Pokud byste chtěli darovat Městskému muzeu v Bechyni nějaký historický kousek z rodinné pozůstalosti, pracovnice vás odmítnou. Přijmout dar by mohlo muzeum přijít zbytečně draho, přestože o něj stojí. Problém způsobil nový občanský zákoník, podle kterého musí muzea za dary platit.

„V tuto chvíli předměty darem nepřijímáme a dotyčného bychom poprosili, aby vyčkal, než se situace se zákoníkem vyřeší," popsala postup vedoucí pracovnice muzea v Bechyni Jana Šichová. Podobnou žádost uslyšíte i v řadě dalších muzeí po republice.

Ještě loni stačilo sepsat smlouvu a předmět zaevidovat. Nyní, kdy občanský zákoník zrušil zákon o darovací dani a dary muzeím se posuzují podle zákona o dani z příjmu, zavádí povinnost se odvést státu darovací daň z hodnoty předmětu. Ta je z ceny obvyklé a stanoví ji znalec.

Na nové opatření ale nedoplácí státní instituce, tedy například Husitské muzeum v Táboře. Tady dary přijímají. I přesto se ale ředitel Jakub Smrčka přidává na stranu kolegů: „Jsou předměty jako například herbáře, staré knihy či fotografie, které už nemají peněžní hodnotu. Pro muzejníky ale hodnotu mají, kulturní či historickou, protože mohou třeba doplnit nějakou sbírku. Vy je necháte ocenit znalcem, cena je nula a za znalce zaplatíte," nastínil možnou variantu ředitel muzea. „Je to na hlavu postavené a dary by měly být pro kulturní a vzdělávací účely osvobozené od daně jako dosud," dodává.

Musí se shodnout muzeum i dárce

Jak zmínil Jakub Smrčka, pokud panuje shoda ohledně ceny na obou stranách (muzeum, dárce), nemusí být již soudní posudek. Každopádně je vždy lepší, když lidé do muzea s předmětem přijdou a společně vymyslí vhodnou variantu.

Malé městské muzeu vzniká i v Plané nad Lužnicí. Ani tady se nové změní občanského zákoníku nesetkalo s pochopením: „Lidé nám nenosí nic hodnotného. Jde například o součásti krojů, vše, co najdou na půdách v bednách i po babičkách, staré knížky, smlouvy na baráky… V tomto případě je úplně zbytečné nechat předmět ocenit, zaplatit znalce, a pak z něj zaplatit daň. Proto vše řešíme zápůjčkou," uvedl kulturní referent v Plané nad Lužnicí František Doubek, jaké kousky lidé nosí do pomalu vznikajícího muzea v plánské faře, která letos projde rekonstrukcí.

Muzeum bude tedy fungovat v omezené míře. V plánu mají Plánští výstavy sběratelů a historického skla. Sponzorské dary nebo movité věci, které se stanou součástí majetku muzea, jsou i nadále od daně osvobozené.

Muzea musí platit za dary

• Nový občanský zákoník přikazuje, aby muzea z každého daru zaplatily darovací daň. Aby ji ale zaplatily, musí znát cenu předmětu.
• Cenu předmětu musí stanovit soudní znalec za cenu, která mnohdy převyšuje cenu darovaného předmětu. Za hodinu jeho práce muzeum zaplatí až 500 korun.
• Zákon umožňuje obecní muzejní instituci sbírkový předmět koupit, a to i za jednu korunu. To s sebou ale nese i možné komplikace.
• Pokud bude odhad darovaného předmětu například deset tisíc a odkup za korunu, může být muzejní instituce nařčena z krácení daně.