VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Na jihu Čech je v současnosti 632 knihoven

Jižní Čechy -Víme vůbec, kolik knihoven je na území jižních Čech? Poslední údaje dávají číslo 632!

2.11.2011
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto:

Dělí se na takzvané profesionální knihovny (84), neprofesionální knihovny (483) a pobočky (65).

Knihovny, které vykonávají tzv. regionální funkce (mimo jiné vytváření výměnných souborů pro neprofesionální knihovny) jsou: Jihočeská vědecká knihovna v Českých Budějovicích, Městské knihovny v Českém Krumlově, Dačicích, Jindřichově Hradci, Milevsku, Písku, Prachaticích, Táboře, Třeboni a Šmidingerova knihovna ve Strakonicích.

V roce 2005 se Jihočeský kraj připojil k národnímu projektu Projekt internetizace knihoven (PIK) vlastním projektem Internetizace knihoven Jihočeského kraje, realizovaným z fondů EU. V jeho rámci vybavil více než 225 knihoven novou výpočetní technikou v hodnotě bezmála 12 milionů korun.

Jak hodnotíte své knihovny? Jste spokojeni?

Městskou knihovnu mám rád, spíš ale chodím do nově zrekonstruované pobočky na sídlišti Vajgar, kterou mám blíž. Centrála je totiž poměrně daleko od centra a těžko se tam dostávám.
Jan Kučera, Jindřichův Hradec

Já jsem se službami spokojený, mám dojem, že se knihovna zlepšuje, modernizuje. Líbí se mi, že si můžu doma v katalogu najít, zda mají knihu, kterou potřebuji a zda není půjčená. Pokud ano, online si ji zarezervuji. Nemusím tak do knihovny zbytečně. Líbí se mi i ochotný personál, snaží se pomoci a poradit opravdu se vším a každému.
Tomáš Havlíček, Tábor

Knihy si půjčuji jenom někdy, mám velkou knihovnu doma. Ale do písecké knihovny chodím hlavně na besedy se spisovateli, výtvarníky a dalšími významnými osobnostmi.
Jitka Mulačová, Písek

Dost se zlepšily služby, vyhovuje mi, že si mohu napůjčovat knížky po celém městě a pak je vrátit na jednom místě. Když potřebuji, dají se tu
nakopírovat texty za slušnou cenu. Často knihovnu využívám i k četbě periodik.
Pavlína Dědičová, ČB

Dospělé oddělení je naprosto úžasné. Myslím si, že je moc pěkně vyřešené. Nemám k němu výhrady.
Jana Štifterová, Český Krumlov

Knihovnu ve Strakonicích moc dobře znám a považuji její práci, vybavení i akce za velmi slušné. Nemám problém tady najít vše, co potřebuji a na co mám chuť. Obzvláště ale oceňuji její umístění na hradě, protože je to nádherné prostředí a knihovna sem patří.
Jana Vaníčková, Strakonice

Vyhovuje mi knihovna v Netolicích. Nejvíc se mi líbí, že jsou tam knihovnice, které mají přehled a vždy mi dobře poradí. I když už jsem v ní dlouho nebyla, protože tam jsem si půjčovala knížky pro volný čas, a toho teď nemám nazbyt. Nyní navštěvuji jenom naši knihovnu ve škole a také tady o příjemnosti knihovnic nemůžu mluvit jinak. Knihovny mám ráda, je to příjemný relax.
Gabriela Žurková, Prachatice

Víte že? . . . knihovny se dělí podle dostupnosti služeb pro veřejnost? Jsou to: Veřejné knihovny (obecní, městské, krajské a národní) a specializované knihovny. Dále pak na vysokoškolské knihovny, specializované knihovny umístěné v neveřejných objektech, zámecké knihovny a školní knihovny.
. . . za kolébku českého knihtisku se považuje Plzeň, kde byla 1476 vytištěna Statuta Arnošta z Pardubic? Za nejstarší tisk pak Kronika trojánská kladená do roku 1468?

SLOVNÍČEK

Regionální funkce jsou odborné knihovnické činnosti, v jejichž rámci poskytuje krajská knihovna a jí pověřené knihovny základním knihovnám v kraji především tyto služby:

Poradenská a konzultační činnost, metodické návštěvy, plány, rozbory; Statistika knihovnických činností; Vzdělávání knihovníků, semináře a porady; Tvorba výměnných knihovních fondů, jejich cirkulace a distribuce; Pomoc při revizi a aktualizaci knihovních fondů; Nákup a zpracování knihovních fondů pořízených z prostředků provozovatele (obce) a jejich distribuce; Servis automatizovaného knihovního systému.

Celkové finanční náklady na výkon regionálních funkcí jsou 11 milionů korun na rok 2011. Na rok 2012 jsou náklady také v celkové částce 11 milionů.

Krajská funkce knihoven poskytuje konzultace především pověřeným knihovnám a jejich zřizovatelům, dalším základním knihovnám kraje a jiným subjektům, spolupracuje s Národní knihovnou ČR a Ministerstvem kultury ČR.
Místo události:
2.11.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Víkend v táborském regionu ovládnou čarodějnice. Necháte se zlákat jejich kouzlem?

Na Táborsku o víkendu zaplanou čarodějnické ohně

Kristýna Kubišová se během sezony vypracovala v oporu píseckého celku.

Házenkářské play out je tu, sokolky Písku začínají ve Veselí

Tvůrci táborského kalendáře odvedli dobrou práci. Vyhrál

Tábor - Jiří Linhart, Petr Dobiáš, Ignác Šechtl i Jan Voseček a také tiskaři z Jindřichova Hradce. Ti všichni se zasloužili o to, že letošní prezentační kalendář Tábora se stal vítězem soutěže příběhů a umění Kalendář 2017, a to v kategorii nástěnného zpracování.

Kam můžete vyrazit do kina

Táborsko - Připravili jsme pro vás program kin.

Za patnáct minut si "vydělal" 120 tisíc

Soběslav – Neuvěřitelný kousek se podařil zloději, jemuž stačilo 15 minut, aby se zmocnil příruční tašky s doklady a penězi.

AKTUALIZOVÁNO

Jihočeské kluby mohou nahlásit svazu, že mají na víkend hřiště nezpůsobilé

České Budějovice - Fotbal v kraji je o víkendu ohrožen. Čím, je zřejmé při pohledu z okna…

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies