VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Práci hledá 5075 lidí, o jedno místo se dělí 43 osob

Táborsko – Volných míst je v okrese stále velký nedostatek. Nezaměstnaných opět přibylo.

8.1.2010
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Karel Pech

Nově se na úřad práce přihlásilo v posledním měsíci předchozího roku 703 osob. Příznivější zprávou je, že je to o 80 méně než v listopadu 2009. Menší je však i počet nabízených volných míst. Těch k 31. prosinci nabízel úřad pouze 116. Na každé volné místo tedy připadlo 43,75 uchazeče.

Se ztrátou místa počítala Kateřina Vonásková z Jistebnice. Už měsíc předem jí zaměstnavatel oznámil, že k poslednímu prosinci dostane výpověď.
„Jde pouze o dva měsíce. Pracuji v baru. Starý nám zavřeli a teď čekáme, až otevřou nový. Jiné zaměstnání tudíž nehledám,“ konstatovala dočasně nezaměstnaná.

Nezaměstnanost vzrostla v každém mikroregionu okresu Tábor. Nejméně, a to o 0,2 procenta, na Táborsku, nejvíce na Jistebnicku. Co je příčinou nárůstu o 1,29 procenta?

„To netuším. Určitě to není kvůli ukončení veřejně prospěšných prací k poslednímu listopadu, kde jsme pár lidí zaměstnali. Byl to záměr. Lidé by přes zimu dělali v neskutečně nevhodných podmínkách,“ vysvětlil jistebnický starosta Vladimír Mašek.

Pro místní počítá na jaře s novými smlouvami. Jelikož se tento způsob osvědčil, hodlá zaměstnat na veřejně prospěšné práce ještě více lidí než loni.
V posledním měsíci v roce 2009 nepořádal úřad práce ani žádný rekvalifikační kurz.

„Hned od čtvrtého ledna začal svářečský kurz. Během měsíce se přidají dva počítačové, kurz na mzdovou účetní a pracovníka v sociálních službách,“ uvedla vedoucí poradenství a rekvalifikací úřadu v Táboře Zdeňka Horová. Do nich nastoupí 59 uchazečů.

Táborský úřad práce eviduje celkem 5075 nezaměstnaných. Z tohoto počtu je na táborském úřadu vedeno 3942 lidí a u Úřadu práce v Soběslavi 1133 žadatelů.

Na začátku ledna praskal úřad práce ve švech

Nával a fronty. Tak vypadala dopoledne prvních dvou pracovních lednových dnů na úřadu práce. Lidé nechtěli nic opominout a přišli v nejbližším možném termínu poté, co jim skončil pracovní poměr.

Přitom podle zákona o zaměstnanosti na zaregistrování mají první tři pracovní dny po ukončení zaměstnání nebo jiných činností, které jsou považovány za náhradní doby zaměstnání. Tím je uchazeč přesto zařazen do evidence hned od následujícího dne po skončení zaměstnání.

Během dvou lednových dnů zaregistroval táborský a soběslavský pracovní úřad na 450 osob. Ve středu dalších zhruba 150 lidí.

„Lidé, kteří přišli ráno a dopoledne tady čekali pět až šest hodin,“ přiblížila situaci na chodbách úřadu jeho analytička Dagmar Kulvaitová.

Žadatel o práci musí vyplnit několik tiskopisů a celá procedura trvá zhruba patnáct minut.

„Uchazečům se věnovaly všechny pracovnice ze zprostředkování. Přesto nebylo v našich silách proces urychlit,“ vysvětlila Kulvaitová. Data do počítačů přepisovaly, až když na chodbě nečekal nikdo. Postávání ve frontě se vyhnout lze. Stačí přijít až v odpoledních hodinách. To už jsou chodby téměř prázdné.

Pavlína Macelová

Autor: Redakce

8.1.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Letní kino v Bělči se v pátek chystá na zahájení sezony.

Na Táborsku začíná sezona letních kin

Takhle to vypadá, když mají policisté den blbec.
AUTOMIX.CZ
45

Policie v nesnázích: kuriózní nehody strážců zákona

Nabízel padělky hodinek a parfémů

Tábor - Pochůzkový prodej, který je na území města Tábora zakázaný Tržním řádem, si v úterý zvolil jako formu přivýdělku jednapadesátiletý muž ze Slovenska.

Cyklo-běh proti drogám měl zastávku také v Táboře

Tábor - Cyklo-běh, největší kampaň proti drogám spojená se sportem, dorazila v pátek i do Tábora.

Do Jižních Čech přišly tropy, zvyšuje se nebezpečí požárů

Jižní Čechy - V pátek 23. června od 12 hodin platí pro Jihočeský kraj další výstražná informace ČHMÚ upozorňující na vysoké teploty. Vlna veder zasáhne celý kraj, teploty se budou pohybovat nad 30 °C. Ve stejný čas pak vstoupí v platnost další výstraha, a to na nebezpečí vzniku požárů.

Zemědělskému družstvu shořela sláma

Makov - Brzy rána začal v obci hořet sklad sena. Od čtvrté hodiny jsou na místě hasiči, kteří dostali plameny pod kontrolu až po několika hodinách.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies