VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Muzeum čeká další stěhování

Bechyně - Bechyňské Hasičské muzeum na dlažbě neskončí, dostalo vlastní dům u nádraží.

28.1.2012
SDÍLEJ:

Bechyňské muzeum by mělo bývalém objektu ZZN u nádraží.Foto: Alena Šatrová

Nejdřív židovská synagoga, pak budova městského muzea a nyní bývalá sýpka u nádraží. To je putovní cesta prvního Hasičského muzea v republice.
Do roka bude sídlit v objektu, který nyní pro něj za čtyři miliony koupilo od společnosti Tagrea Krajské sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska. Odvrátilo tak hrozbu konce muzea.

Společné užívání městské budovy na bechyňském náměstí už nevyhovovalo především městskému muzeu. Stísněné prostory nedovolovaly jeho potřebný rozvoj. Pro hasiče to znamenalo jediné: sehnat si náhradu, nebo muzeum zavřít.

„Městské muzeum musí splňovat určité parametry jak depozitářů, tak činnosti. Dvě muzea do jednoho prostoru ale skloubit nejdou. Uzavřeli jsme proto s hasiči smlouvu na dobu určitou, kterou jsme loni v září ještě prodloužili, aby neměli problémy a nemuseli muzeum zavřít,“ vysvětluje šéf kulturního střediska, které muzeum spravuje, Štěpán Ondřich.

„Konečně se už nikdy nebudeme stěhovat. Přestavba bude stát spoustu peněz a práce, ale hlavní je, že dílo pana Antonína Zelenky může pokračovat,“ oceňuje vyřešení situace Jenovéfa Uličná, starosta SDH, jemuž muzeum patří. Hasiči tak dostali rok k dobru na vystěhování a na konci minulého roku už měli o hodně lepší náladu. Kraj poskytl peníze na nákup bývalého objektu ZZN.

Financování rekonstrukce už budou muset hasiči zvládnout ze sponzorských darů. Hotovo chtějí mít za dva roky, kdy jejich sbor oslaví 140. a muzeum 40. výročí založení.

„Když jsme slavili stovku sboru, otevřeli jsme v roce 1974 muzeum v synagoze. Bylo to první hasičské muzeum v tehdejším Československu. Dnes jsou už i jinde,“ zavzpomínala starostka Uličná.

Než si majitel objektu srovná půjčku s krajským úřadem, budou si ho bechyňští hasiči za sto korun ročně pronajímat. Potom budovu dostanou do majetku. Prvořadým úkolem je zprovoznit velkou halu, v níž zaparkují historické hasičské vozy. Než se dostane i na další prostory, zůstane u nich v nájmu stávající prodejna krmiv.

Nové expozice

Práce se rozběhnou také v uvolněné městské budově. Jak říká Štěpán Ondřich, k loni otevřené stálé expozici Selská jizba chtějí přidat další dvě.
„Půjde o expozice Archeologie a Středověk. Do začátku letošní sezony bychom rádi stihli alespoň tu první. Další uvolněné prostory využijeme pro depozitář a během roku také pro instalaci různých tématických výstav,“ naznačil ředitel kulturního střediska. Provoz muzea nepřeruší.

Hasičské muzeum
Je dílem bývalého velitele SDH v Bechyni Antonína Zelenky.
Začínalo v židovské synagoze.
V roce 2014 oslaví muzeum 40 let svého trvání.
Nejstarší exponáty pochází již ze 16. století.
Raritou je uniforma hasiče z New Yorku z 11. září 2001.

Autor: Alena Šatrová

28.1.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

HC Tábor - SC Kolín 5:1.

Hokejisté otevřeli přípravné zápasové období výhrou nad Kolínem

Ilustrační obrázek.

Již nejsou mezi námi

Bechyňské doteky zahájí letošní program divadlem

Bechyně – Divadelním představením Hrátky s čertem v pátek odstartuje program letošních Bechyňských doteků.

Provoz na mostě zdržují již jen svodidla

Tábor - Na Švehlově mostě se ve středu konala další ze společných schůzek investora a dodavatele opravy.

Ze sýrové loupeže obvinili brigádníka

Táborsko - Na prahu jara - 20. března oznámili zaměstnanci jedné z potravinářských firem na Táborsku, že do chladírny jejich provozovny vnikl zloděj a jim zmizela hned celá paleta se sýrem.

V Bytesu již nebude ohrožovat nebezpečný azbest

Tábor – Dva roky pracoval jednatel Bytesu Ondřej Semerák na způsobu, jak zbavit stěny administrativní budovy Bytesu a technických služeb boletických panelů plných azbestu, aniž by se budova musela bourat.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení