VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nemocnost vzrostla ve všech okresech kraje

Táborsko- Za 47. týden je nemocnost 1333 případů na 100 tisíc lidí.

22.11.2009
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Tomáš Kubelka

Práh zvýšeného výskytu akutních respiračních infekcí, který je 1500 onemocnění na sto tisíc obyvatel, byl v uplynulém týdnu překročen na Českokrumlovsku, kde byla relativní nemocnost 1864 případů na sto tisíc obyvatel, a na Českobudějovicku s 1550 případů. Nemocnost vzrostla od minulého týdne i ve všech zbývajících okresech Jihočeského kraje.

„Aktuálně v kraji registrujemerelativní nemocnost 1333 případů na sto tisícobyvatel. Od minulého týdne zvýšila o šestnáct procent. Nejvyšší je nyní na Českokrumlovsku a Českobudějovicku, výrazněji přibyla i na Jindřichohradecku, Písecku či Táborsku. Tady ale zatím nedosahuje epidemiologicky významných hodnot,“ uvedl FrantišekKotrba z KHS Jihočeského kraje.

Práh zvýšeného výskytu je v rámci kraje 1500 případů na 100.000 obyvatel, epidemie při překročení 2000 případů.

Uzavřené školy

Některé školy a nemocnice již přikročily či uvažují o omezení provozu nebo zákazech návštěv:
Na Českobudějovicku bude od pondělka (23. 11.) na tři dny uzavřeno Gymnázium v Týně nad Vltavou, kde nemocnost mezi studenty dosáhla 30 procent. Na Českokrumlovsku bude od pondělka po celý týden uzavřena základní škola ve Chvalšinách, kde je momentální nemocnost 40 %. O zákazu návštěv od pondělka rozhodlo vedení nemocnice v Jindřichově Hradci. Do středybude uzavřeno i Gymnázium Písek.
Naškoleve Střelských Hošticích na Strakonicku rozhodl ředitel o vyhlášení mimořádného volna a přerušení provozu mateřské školkydo 26. 11. Tady nemocnost žáků MŠ i ZŠ dosahovala více než 40 %.

Táborská nemocnice zatím k omezení návštěv nemá podle slov jejího ředitele Ivo Houšky důvod.

Chřipkové prázdniny mají od pondělka po celý příští týden i žáciz táborské školy v Husově ulici a ZŠ Mladá Vožice.
Z důvodů preventivních protiepidemických opatření může ředitel školy po projednání s krajskou hygienickou stanicívyhlásit v postižených školách volné dny v rozsahu své pravomoci, tedy do 5 vyučovacích dnů tak, aby celková doba nepřítomnosti žáků ve škole trvala po dobu předpokládané inkubační doby onemocnění. Po konzultaci s KHS je v případě potřeby možné tuto dobu ještě prodloužit.

„V souladu se stanoviskem ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy doporučujeme ředitelům dotčených škol konzultovat konkrétní případy a následný postup vždy s místně příslušnou hygienickou stanicí,“ uvedla vedoucí protiepidemického odboru KHS Jitka Luňáčková.

Nemocnost za 47. týden:

České Budějovice - 1550 případů -překročen práh zvýšeného výskytu
Český Krumlov - 1864 - překročen práh zvýšeného výskytu
Jindřichův Hradec - 1245
Písek - 1171
Prachatice - 1082
Strakonice -880
Tábor - 1213

Oproti minulému týdnu se na výskytu akutních respiračních infekcí (ARI) v Jihočeském kraji výrazně zvýšil podíl chřipce podobných onemocnění, a to téměř o 127 procent. V regionu hygieniciregistrovali relativní nemocnost 118 případů chřipce podobných onemocnění na sto tisíc lidí, nejvýrazněji vzrostla na Jindřichohradecku a Prachaticku.

Počet potvrzených onemocnění viremH1N1 k 20. listopadu:Českobudějovicko - 33 případů, Českokrumlovsko - 4, Jindřichohradecko - 6, Píseko - 5, Prachaticko - 3, Strakonicko - 6, Táborsko - 8

Útok klišťat

V uplynulém týdnu v kraji přibylo pět nově nahlášených případů potvrzeného onemocnění klíšťovou encefalitidou. Tou letos v kraji onemocnělo 138osob. To je o pět případů více než ve srovnatelném období vloni. Největší výskyt hlásí Českobudějovicko (33), Českokrumlovsko (29) a Prachaticko (25), nejnižší Písecko (9).

Letos zaznamenali hygienici i 212 potvrzených onemocnění lymskou borreliózou, výrazně nejvíce na Jindřichohradecku (96), dále na Táborsku (43) a Českokrumlovsku (41), naopak jediný případ je hlášen z Písecka a dva ze Strakonicka. V mezitýdenním srovnání přibylo 18 nově nahlášených a potvrzených onemocnění. To, že do statistik stále přibývají nově potvrzené případy, je dáno charakterem onemocnění, které se projevuje v delším časovém horizontu. Sezóna aktivity klíšťat již sice skončila, jejich aktivitu však ovlivňuje charakter počasí.

Celkový počet letos potvrzených případů borreliózy je vyšší než vloni o 62 případy. Vzhledem k charakteru tohoto onemocnění, které se projevuje i s mnohatýdenním odstupem od napadení klíštětem, několik desítek letos potvrzených a evidovaných onemocnění způsobila klíšťata, která byla aktivní v závěru sezóny loňské. Okresem s celkově nejnižším výskytem klíšťaty přenášených nemocí je tradičně Písecko, následované Strakonickem.

"Lloni jsme v regionu evidovali celkem 141 případ klíšťové encefalitidy, nejvíce na Českobudějovicku (33), Českokrumlovsku (22), Strakonicku (22) a Prachaticku (22), nejméně na Písecku (10). V případě lymské borreliózy jsme v roce 2008 evidovali 224 onemocnění, nejvíce na Jindřichohradecku (56), Táborsku (41) a Českokrumlovsku (50)," uvedl dále Kotrba.

Encefalitida podle okresů 47. týden 2008/47. týden 2009:

Českobudějovicko -30 / 33
Českokrumlovsko -22 / 29
Jindřichohradecko- 17 / 10
Písecko -10 / 9
Prachaticko -20 / 25
Strakonicko -21 / 15
Táborsko -13 / 17
Kraj - 133 / 138

Lymská borrelióza:

Českobudějovicko -27 / 15
Českokrumlovsko -32 / 41
Jindřichohradecko -40 / 96
Písecko 0 / 1
Prachaticko -6 / 14
Strakonicko -8 / 2
Táborsko- 37 / 43
Kraj - 150 / 212


Autor: Alena Šatrová

22.11.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vyprodaná Budvar aréna v Českých Budějovicích viděla poslední zápas Českých hokejových her mezi Českem a Ruskem.
30

Čeští hokejisté prohráli s Ruskem až po samostatných nájezdech

Ilustrační foto.

S Comettem Plus se svezete i bez peněz

Co přinesl právě končící týden

Táborsko - Shrnutí uplynulého týdne na stránkách Táborského deníku.

Zlodějka skončila na pranýři

Jistebnice /VIDEO/ – Po deseti letech musel purkmistr Luboš Kunovský potrestat další mladou hříšnici, Denisu Barcalovou. Kradla na tržišti, a tak skončila v poutech a v rukou katů, kteří ji potupně v žebřiňáku přivezli k pranýři a hlavu ji na několik hodin vsadili do klády, což je letošní vylepšení jistebnického pranýře.

Radní vyměnili šéfa nemocnic

České Budějovice – Odvolání Martina Bláhy z postu předsedy představenstev všech jihočeských nemocnic a z funkce předsedy představenstva holdingu k 30. červnu. To byl první počin rady kraje zvolené na čtvrtečním jednání mimořádného zastupitelstva.

Hnojte popelem

Topíte dřevem? Nebo máte doma krb jen tak pro příjemný pocit? Kam dáváte popel? Pokud ho vyhazujete, připravujete se o jedno z nejlepších hnojiv světa.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies