VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Městský  pivovar  v hradě  vyrostl  ze 70 tisíc  cihel

Tábor – V předchozím díle, který vyšel v Táborském deníku 10. listopadu 2012, jsme opustili Tábor v září 1649, kdy z něj odtáhlo švédské vojsko, aby už při jejich odchodu město zasáhla morová rána. 

24.11.2012
SDÍLEJ:

Poblíž věže Kotnov stávala ještě jedna podobná věž. Na jejím místě vyrostl v 17. století pivovar. Foto: Josef Musil

Tábor se v té době zmítal už několik desetiletí ve stavu zbídačenosti, a to chudák netušil, že osud mu chystá řetězec dalších ran.

Chmurný ráz posledních textů alespoň trochu vyvažme vyprávěním o něčem příjemnějším. O táborském pivovaře.

Pivo se v Táboře vařilo od jeho založení ve velkém počtu domácích pivovarů při takzvaných sousedských várkách. Před zničujícím požárem roku 1559 dosahovala jeho roční produkce 45 tisíc hektolitrů a táborské pivo se pilo široko daleko v tehdy rozsáhlém táborském panství.
Od druhé poloviny 16. století se však hospodářská situace města zhoršovala. Na konci století konšelé přemýšleli, jak naplnit prázdnou městskou pokladnu a přišli na nápad – pivo začne vařit i samotná obec jakožto instituce a  sama ho ze svých obecních várek bude prodávat poddaným. Dosavadním sousedským várkám tím vznikne jednak konkurence a jednak se  várečníkům zmenší odbytiště pro jejich produkci.

Měšťané „utřeli"

Dokážete si asi představit tu „radost" měšťanů, jakmile se o takovém rozhodnutí dozvěděli. Podle měšťanských privilegií směli totiž do té doby vařit pivo ve městě jen oni. A najednou se má vařit a hlavně prodávat jakési obecní pivo nejen po dalekých vesnicích, nýbrž i vedle vrat měšťanských pivovárků a domácích šenků! Ačkoli, jak radnice slibuje, pouze pšeničné, zvané bílé. Vaření silnějšího ječného piva bude i nadále výsadou měšťanů.

Konšelé později svůj krok omluvili následující zprávou: „Poněvadž tato obec mnohými případnostmi u velké dluhy přišla, aby tudy vařením bílého piva jak na vesnice, tak na město toto obci této spomoženo býti mohlo, ač sice od mnohých sousedův nemalá překážka  v tom  se  díti  chtěla, ale nic svésti a z toho převrátiti nemohli."

Je škoda, že se písař více nerozepsal hlavně o těch nemalých překážkách, které měšťané kladli radnici, a také o tom, jakých prostředků radnice použila, aby dosáhla svého.

Mít vlastní pivovar

Neví se přesně, kdy obec začala vařit svoje pivo; nejspíš se to stalo někdy na počátku devadesátých let šestnáctého století. Mohlo to být roku 1594, z nějž pochází usnesení:
„Poněvadž se z vaření piva bílého pro lidi poddané do vesnic jakýž takýž užiteček vyhledává a jistá suma peněz na tento čas do 180 kop se našla, aby ta várka na vesnice jíti mohla. Várka sousedská se při všech sousedích zachovává."

Z let 1594 a 1595 se také zachovala registra, založená na vaření piva k obci a na poddané. Sepsal je Martin Nedělka, jeden ze správců nad obecními várkami. Uvedl, že obec uvařila pivo z 530 džberů (strichů) pšenice, jak obecní, tak zakoupené. Dodnes není známo, kde tehdy obec měla svou sladovnu ani čí pivovar si pro svoje várky pronajímala.

Vařit ale v cizím pivovaře, to není účelné. Zvláště když se obci její podnikatelské počínání osvědčilo a zalíbilo. Chtělo by to samostatný pivovar. Výlučně městský.

Opět se neví, v čí hlavě se ten nápad zrodil, čí ruce pro něj na vlivných místech zvedly ruku a kdy přesně stavba městského pivovaru započala. Muselo k tomu dojít někdy v letech 1612 až nejpozději 1614. Z toho roku existuje zápis, že Václav Hubatý, úředník nad poddanými a statkem obecním, zajišťoval správu stavby sladovny a obecního pivovaru v hradě. A že se při tom spotřebovalo sedmdesát tisíc cihel.
Do té doby byly na táborském hradě dvě větší budovy. Jedna obytná směrem ke Klokotům a druhá hospodářská směrem k řece. Obec postavila varnu a spilku na straně třetí, mířící ke hřbitovu.

„Kotnov 2" padl

Předtím se ale stalo něco, co přihodit se dneska, máme v nemocnicích mnoho památkářů trefených šlakem. Tehdejší táborský hrad (už tehdy v podstatě historická památka na dobu, kdy se na místě Tábora rozkládalo město Hradiště) měl dvě věže. Podobaly se jedna druhé.

Pro účely stavby nechali konšelé jednu z těchto věží – zbourat!  Zůstala z ní jen ma- lá část jejího zaokrouhlení v koutě u nového pivovarského humna.

Hvozd nové sladovny zedníci postavili mezi věží zvanou Kotnov a obytným domem; humno vzniklo pod touto budovou. Obě humna mají svou stavbu zahloubenou v zemi, v níž se zajisté nacházely předměty archeologického vý-znamu – jak by také ne, když to bylo v hradním areálu. Jenomže stěží předpokládat, že se tehdy našel někdo, kdo by se vykopanou hlínou probíral, hledaje věci z dávných věků.

Až, milý čtenáři, půjdeš někdy okolo táborského hradu ulicí nad řekou, zastav se pod nynějším bývalým pivovarem a zkus si na jeho místě představit velkou věž, druhý „Kotnov".  Daří  se  ti  to?  Mně  ne . . .

Josef Musil

Autor: Redakce

24.11.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Jen nejtvrdší hasič přežije

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc.
AUTOMIX.CZ
20

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Lákavé menu: Hudební večer v Žižkových lázních či Bechyňské doteky

Táborsko – Obyvatelé a návštěvníci táborského regionu mají možnost prožít další mimořádně pestrý a zábavný víkend. O jejich přízeň usiluje celá řada zajímavých akcí.

Lidé kolem Vltavy na Českokrumlovsku zachraňují i psy

Rožmberk nad Vltavou – Nejenom věci, ale také své psy ztrácejí vodáci plující po Vltavě. Své o tom ví Martin Pavljuk, který se ujal nejednoho bezradného psa běhajícího kolem Vltavy.

Na co zajít v pátek a v sobotu do kina

Táborsko - Přinášíme vám program kin.

Zloděje čapli za ruce

Tábor - Muže a ženu ve čtvrtek ostraha jednoho z táborských supermarketů v centru zadržela ve chvíli, kdy se snažili ukrást zboží za bezmála 4500 korun.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení