Studenti třídy 4Sb Střední průmyslové školy v Táboře hodili starosti za hlavu a svůj maturitní ples si jaksepatří užili.

Třída složená z třiceti chlapců a jedné dívky tak v hotelu Palcát v pátek zahájila letošní sezonu maturitních plesů. „Ples jsme připravovali už od konce letních prázdnin. Potíže byly akorát s tisknutím maturitních novin, ale nakonec se všechno povedlo,“ prozradil Deníku maturant Tomáš Chocholatý.

I když se na přípravě podílela celá třída, hlavní odpovědnost a také nejvíce starostí vzali na svá bedra Radek Šimko a Marie Iterská. „Studenti musí vybírat peníze už od prvního ročníku, protože uspořádat takový ples není nic levného. Ale vše si zařizovali sami a zvládli to skvěle,“ pochválil organizátory třídní učitel Libor Novák.

Padesátá léta

Jako téma plesu si čtvrťáci zvolili socialistická padesátá léta. Překvapením to bylo i pro jejich třídního učitele. „Postavili mě před hotovou věc. Jak je tohle téma napadlo, to musím teprve zjistit. Padesátá léta neznají. Sice jsem s nimi točil šot, ale vypadalo to, že půjde o něco úplně jiného,“ řekl Libor Novák.

Asi největší nadšení sklidilo video maturantů nazvané Strojařský týdeník s náležitým dobovým komentářem.

Jediná dívka

Mezi tolika chlapci se jediná dívka vyjímá jako růže v bodláčí. „Hýčkáme si ji, co to jde. Ale podle třídního učitele za ty čtyři roky s námi už trochu zvlčela,“ směje se Tomáš Chocholatý.

Ze svých studentů má pedagog, který si za svou kariéru vyzkoušel, jaké to je učit na základní i střední škole, radost. „Jsou zrovna takoví jako všichni ostatní. Ale přesto, vždy když čtvrťáci odcházejí, říkám jim: ‚Kluci, na vás nezapomenu.‘ Ale oni přijdou další a nejsou horší, jen jiní. Mají zlaté srdce a, i když jsou dospělí, stále mají dětskou duši. I přesto, že mě občas rozzlobí, stejně je mám rád,“ rozvyprávěl se třídní učitel.

Maturita na dohled

Třída 4Sb měla být jednou z mnoha, které na jaře jako první podstoupí státní maturity. Z toho ale nakonec sešlo. „Máme ohromnou radost, že se nám státní maturita vyhne. Ne že by mě tolik děsila, ale takhle je větší šance, že odmaturuji,“ směje se Tomáš.

„Kolem státních maturit se podle mě dělá zbytečný humbuk. Spíš bych měl obavu z toho, že dobře míněnou věc česká povaha zhatí. Ale jestliže má každá škola jiný výchovně vzdělávací plán, tak nemůže nikdo srovnávat nějaké řemeslo doplněné o maturitu s gymnáziem nebo lyceem,“ komentoval tolik diskutované téma Libor Novák.

Toho, že by měli studenti průmyslové školy problémy zvládnout státní maturitu, se však nebojí. „Myslím, že se jí nijak zvlášť neobávali. Nároky na ně jsou u nás pořád stejné,“ dodal.