VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Montessori konečně otevřeli dveře do Tábora

Tábor – Alexandra Partlová na druhý pokus zdolala první bariéru na cestě ke zřízení základní školy s Montessori pedagogikou.

7.8.2017
SDÍLEJ:

V Táboře již fungují montessori školky: Pampeliška a Mufík.Foto: Archiv MŠ Pampeliška

Zastupitelé rozhodli, že radní ji mají v záměru podpořit a vydat souhlas.

Radní ho sice mohli vydat bez požehnání zastupitelů, ale protože v Táboře na alternativní školství panují hodně rozdílné názory, předložil starosta Jiří Fišer žádost širšímu plénu.
„Nemáme zájem jít proti většinové vůli zastupitelů,“ vysvětlil. Ani mezi devíti radními totiž nepanuje shodný názor na alternativní školství.

Rozhodné ANO ale od zastupitelů nezískal. Dostal pouze jediný hlas navíc.

Žádost MŠ Pampeliška posvětilo 14 zastupitelů.

Obavy panují například z odlivu dětí z městských škol, odpůrce soukromého školství Tibor Stano z ČSSD se zase strachuje, jak se nová škola vyrovná s inkluzí.

„Zdá se mi, že pro výborné děti tato škola není, spíš pro průměrné,“ upřesnil svůj zdrženlivý postoj.

S tím ale ředitelka Pampelišky Alexandra Partlová, která se Montessori metodě věnuje již od roku 1997, má jiné zkušenosti.

„Výhodou metody je možnost pomáhat dětem s potřebou zvýšené péče, ale také nadané rozvíjet, a to více, než umožňují současné školní osnovy,“ reagovala na otázku inkluze, tedy propojení všech dětí bez ohledu na schopnosti.

Alexandra Partlová se opírá i o nedávnou pražskou konferenci, jíž se zúčastnili zástupci 71 zemí.

„Celý svět montessori podporuje, tak proč by si ji neměl zasloužit i Tábor. Je přece prestižní mít ve městě takovou školu. Program má podporu i u ministerstva,“ ujišťovala Františka Korbela z T2020, jenž se domnívá, že právě ministerstvo bude vzniku nové táborské základky bránit z důvodů financování dalších učitelů.

S ohledem na využití městských budov škol padl již dříve názor, že by Pampeliška mohla učit v městské budově na náměstí Mikuláše z Husi. Podle propočtů místostarostky pro školství Michaely Petrové ale nově vznikající soukromé subjekty, tedy i se ScioŠkolou, odčerpají v Táboře do devíti let jen zhruba 200 ze současných tří tisíc školáků. O montessori má ale ještě zájem Mufík. Druhou žádost zatím nepodal.

Alexandra Partlová si tento model dokáže představit za předpokladu, že montessori třídy budou plně v jejich režii. Pampeliška ale již v tuto chvíli má zajištěné prostory v Kotnově.
Diskuzi mezi zastupiteli pak ukončil Ladislav Novotný z TOP 09. „Děti nepatří obci ani státu, ale rodičům. Ti ať si rozhodnou.“

Hlasování o doporučení radním se zdrželo celkem osm zastupitelů: Radka Maxová, Alena Heršálková, Štěpán Kadilák, Ladislav Šedivý, Růžena Novotná, Milan Kasl, Jan Babor a Ladislav Kuchař. Proti byl Tibor Stano. V radě tak bude chybět hlas Radky Maxové, ředitelky ZŠ Aleny Heršálkové a Tibora Stano.

Pokud se Pampelišce podaří začlenit nový subjekt do sítě škol, začne montessori výuku od září 2018. Jako první na Táborsku začala pedagogiku Marie Montessori využívat škola ve Slapech.

Autor: Alena Šatrová

7.8.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Bechyňské doteky ukončí nedělní mše.
5

Nedělní mše ukončí páté Bechyňské doteky

Ilustrační foto drogy.

Za pervitin mu hrozí až 10 let vězení

OBRAZEM: Noční vichřice odnesla supermarketu půlku střechy

Veselí nad Lužnicí - Vichřice, která udeřila během noci, vyvracela stromy a odnesla i půlku střechy supermarketu Tesco.

AKTUALIZUJEME / SLEDUJEME ON-LINE

Noční bouřka se prohnala jihem Čech, zastavila i vlaky

Jižní Čechy - Bouřka, která se prohnala zemí, neušetřila ani jižní Čechy.

Na co zajít o víkendu do kina

Táborsko - Přinášíme vám víkendový program kin.

Tehdy tam palci zamačkávali bubliny horkého asfaltu

Jaroslavice – Na místě, kde kdysi stála vesnice Jaroslavice, je nyní Hněvkovická přehrada. V sobotu se na loučce u přehrady setkají rodáci této zatopené vesnice a zavzpomínají na staré časy.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení