VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nezvěstných lidí stále přibývá, řeší tak osobní problémy

Tábor - V pátrání po pohřešovaných lidech je táborská policie úspěšná: z 56 ztracených jich 55 našla.

25.2.2009
SDÍLEJ:

Po Antonínu Dvořákovi se slehla zem. Pomůže veřejnost?Foto: Daniel Vacek

Nezvěstných osob je každý rok víc. Policie je ale ve většině případů úspěšná a ztracence objeví. Někdy se nahlásí i sami, případně je nalezne někdo jiný.
Přinejmenším újmou na zdraví mohlo skončit i zatoulání jedné seniorky z Miličína, která pobývala u syna v Táboře.
„Před 14 dny v jednu ráno jsem zaslechl pod okny sténání. U vchodu do domu ležela třiaosmdesátiletá, promrzlá paní. Byla jen v domácím oblečení a myslela, že se nachází v Miličíně. Vzal jsem ji domů, dal jí deku a horký čaj, zavolal policii a záchranku,“ popisuje jednadvacetiletý Rudolf Beka z Tábora. Za pravděpodobnou záchranu života seniorky, která byla nemocná, mu nikdo ani nepoděkoval. Sám má za sebou půlroční zmizení, kdy po něm všichni pátrali. „S mamou jsem byl v pohodě, ale došlo k nějakému zkratu. Najednou jsem se cítil svázaný, a tak jsem utekl,“ dodal.
„Pátráme po všech, kteří jsou pohřešovaní, ale i po podezřelých ze spáchání trestného činu či po svědcích. Dále pak po osobách, na které je vydán příkaz k zatčení či po těch, jež nenastoupily výkon trestu odnětí svobody a podobně. Loni to bylo celkem 302 případů, ze kterých jsme 286 vyřešili,“ sdělil mluvčí Policie ČR Tábor Miroslav Doubek
Jediný případ
Jen pohřešovaných bylo loni na Táborsku 56 a v pětapadesáti případech byli táborští policisté úspěšní.
Do letošního roku si přenesli pouze jediný případ Viktorie Kulhánkové, po níž pátrali od loňského února na žádost jejího otce. V současnosti ji hledají mezinárodní složky a předpokládá se, že s matkou uprchly někam na východ. Nejde tedy přímo o nezvěstnou osobu.
Prvním letošním, stále nezvěstným, tak zatím zůstává Antonín Dvořák z Benešova, student táborské průmyslovky. Zmizel 7. ledna, kdy byl naposledy spatřen na vlakovém nádraží v Táboře. Marně po něm pátral vrtulník, rojnice policistů i média. „Zatím jsou výsledky pátrání negativní. Na případu nadále pracují kriminální složky, které prověřují další kontakty a informace. Prosíme veřejnost, aby se na nás obracela s každým, byť zdánlivě bezvýznamným, detailem. Mohl by nám pomoci,“ apeluje Doubek.
Pravidla nejsou
Roční období nemají statisticky zaznamenatelný vliv na mizení lidí. Co vliv má, je například období vysvědčení.
Děti mají strach přijít domů, a tak raději volí cestu útěku. Po letošním pololetním zúčtování šlo o dvě děti a další dva chlapci odešli z domova z jiných důvodů. Díky spolupráci s rodiči se policii podařilo všechny utečence najít živé a zdravé.
Další dva lidé takové štěstí letos neměli, i když k úmrtí dochází podle mluvčího Doubka výjimečně. Jeden muž se oběsil a druhý umrzl v polích. Důvod: finanční a rodinné problémy. Ty plus strach, psychické problémy a nehody jsou nejčastějšími důvody k útěku či zmizení.
„Často se pátrá po nezletilých či mladistvých z výchovných ústavů. Vzhledem k tomu, že v regionu tyto instituce máme, není pomalu týden, abychom někoho nehledali. Spolupráce se zařízeními je velmi dobrá, předají nám okamžitě informace a my jsme většinou schopni takové jedince ještě týž den či v následné krátké době najít a vrátit zpět. Mnohdy se jedná o notorické útěkáře,“ prozradil Doubek.
Podle něj se poslední dobou nejvíce ztrácejí mladší muži, děti, nezletilí z ústavů a starší občané. Pravidlo v tom ale žádné není.
Hloupé vtipy
Pátrání se vyhlašuje okamžitě. Ostatní úkony jsou závislé podle toho, zda je ohrožen život či zdraví, kdo je pohřešovaný a jaké měl pohnutky.
Je jiné, když odejde někam do lesa malé dítě, nebo jestli někdo dospělý někam odjel, po týdnu se nevrátil a neozývá se. Po vyhlášení pátrání se okamžitě aktivují policejní složky, podle okolností pak vrtulník, myslivci, dobrovolní hasiči, veřejnost, příbuzní, lékaři, pracovníci železnic a podobně. Kriminální policie prověřuje možné kontakty, známé, příbuzné, kamarády, dále pak nemocnice či jiná záchytná centra, vyhodnocuje městský kamerový systém či využívá sdělovacích a operativních prostředků.
„Je to těžké a velice náročné, vždy to stojí nadměrné lidské úsilí a rovněž nemalé finanční náklady. Pokud jde o záchranu lidského života či zdraví, není o čem diskutovat. Mnohdy však musíme reagovat i na případy, kdy by stálo za zvážení předložit „pohřešovaným“ účet. Únosy tady v regionu naštěstí nemáme, pohřešovaných je ale rok od roku více,“ uzavřel Doubek.
Co za tímto jevem stojí, se lze však domnívat. Vliv mají časté ztráty či změny zaměstnání, stres a více problémů v mezilidských vztazích.

David Peltán

25.2.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Podzim, ilustrační foto.

Teplé počasí přepsalo rekord z roku 1885

Ilustrační foto.
1

Táborské Milenium opouští a mění za Budějovice

Již nejsou mezi námi

Táborsko - Přinášíme přehled posledních rozloučení v okrese.

Superdebata Deníku: ptejte se Babiše a dalších lídrů

Pokud chcete ještě něco vědět před volbami od kandidujících stran, máte šanci se zeptat právě teď. Deník ji vašim jménem položí už ve čtvrtek 19. října, tedy den před parlamentními volbami, desítce lídrů politických stran při závěrečné předvolební debatě v sídle listu.

Jihočeši nejraději slaví ve Windy Pointu

České Budějovice /ROZHOVOR/ – V anketě Českobudějovického deníku o „Nejoblíbenější provozovnu roku 2017“ vyhrál na plné čáře o závratné dva tisíce hlasů před všemi ostatními lipenský coctail bar Windy Point v Černé v Pošumaví.

Mladí ploutvaři od Jordánu přivezli z výpravy k Labi jeden bronz

Tábor – Za účasti šesti závodníků Subaquaclubu Delfín Tábor se na severu Čech uskutečnil už 25. ročník závodů v ploutvovém plavání (PP) a rychlostním potápění (RP) O litoměřickou ploutev.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení