VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Na komíny je nejvyšší čas

Tábor – Nové vládní nařízení, které začne platit v lednu, vám umožní čištění komínu vlastními silami. Teď k tomu ještě potřebujete kominíka.

29.10.2010
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Deník/Karel Pech

Klesající teploty varovně zvedly ukazovák: nezapomeň na „hygienu“ komínu. I když si to mnozí ještě nepřipouštíme, zima je tady a s ní topná sezona. Proto není radno otálet a zanedbat pravidelnou péči o komín.

Táborský kominický mistr Josef Bažant má v zásobě několik užitečných rad, jak se na zimu připravit, a to dokonce i svépomocí.
„Před zatopením by měl být komín připravený, tedy prohlédnutý, aby nás to v budoucnu nepotrestalo,“ upozorňuje na první krok, na který je už nejvyšší čas.

Kontrolu komínů svěřte odborníkovi, tady se svépomoc nedoporučuje, a od ledna už bude povinná.
„Lidé by měli dbát na to, aby o každém zásahu byla vystavena zpráva o provedení kontroly. Všichni kominíci, kteří jsou členy Společenstva kominíků byli vybaveni průkazkami společenstva, nebo se mohou prokázat živnostenským listem,“ upozorňuje Josef Bažant. Nebudete–li mít dokument a vyhoříte, udělí vám hasiči pokutu. A také pojišťovna může od vás dát ruce pryč.

Podle nového vládního nařízení, jehož účinnost spustí leden, bude ale možné, abyste si kotle na tuhá paliva do 50 kW vyčistili sami. Ovšem ani v tomto případě neodpadá povinná kontrola kominíkem, kterého byste si měli pozvat minimálně jednou v roce.
Nově bude také stačit, abyste komín při celoročním provozu vyčistili třikrát za rok, při sezonním pak dvakrát.
Při čištění svépomocí je nezbytné nezapomenout vyčistit rovněž sběrač nečistot, aby nedošlo k následným ucpávkám komína, což je podle kominického mistra jedna z nejčastějších závad.

„Nejčastějšími závadami na komínech jsou ucpávky a dehet, který se zejména u cihlových komínů natáhne do cihel a nakonec se objeví i skvrny na zdi. Taková závada je potom těžko odstranitelná,“ vysvětluje Bažant.

Je na místě připomenout, že péče o bezpečný provoz komína nespočívá jen v jeho čištění. Důležité je také jeho okolí a stavební umístění. Ke komínu by měl být volný a bezpečný přístup, stejně tak k jeho vymetacím a kontrolním místům. Staré harampádí či snad dokonce seno uskladněné na půdě v bezprostřední blízkosti komína, aby dobře vysychalo, představují neúnosné požární riziko.

A kolik za čištění komína zaplatíte? Pokud využijete možnosti, které vám legislativa od příštího roku nabídne, potom na vyčištění ušetříte. Do peněženky pro peníze sáhnete jen za následnou odbornou kontrolu.

Jestliže se rozhodnete využívat kominických služeb i pro vlastní čištění komínů, potom lze doporučit, aby se v obci nebo v ulici domluvilo více sousedů a kominík mohl při jedné cestě na konkrétní místo vyčistit komínů více. Cena za takové čištění potom bude příjemnější.

Jan Sedmidubský

29.10.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Kino Svět v Táboře.

Na co zajít do kina

MUDr. Petr Lyer z dětského oddělení Nemocnice Strakonice.

Děťátko ze strakonického baby boxu bylo velmi dobře ošetřené

Podobu ulice akceptovali. Teď ještě, aby na ní poslali peníze

Tábor – Na krajském úřadu se konečně dočkali. Tábor mu po letech předložil definitivní verzi nové podoby páteřní Budějovické ulice, jež je jeho majetkem.

Šachistka Dorota Veverková byla na MČR v Mostě krok od bronzu

Tábor – Do sbírky šachového oddílu TJ Sokol Tábor přibyl další cenný úspěch.

Boj o rumové aroma je nafouknutý nesmysl, říká Josef Nejedlý

Jindřichův Hradec - Médii se v posledních dnech jako vítr prohnala poplašná zpráva o tom, že se Evropská unie může chystat zakázat výrobu tradičního českého rumu.

Zdravotnictví čeká velký třesk. Síť nemocnic prořídne

Nic podobného se prozatím žádnému z českých ministrů nepodařilo, přestože si to všichni přáli: koncentrovat lékařskou péči do velkých nemocnic. Zrušit část malých špitálů nebo je změnit na léčebny dlouhodobě nemocných je totiž politická sebevražda.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení