VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Lípy už nepokácí. Rozhodne o nich ministerstvo

Bechyně - Bechyňští si pro letošek naplánovali celkovou opravu dvou ulic. Za oběť jí měla padnout třicítka lip, ale dostaly odklad. Dokud ministerstvo nerozhodne.

3.4.2017
SDÍLEJ:

Lípy v Libušině ulici v Bechyni.Foto: Deník / Šatrová Alena


Oprava bechyňských ulic Michalská a Libušina se zpozdí. O jak dlouho, zatím starosta Pavel Houdek netuší. Nemají totiž ještě ani stavební povolení.

„Měli jsme v plánu provést celkovou rekonstrukci ulic, tedy opravit kanalizaci, vodovod, chodníky, povrch komunikace či veřejné osvětlení. Místní spolek Pro Life se ale zapojil do všech řízení týkajících se místní zeleně a v rámci územního řízení se odvolal k ministerstvu životního prostředí,“ vysvětlil Pavel Houdek s tím, že dokud ministerstvo nerozhodne, k žádným úpravám nedojde. „Pouze necháme stromům prořezat větve,“ upřesnil starosta.

Lípy tedy prozatím zůstanou stát, což předseda spolku Pro Life Vladimír Halama vítá. „Odvolání jsme podali, protože se domníváme, že stromy budou v budoucnu čím dál vzácnější. Proto je třeba je chránit,“ říká.

V případě Michalské ulice se jedná o alej s 20 lípami, v Libušině ulici o stromořadí deseti lip. „Jde o zdravé a vzrostlé stromy, které dotvářejí atmosféru místa,“ argumentuje Vladimír Halama. Na podnět kritiků kácení stromů znovuobnovili několik let neaktivní spolek Pro Life a přihlásili se do územních řízení týkajících se městské zeleně.

Obyvatele Michalské ulice ale trápí obzvlášť stav jejich kanalizace. Ta je ve velmi špatném technickém stavu, jak potvrdila i ředitelka Vodárenského sdružení Bechyňsko Zdenka Sosnová. „V Michalské ulici jsou velké problémy s kanalizací dlouhodobě. Je to způsobeno tím, že je uložena mělce, a dochází tak k jejím propadům. Navíc je betonová pouze částečně, zbytek je zděný. Je zkrátka v havarijním stavu a za hranicí své životnosti,“ upřesnila Zdenka Sosnová. Jen za loňský rok museli kanalizaci v Michalské ulici opravovat na čtyřech různých místech.
V Libušině ulici kolem kina se pak jedná hlavně o opravu vodovodu. Ustoupit jí mělo deset lip, na jejichž místě plánovalo město vysadit sedm nových.

Vladimír Halama je ale přesvědčen, že kanalizaci jde opravit i bez kácení.
„Je nám jasné, že lidem jde o funkční kanalizaci. Tu je však možné položit i bez toho, aby se sáhlo na jediný strom,“ zdůraznil.
Nyní město čeká na rozhodnutí ministerstva, bez nichž se do nutných oprav nemůže pustit.

„V případě Libušiny ulice věřím v brzké rozhodnutí, v případě ulice Michalské si to nedovolím ani odhadnout,“ uvedl Pavel Houdek.

Autor: Jiří Dintar

3.4.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Mimořádné zasedání krajského zastupitelstva.

Radní vyměnili šéfa nemocnic

Ilustrační foto

Hnojte popelem

Pro rodiče malých dětí začínají zápisy do školky

Táborsko – Květen startuje zápisy dětí do mateřských škol. V úterý se rodiče mohou ucházet o místo pro své dítě ve školce rodinného typu Rybička v Táboře. Jak uvedla ředitelka Naďa Nebeská, přijímají děti od tří let bez ohledu na adresu bydliště pro školku v Příběnické i Smetanově ulici.

AKTUALIZOVÁNO

Čápata v Dubném uhynula

Dubné - Prokřehlá čápata nevydržela chlad a mokro a v pátek večer postupně uhynula. Protože lidé dubenskou čapí rodinu díky webkameře sledují, všimli si uhynutí prvních dvou a zorganizovali záchranou akci.

Právě jsme se narodili

Táborsko - Díky vstřícnosti táborské porodnice vám na našich stránkách přinášíme fotky nejmladších obyvatel Táborska.

Na víkend se oteplí, poslední dubnový den bude až 15 stupňů

Jihočeský kraj – Meteorologové slibují na prodloužený víkend teploty nad 10 stupňů Celsia: v sobotu až 12 °C, v neděli kolem 15 °C, na prvního máje může být až 17 °C.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies