VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Na psí exkrement narazí noha Táboráka nejčastěji v centru

Tábor - Pejskaři chtějí více míst s pytlíky na psí výkaly. Pokuty městští strážníci rozdávají denně.

14.8.2008
SDÍLEJ:

SÁČKY. Pejskařka Marie Blafková stojánky využívá jen zřídka. Pytlíky má z městského úřadu.Foto: David Peltán

Stačí neopatrný krok a noha uvízne v psím výkalu. V centru města a na sídlištích totiž na ně chybí pytlíky. Exkrementy pak mnohdy zůstávají na ulicích a stávají se z nich nepříjemné léčky.
„V Táboře chybí stojany se sáčky na psí výkaly. Ze psů platíme poplatky. Tak by se město mělo o čistotu starat,“ stěžuje si Hana Podojilová.
V současnosti je v Táboře 20 stojanů, které jsou rozmístěné v lokalitách Holečkovo sadech, na nábřeží Jordánu, Náchodském sídlišti a v Parku u popraviště. Od příštího roku možná ještě přibude další lokalita.
„Uvažujeme o rozšíření stojanů s pytlíky na sídliště Nad Lužnicí. Zatím je to ale pouze návrh, který v září předložíme radě města. Když projde, příští rok by tam mohly být,“ poznamenala referentka odboru životního prostředí Lenka Koubková.


Stojany do centra
Majitelé psů by ale uvítali stojany v centru města. I když většina z dotázaných říká, že si pro pytlíky na exkrementy chodí na městský úřad. Tam je dostávají v rámci poplatků za vlastnění psa.
„Myslím, že jich je dost, ale uvítala bych je na jiných místech, třeba tady v centru města. Přece jen tudy chodí více lidí, než u například u Jordánu, kde stojany se sáčky,“ míní obyvatelka Budějovické ulice Andrea Kučerová.
„Do centra je umísťovat nebudeme. Stojany se sáčky jsou pouze doplňkovou službou, když je lidé zapomenou doma. Jinak si je mohou vyzvednout u nás na úřadě, a ty jsou podle mě i lepší. Jsou mikrotenové a lépe se proto skladují,“ nabádá Koubková.
Podle ní se stojany osvědčily. Dříve z nich vandalové vytrhávali sáčky a pohazovali je po zemi. Nyní již slouží svému účelu a v okolí je čisto.
O doplňování pytlíků na exkrementy se starají Technické služby. Zásobování většinou probíhá dvakrát týdně, pokud není potřeba. Stojany se sáčky, jejich doplňování i obsluha jsou hrazeny z pokut, které strážníci vybírají za dopravní přestupky.


Přibudou i koše?
Pejskaři ale volají i po odpadních koších. Vadí jim, že chybí místa, kam by mohli použitý sáček odhodit.
„Takové problémy byly zejména u Jordánu. Možná, že lidé natrefili zrovna dobu, kdy ho nějaký vandal do nádrže hodil. Teď tam ale jsou nové a nevím o tom, že by někde koše chyběly. Snažíme se je umísťovat do 20 metrů od stojanu se sáčky, a to kvůli dětem, které je vždy z rozmaru trhaly a házely ihned do koše. Jinak lze výkaly házet do kontejnerů a popelnic s komunálním odpadem,“ sdělila Koubková a dodává, že další a hezčí koše budou možná umístěny i na nábřeží Jordánu, ale až po rekonstrukci.
Za neuklizení výkalu z ulice hrozí majiteli psa pokuta ve výši 1000 korun. „Je to znečištění veřejného prostranství. Tyto problémy naši strážníci řeší opravdu denně. Instalací stojanů a rozmístěním popelnic se podle mě situace zlepšila. Je vidět, že službu lidé využívají,“ chválil si zástupce velitele městských strážníků Zdeněk Fara.
Finanční úřad v Táboře eviduje 2835 psů. Zhruba třetina majitelů si vyzvedává sáčky na exkrementy přímo na městském úřadě. Ty mají vlastníci zdarma v rámci poplatků. Mohou si pro ně přijít jednou ročně.

David Peltán

14.8.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Mimořádné zasedání krajského zastupitelstva.

Radní vyměnili šéfa nemocnic

Ilustrační foto

Hnojte popelem

Pro rodiče malých dětí začínají zápisy do školky

Táborsko – Květen startuje zápisy dětí do mateřských škol. V úterý se rodiče mohou ucházet o místo pro své dítě ve školce rodinného typu Rybička v Táboře. Jak uvedla ředitelka Naďa Nebeská, přijímají děti od tří let bez ohledu na adresu bydliště pro školku v Příběnické i Smetanově ulici.

AKTUALIZOVÁNO

Čápata v Dubném uhynula

Dubné - Prokřehlá čápata nevydržela chlad a mokro a v pátek večer postupně uhynula. Protože lidé dubenskou čapí rodinu díky webkameře sledují, všimli si uhynutí prvních dvou a zorganizovali záchranou akci.

Právě jsme se narodili

Táborsko - Díky vstřícnosti táborské porodnice vám na našich stránkách přinášíme fotky nejmladších obyvatel Táborska.

Na víkend se oteplí, poslední dubnový den bude až 15 stupňů

Jihočeský kraj – Meteorologové slibují na prodloužený víkend teploty nad 10 stupňů Celsia: v sobotu až 12 °C, v neděli kolem 15 °C, na prvního máje může být až 17 °C.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies