VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Novou naučnou stezku vytvořili hlavně místní

Jistebnice - Jistebničtí věnovali čtyři roky práce přípravě a realizaci naučné stezky Jistebnickými sady. Je vhodná pro pěsí, cyklisty i běžkaře.

16.6.2011
SDÍLEJ:

Nově otevřená naučná stezka vede jistebnickými sady.Foto: Petra Kosová

Ten dělá to a ten zas tohle. Přesně tím se řídili občané Jistebnice a členové místního Okrašlovacího spolku, když se před čtyřmi lety pustili do budování naučné stezky Jistebnickými sady.

„Je to vlastně malé umělecké dílo, které ale není jen o práci jednoho člověka, proto to tak dlouho trvalo, protože se na tom podílelo opravdu hodně lidí. Než vznikne jeden panel, tak se na práci podílí řada různých profesí,“ sdělil při víkendovém otevření jeden z organizátorů Zdeněk Sedláček.
Někdo navrhl logo, jiný napsal texty o rybnících, další zase o stromech nebo historii. Všichni společně pak stezku upravovali, kosili trávu, vysadili nové stromy a keře.

„Ne každý den a ne každý rok nějakou naučnou stezku otevíráme,“ řekl s uspokojením v hlase starosta Jistebnice Vladimír Mašek.
Poděkovat všem, kteří projekt uvedli do života, přijel i předseda Společenstva obcí Čertovo břemeno a starosta Borotína Antonín Brož.
Záměr vybudovat naučnou stezku vznikl již v roce 2007 zásluhou právě Okrašlovacího spolku. Hlavními iniciátory a koordinátory byli manželé Jiřina a Petr Svobodovi.

„Otevřením stezky naše práce zdaleka nekončí. Je ji třeba kontrolovat, udržovat a rozšiřovat, chránit před vandaly, to bude součástí naší práce i do budoucna“ uvedl Svoboda.

„Samozřejmě ještě není úplně stoprocentní, nějaká práce nás jěště čeká,“ doplnila Svobodová.

Stezka plná poznání nejen fauny a flory, ale také místní historie, je nenáročná, necelých pět kilometrů dlouhá okružní trasa hezkou přírodou. Má deset zastávek a je vhodná pro pěší, cyklisty na horských kolech a v zimě pro běžkaře.

„My už jsme si ji s dětmi prošli, je určitě zajímavá a poučná. Děti si mohly vyzkoušet například poznatky z prvouky a protože všechny tady v okolí bydlí, mohly se o něm dozvědět i něco zajímavého,“ řekla Deníku místní učitelka Pavla Nováková.

Trasa začíná na jistebnickém náměstí a po červené turistické značce vás zavede přes Malé náměstí a Hrnčířskou ulici k začátku lesoparku Městské sady.
„Kvůli stezce se změnilo dokonce vedení červené značky, aby nešla po hlavní silnici,“ uvedl Sedláček.

Procházka sady končí topolovou alejí Adolfa Katze, zakladatele sadů. Od hráze rybníka Velká Kaplice se polní cestou dostanete k hřebenu, odkud se vám naskytnou romantické výhledy na krajinu. Starým úvozem se pak vrátíte zpět k Jistebnici, kde farní cestou přijdete ke kostelu sv. Archanděla Michaela. Na každém ze stanovišť získáte potřebné informace z nově nainstalovaných panelů.

Naučná stezka byla vybudována za finanční podpory obce Jistebnice, z programu Podpora obnovy venkova a sponzorských darů. Dostala se už i do map Klubu českých turistů.

Záměr vybudovat naučnou stezku vznikl již v roce 2007 zásluhou Okrašlovacího spolku Jistebnice. Ten byl po obnoven v roce 2005 a navázal na ideály prvních zakladatelů spolku z roku 1887. Okrašlovací spolek pravidelně kosí trávu, odstraňuje nálety dřevin a stará se o výsadbu nových stromů a keřů. Cílem členů je zejména zachování a revitalizace cenného jistebnického lesoparku, kde se bezmála sto let dlouhá prodleva sadovnických zásahů značně podepsala a některé části jsou dosti zanedbané.

V rámci společenství obcí Čertovo břemeno vznikla i Naučná stezka Nadějkovsko.

Autor: Petra Novotná (Kosová)

16.6.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Zádušní mše za kardinála Miloslava Vlka.
11

OBRAZEM: Budějovičtí se loučili se svým biskupem

Pohled na dům zvaný Fišlovka v táborské Lužnické ulici, kam ve středu vtrhlo ozbrojené policejní komando.
7

Ozbrojené komando vtrhlo do Fišlovky

Život v Londýně se vrací k normálu, říká Hradečačka

Londýn - Přesně rok po masakru v Bruselu otřásl teroristický útok centrem Londýna. Útočník nejdříve na Westminsterském mostě najel autem do lidí a poté se u parlamentu pustil nožem do policistů.

Pozor na semafory u křižovatky Diamant

České Budějovice/OBRAZEM/ - Oprava lávky pro pěší na sídlišti Vltava mění dopravu na křižovatce Diamant Levobřežní se Strakonickou ulicí.

Mládí Karate-P-Klubu sbíralo cenné ostruhy na poháru mládeže a lize dorostu

Praha – Sportovní hala v pražských Štěrboholích hostila v minulých dnech úvodní dějství Národní poháru JKA karate mládeže a ligová klání dorostenců.

Táborské pivní slavnosti jsou v plném proudu

Tobár/OBRAZEM/ - Ve středu odpoledne začala mezinárodní přehlídka pivovarů Pivní slavnosti Tábor 2017. Koná se až do soboty, již tradičně v prostorách hotelu Palcát.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies