VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nemocnost vzrostla ve všech okresech kraje

Táborsko- Za 47. týden je nemocnost 1333 případů na 100 tisíc lidí.

22.11.2009
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Tomáš Kubelka

Práh zvýšeného výskytu akutních respiračních infekcí, který je 1500 onemocnění na sto tisíc obyvatel, byl v uplynulém týdnu překročen na Českokrumlovsku, kde byla relativní nemocnost 1864 případů na sto tisíc obyvatel, a na Českobudějovicku s 1550 případů. Nemocnost vzrostla od minulého týdne i ve všech zbývajících okresech Jihočeského kraje.

„Aktuálně v kraji registrujemerelativní nemocnost 1333 případů na sto tisícobyvatel. Od minulého týdne zvýšila o šestnáct procent. Nejvyšší je nyní na Českokrumlovsku a Českobudějovicku, výrazněji přibyla i na Jindřichohradecku, Písecku či Táborsku. Tady ale zatím nedosahuje epidemiologicky významných hodnot,“ uvedl FrantišekKotrba z KHS Jihočeského kraje.

Práh zvýšeného výskytu je v rámci kraje 1500 případů na 100.000 obyvatel, epidemie při překročení 2000 případů.

Uzavřené školy

Některé školy a nemocnice již přikročily či uvažují o omezení provozu nebo zákazech návštěv:
Na Českobudějovicku bude od pondělka (23. 11.) na tři dny uzavřeno Gymnázium v Týně nad Vltavou, kde nemocnost mezi studenty dosáhla 30 procent. Na Českokrumlovsku bude od pondělka po celý týden uzavřena základní škola ve Chvalšinách, kde je momentální nemocnost 40 %. O zákazu návštěv od pondělka rozhodlo vedení nemocnice v Jindřichově Hradci. Do středybude uzavřeno i Gymnázium Písek.
Naškoleve Střelských Hošticích na Strakonicku rozhodl ředitel o vyhlášení mimořádného volna a přerušení provozu mateřské školkydo 26. 11. Tady nemocnost žáků MŠ i ZŠ dosahovala více než 40 %.

Táborská nemocnice zatím k omezení návštěv nemá podle slov jejího ředitele Ivo Houšky důvod.

Chřipkové prázdniny mají od pondělka po celý příští týden i žáciz táborské školy v Husově ulici a ZŠ Mladá Vožice.
Z důvodů preventivních protiepidemických opatření může ředitel školy po projednání s krajskou hygienickou stanicívyhlásit v postižených školách volné dny v rozsahu své pravomoci, tedy do 5 vyučovacích dnů tak, aby celková doba nepřítomnosti žáků ve škole trvala po dobu předpokládané inkubační doby onemocnění. Po konzultaci s KHS je v případě potřeby možné tuto dobu ještě prodloužit.

„V souladu se stanoviskem ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy doporučujeme ředitelům dotčených škol konzultovat konkrétní případy a následný postup vždy s místně příslušnou hygienickou stanicí,“ uvedla vedoucí protiepidemického odboru KHS Jitka Luňáčková.

Nemocnost za 47. týden:

České Budějovice - 1550 případů -překročen práh zvýšeného výskytu
Český Krumlov - 1864 - překročen práh zvýšeného výskytu
Jindřichův Hradec - 1245
Písek - 1171
Prachatice - 1082
Strakonice -880
Tábor - 1213

Oproti minulému týdnu se na výskytu akutních respiračních infekcí (ARI) v Jihočeském kraji výrazně zvýšil podíl chřipce podobných onemocnění, a to téměř o 127 procent. V regionu hygieniciregistrovali relativní nemocnost 118 případů chřipce podobných onemocnění na sto tisíc lidí, nejvýrazněji vzrostla na Jindřichohradecku a Prachaticku.

Počet potvrzených onemocnění viremH1N1 k 20. listopadu:Českobudějovicko - 33 případů, Českokrumlovsko - 4, Jindřichohradecko - 6, Píseko - 5, Prachaticko - 3, Strakonicko - 6, Táborsko - 8

Útok klišťat

V uplynulém týdnu v kraji přibylo pět nově nahlášených případů potvrzeného onemocnění klíšťovou encefalitidou. Tou letos v kraji onemocnělo 138osob. To je o pět případů více než ve srovnatelném období vloni. Největší výskyt hlásí Českobudějovicko (33), Českokrumlovsko (29) a Prachaticko (25), nejnižší Písecko (9).

Letos zaznamenali hygienici i 212 potvrzených onemocnění lymskou borreliózou, výrazně nejvíce na Jindřichohradecku (96), dále na Táborsku (43) a Českokrumlovsku (41), naopak jediný případ je hlášen z Písecka a dva ze Strakonicka. V mezitýdenním srovnání přibylo 18 nově nahlášených a potvrzených onemocnění. To, že do statistik stále přibývají nově potvrzené případy, je dáno charakterem onemocnění, které se projevuje v delším časovém horizontu. Sezóna aktivity klíšťat již sice skončila, jejich aktivitu však ovlivňuje charakter počasí.

Celkový počet letos potvrzených případů borreliózy je vyšší než vloni o 62 případy. Vzhledem k charakteru tohoto onemocnění, které se projevuje i s mnohatýdenním odstupem od napadení klíštětem, několik desítek letos potvrzených a evidovaných onemocnění způsobila klíšťata, která byla aktivní v závěru sezóny loňské. Okresem s celkově nejnižším výskytem klíšťaty přenášených nemocí je tradičně Písecko, následované Strakonickem.

"Lloni jsme v regionu evidovali celkem 141 případ klíšťové encefalitidy, nejvíce na Českobudějovicku (33), Českokrumlovsku (22), Strakonicku (22) a Prachaticku (22), nejméně na Písecku (10). V případě lymské borreliózy jsme v roce 2008 evidovali 224 onemocnění, nejvíce na Jindřichohradecku (56), Táborsku (41) a Českokrumlovsku (50)," uvedl dále Kotrba.

Encefalitida podle okresů 47. týden 2008/47. týden 2009:

Českobudějovicko -30 / 33
Českokrumlovsko -22 / 29
Jindřichohradecko- 17 / 10
Písecko -10 / 9
Prachaticko -20 / 25
Strakonicko -21 / 15
Táborsko -13 / 17
Kraj - 133 / 138

Lymská borrelióza:

Českobudějovicko -27 / 15
Českokrumlovsko -32 / 41
Jindřichohradecko -40 / 96
Písecko 0 / 1
Prachaticko -6 / 14
Strakonicko -8 / 2
Táborsko- 37 / 43
Kraj - 150 / 212


Autor: Alena Šatrová

22.11.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Diváci v kině. Ilustrační foto.

Na co zajít do kina

Ilustrační foto

Radka Maxová: Politika je velký zásah do života

Sedmiletý Adam je šampiónem republiky

Písek – Titul republikového šampióna v silničních motocyklových závodech nejmenší kategorie Minimoto junior A od pěti do deseti let získal sedmiletý Adam Vyskočil z Písku.

Teplé počasí přepsalo rekord z roku 1885

Jižní Čechy – 132 let starý teplotní rekord pro České Budějovice a 16. říjen neplatí. Pondělní léto ustanovilo nový.

Táborské Milenium opouští a mění za Budějovice

Tábor - Na facebookové stránce táborského Milenia se v pondělí objevilo upozornění, že pro uzavření klubu Milenia na Pražském Sídlišti se akce Welcome to the jungle přesouvá do Slavie v Českých Budějovicích. Robert Buřič, jeden z jednatelů společnosti Fun Agency Tábor, která si objekt od majitele pronajímá, zatím odchod z Milenia nepotvrdil.

Již nejsou mezi námi

Táborsko - Přinášíme přehled posledních rozloučení v okrese.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení