VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Maturita strojaře neděsí, ani kdyby byla státní

Tábor - Na jaře je čeká zkouška dospělosti. Páteční večer však patřil jen jim.

24.10.2009
SDÍLEJ:

Třída 4Sb zahájila v pátek sezónu maturitních plesů.Foto: Deník/Petra Šitnerová

Studenti třídy 4Sb Střední průmyslové školy v Táboře hodili starosti za hlavu a svůj maturitní ples si jaksepatří užili.

Třída složená z třiceti chlapců a jedné dívky tak v hotelu Palcát v pátek zahájila letošní sezonu maturitních plesů. „Ples jsme připravovali už od konce letních prázdnin. Potíže byly akorát s tisknutím maturitních novin, ale nakonec se všechno povedlo,“ prozradil Deníku maturant Tomáš Chocholatý.

I když se na přípravě podílela celá třída, hlavní odpovědnost a také nejvíce starostí vzali na svá bedra Radek Šimko a Marie Iterská. „Studenti musí vybírat peníze už od prvního ročníku, protože uspořádat takový ples není nic levného. Ale vše si zařizovali sami a zvládli to skvěle,“ pochválil organizátory třídní učitel Libor Novák.

Padesátá léta

Jako téma plesu si čtvrťáci zvolili socialistická padesátá léta. Překvapením to bylo i pro jejich třídního učitele. „Postavili mě před hotovou věc. Jak je tohle téma napadlo, to musím teprve zjistit. Padesátá léta neznají. Sice jsem s nimi točil šot, ale vypadalo to, že půjde o něco úplně jiného,“ řekl Libor Novák.

Asi největší nadšení sklidilo video maturantů nazvané Strojařský týdeník s náležitým dobovým komentářem.

Jediná dívka

Mezi tolika chlapci se jediná dívka vyjímá jako růže v bodláčí. „Hýčkáme si ji, co to jde. Ale podle třídního učitele za ty čtyři roky s námi už trochu zvlčela,“ směje se Tomáš Chocholatý.

Ze svých studentů má pedagog, který si za svou kariéru vyzkoušel, jaké to je učit na základní i střední škole, radost. „Jsou zrovna takoví jako všichni ostatní. Ale přesto, vždy když čtvrťáci odcházejí, říkám jim: ‚Kluci, na vás nezapomenu.‘ Ale oni přijdou další a nejsou horší, jen jiní. Mají zlaté srdce a, i když jsou dospělí, stále mají dětskou duši. I přesto, že mě občas rozzlobí, stejně je mám rád,“ rozvyprávěl se třídní učitel.

Maturita na dohled

Třída 4Sb měla být jednou z mnoha, které na jaře jako první podstoupí státní maturity. Z toho ale nakonec sešlo. „Máme ohromnou radost, že se nám státní maturita vyhne. Ne že by mě tolik děsila, ale takhle je větší šance, že odmaturuji,“ směje se Tomáš.

„Kolem státních maturit se podle mě dělá zbytečný humbuk. Spíš bych měl obavu z toho, že dobře míněnou věc česká povaha zhatí. Ale jestliže má každá škola jiný výchovně vzdělávací plán, tak nemůže nikdo srovnávat nějaké řemeslo doplněné o maturitu s gymnáziem nebo lyceem,“ komentoval tolik diskutované téma Libor Novák.

Toho, že by měli studenti průmyslové školy problémy zvládnout státní maturitu, se však nebojí. „Myslím, že se jí nijak zvlášť neobávali. Nároky na ně jsou u nás pořád stejné,“ dodal.

Autor: Petra Šitnerová

24.10.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Dopravní nehoda auta pošťáků mezi Děčínem a Hřenskem.

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Diváci v kině. Ilustrační foto.

Na co zajít do kina

Radka Maxová: Politika je velký zásah do života

Jihočeský kraj – Ženy v jižních Čechách chtějí spolurozhodovat o budoucnosti nejen svých domácností.

Sedmiletý Adam je šampiónem republiky

Písek – Titul republikového šampióna v silničních motocyklových závodech nejmenší kategorie Minimoto junior A od pěti do deseti let získal sedmiletý Adam Vyskočil z Písku.

Teplé počasí přepsalo rekord z roku 1885

Jižní Čechy – 132 let starý teplotní rekord pro České Budějovice a 16. říjen neplatí. Pondělní léto ustanovilo nový.

Táborské Milenium opouští a mění za Budějovice

Tábor - Na facebookové stránce táborského Milenia se v pondělí objevilo upozornění, že pro uzavření klubu Milenia na Pražském Sídlišti se akce Welcome to the jungle přesouvá do Slavie v Českých Budějovicích. Robert Buřič, jeden z jednatelů společnosti Fun Agency Tábor, která si objekt od majitele pronajímá, zatím odchod z Milenia nepotvrdil.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení