VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Města mají resty i velké plány do budoucna

Táborsko – Letošní investice se budou odvíjet od množství peněz a úspěchů v dotačních řízení

11.1.2010
SDÍLEJ:

Veselí nad Lužnicí, ilustrační foto. Foto: Kateřina NImrichtrová

Jako těžkou káru před sebou některá města regionu tlačí nedodělky z loňského roku.

Tábor zahájil už loni nápravu stavu kanalizační soustavy aglomerace Táborska, ale jedna z nejrozsáhlejších akcí bude zřejmě dokončena až letos. Podobné je to i s revitalizací příměstských částí.

Kromě restů má ale Tábor před sebou řadu úkolů, k nimž by si vedení radnice rádo na konci roku připsalo – hotovo. „Stojí před námi konečné řešení Střelnice, největší akcí je samozřejmě obnova rybníku Jordán a již zmíněné dokončení vodohospodářského projektu. Rádi bychom zahájili stavbu vodovodu a kanalizace v Zárybničné Lhotě a rekonstrukci areálové čistírny odpadních vod Na Mělké,“ uvedla starostka Hana Randová. Město hodlá pokračovat v zateplování bytových domů, a podaří-li se získat dotace, tak i základních škol.

Důchoďák se vleče

Sezimoústečtí si svůj Sisyfův balvan v podobě výstavby domova důchodců vlečou už nějaký ten rok.

„Ano, to je náš největší dluh,“ povzdechl si místostarosta Miroslav Vocílka. “Nevzdáváme to. Budeme opět žádat o dotační tituly. Tentokrát ze státních fondů. Už loni jsme chtěli opravit chodníky ve Švehlově ulici. Letos jsme ji zařadili mezi mimořádné akce a sedm set tisíc na opravu jsme našli.“ Žádnou větší akci radnice nechystá.

„Co jsme nestihli? Možná jsme měli dříve začít s koupalištěm. Jenomže v Regionálním operačním programu jsme uspěli až napotřetí, takže relaxační centrum a venkovní koupaliště bude dokončeno až letos,“ informoval Deník soběslavský tajemník Radek Bryll. Také některé komunikace a kanalizace se dočkají opravy až na jaře. Příčina? Málo peněz.

Na druhou stranu se už Soběslavští těší na letošní dokončení přestavby Rožmberského hradu na kulturní centrum města. „Mezi největší investiční akce bezesporu patří regenerace sídliště v Družstevní ulici,“ dodal tajemník.

Problémy s pozemky ve Veselí nad Lužnicí stále brzdí podepsání třístranné smlouvy mezi městem, Povodím Vltavy a ministerstvem zemědělství o protipovodňových opatření.

„Pozemky od soukromých majitelů máme ošetřené smlouvami o smlouvách budoucích a v rozpočtu jsou vyčleněny peníze na jejich vykupování,“ uvedl starosta Jaromír Novák.

Městu se podařilo vyřešit i vztahy se SŽDC a se Správou a údržbou silnic. Poslední pozemek, který je ve hře, leží pod obchvatem města. Koncem ledna by martýriu, které trvá od března 2007, mohl být konec a smlouva konečně podepsána.

V tomto roce chce Veselí především připravit lokalitu Paseky, aby lidé mohli konečně začít stavět. „Paseky se táhnou už šest let. Mnoho lidí nevydrželo a začalo stavět v okolních vesnicích,“ připustil starosta. Město letos také začne s rozsáhlou rekonstrukcí Mateřské školy Blatské sídliště, na kterou město získalo dotaci z ROP.

„Nepovedlo se nám dotáhnout záležitost okolo zámecké zahrady, kde jsme chtěli vybudovat pro naše občany koupaliště, “ prozradil starosta Mladé Vožice Jaroslav Větrovský. Svým způsobem považuje za neúspěch i to, jak město dopadlo v rozdělování pěnez v poslední výzvě do Regionálního operačního programu.

Plány do budoucna se budou ve městě odvíjet od finančních prostředků. Jasnou prioritou je pro Mladovožické dokončení čistírny odpadních vod. Město má také zažádáno o dotace na zateplení zdravotnického střediska a rekonstrukci sálu Záložny.

„Nemohu říct, že se nám něco vyloženě nepovedlo, ale loni se nám nepodařilo odkoupit bývalou traťovou distanci od Českých drah. Blýská se ale na lepší časy a budovu i s přilehlými pozemky bychom mohli mít ve vlastnictví snad do konce března,“ shrnul chýnovský starosta Pavel Eybert. Když vše půjde hladce, do konce roku by se do opravené budovy mohlo stěhovat Místní hospodářství.

Velké plány v Plané

Bechyňský starosta Jaroslav Matějka doufá v konečný úspěch při žádosti o dotaci na rekonstrukci náměstí.

„Momentálně máme podanou již třetí v pořadí a čekáme na únorové vyhodnocení,“ uvedl Matějka.

Při rekonstrukci má dojít i na výměnu vodovodní a kanalizační sítě, která je až na výjimky ve špatném stavu.

K projektu se vyjadřovali i památkáři. Na náměstí nesmí být použita zámková dlažba ani asfalt. Dražší materiál tím pádem prodraží celou rekonstrukci. „Smíme nechat současný povrch silnice, který je z žulových kostek,“ vysvětlil starosta.

Plánovanou rekonstrukci za 106 milionů mají rozdělenou do tří etap na dva a půl roku. Nejdřív má na řadu přijít náměstí, v další fázi okolní ulice.

Iv Plané nad Lužnicí mají na tento rok velké plány. Chystají se opakovat dvě žádosti o dotaci na několik komunikací. „Přislíbenou máme dotaci na ozelenění, do kterého se chceme pustit na několika místech obce,“ uvedl tajemník Antonín Koliha.

Prioritou je pro radnici pokusit se získat finance i na ozelenění parku nad Hejtmanem a Hraběcí pěšinky.

11.1.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Policie - ilustrační snímek

Mladý řidič při nehodě vypadl z auta, později zemřel

Motor ve Strakonicích udolal Plzeň.

Motor má cenný plzeňský extraligový skalp

Na co zajít v úterý do kina

Táborsko - Přinášíme vám úterní program kin.

Roman Šmucler: Zákaz amalgámu? Bílé plomby jsou daleko jedovatější

Pacienty chtěl v Česku ošetřovat i ukrajinský elektrikář, tvrdí nastupující prezident České stomatologické komory Roman Šmucler. Skoro se mu to povedlo. Diplomy cizinců prý totiž nikdo neověřuje. Někdejší moderátor ale prozradil ještě další tajemství: Česko žádným nedostatkem lékařů netrpí. Zubaři se jenom zdráhají přijímat nové pacienty, kteří by je mohli v budoucnu žalovat.

Hokejisté Tábora stojí na prahu třetí zápasové prověrky, hostí je Kobra

Tábor – Druholigoví hokejisté Tábora si v úterý odškrtnou v kalendáři další přípravný zápas. V 18 hodin je v útrobách stadionu na pražském Braníku očekávají hokejisté domácí Kobry Praha.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení