely Postcards From Arkham.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení