Sami si nepomůžou. Pro děti s postižením a jejich rodiny však dnes již existují pomůcky, které jim ulehčí život. Firma oceněná za dětský multifunkční terapeutický program předvedla včera v Kaňce řadu z nich.
„Mám dvojčata, obě děti jsou s postižením. Ještě jezdí na kočárku, ale od příštího roku budeme potřebovat vozíky,“ říká Jana Hatáková z Tábora. Na přehlídce kompenzačních a rehabilitačních pomůcek si vybírala z nabídky z dětského programu. „Už v Janských Lázních nás na tuhle firmu upozorňovali. Je pravda, že na rozdíl od jiných vozíků se dá na těch jejich sedačka maximálně přizpůsobit dítěti. Má i individuální polohování nohou,“ libuje si Hatáková.
„Výhodou našich pomůcek je hlavně to, že dokáží s dítětem růst,“ informoval Kamil Novák z firmy Otto Bock. Nabídkou však jejich služba pro rodiny s dětmi s postižením nekončí. „Snažíme se s rodiči jít celou cestu. Trávíme v rodině určitý čas a následně vyhodnocujeme užitečnost jednotlivých pomůcek. Také rodičům pomáháme s vyřizováním žádostí pro jednotlivé nadace, které jim mohou finančně pomoci,“ upozornil Novák. Většina rodin si z vlastního rozpočtu kvalitnější pomůcky dovolit nemůže. Pojišťovny hradí často směšné částky a dlouho jim to trvá.


Kde na to vzít?
„Na druhý speciálně upravený kočárek jsem čekala dva roky. Nikoho nezajímalo, že mám dvě děti se stejným postižením,“ povzdechla si Hatáková. Ani vozíky si kvůli velkému doplatku nebude moci pořídit z vlastního rozpočtu. „Budeme se obracet na nadace. S žádostmi nám může pomoci i sdružení Kaňka, kam obě moje děti chodí,“ uvedla maminka.
Peníze mohu jít také z městské kasy. „Můžeme poskytovat příspěvky na pomůcky, které pojišťovny nehradí, nebo je hradí jen z části, jako například speciální autosedačky nebo tříkolky,“ upozornila Mária Oravcová ze sociálního odboru Městského úřadu Tábor.
Prezentace byla určena nejen pro uživatele, jejich rodiny a pečovatele, ale také pro odborníky. „Pozvali jsme i revizní lékaře jednotlivých pojišťoven, aby se mohli na vlastní oči přesvědčit o potřebnosti a užitečnosti jednotlivých pomůcek. Nepřišel bohužel ani jeden z nich,“ naznačila ředitelka centra Kaňka Irena Heřmánková. V centru už používají vozík pro nechodící, na němž si děti mohou rozvíjet motoriku, a chodítko pro nácvik chůze v rámci ergoterapie pro děti s mozkovou obrnou nebo po operaci nohou.


MyGo je můj pohyb
Prezentující firma získala letos na pražském veletrhu cenu Grand Prix Pragomedica 2008 za svůj dětský multifunkční terapeutický program. „Nabízíme pomůcky pro hygienu a také přepravovací a polohovací pomůcky. Všechno je velmi individuální a odpovídá potřebám jednotlivých postižení,“ shrnul Kamil Novák.
„Když to srovnám s dobou před deseti lety, svět kompenzačních pomůcek učinil obrovský skok vpřed. Za přelomový vynález počítám polohovací židličku MyGo – ve volném překladu Můj pohyb. Má nastavitelný sklon, výšku nohou, výšku sedu, dá se stáhnout skoro až na zem a umožňuje anatomicky správně sedět i dítěti s těžkým tělesným postižením. Přitom je motivuje zapojovat určité svaly, které se díky tomu dál rozvíjejí,“ zhodnotila Heřmánková. Pro rodiče měl Kamil Novák i další dobrou zprávu. Ačkoli stojí zázračná sedačka přes 65 tisíc korun, v tomto případě ji hradí pojišťovna bez pěti tisíc celou.