VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Lípy už nepokácí. Rozhodne o nich ministerstvo

Bechyně - Bechyňští si pro letošek naplánovali celkovou opravu dvou ulic. Za oběť jí měla padnout třicítka lip, ale dostaly odklad. Dokud ministerstvo nerozhodne.

3.4.2017
SDÍLEJ:

Lípy v Libušině ulici v Bechyni.Foto: Deník / Šatrová Alena


Oprava bechyňských ulic Michalská a Libušina se zpozdí. O jak dlouho, zatím starosta Pavel Houdek netuší. Nemají totiž ještě ani stavební povolení.

„Měli jsme v plánu provést celkovou rekonstrukci ulic, tedy opravit kanalizaci, vodovod, chodníky, povrch komunikace či veřejné osvětlení. Místní spolek Pro Life se ale zapojil do všech řízení týkajících se místní zeleně a v rámci územního řízení se odvolal k ministerstvu životního prostředí,“ vysvětlil Pavel Houdek s tím, že dokud ministerstvo nerozhodne, k žádným úpravám nedojde. „Pouze necháme stromům prořezat větve,“ upřesnil starosta.

Lípy tedy prozatím zůstanou stát, což předseda spolku Pro Life Vladimír Halama vítá. „Odvolání jsme podali, protože se domníváme, že stromy budou v budoucnu čím dál vzácnější. Proto je třeba je chránit,“ říká.

V případě Michalské ulice se jedná o alej s 20 lípami, v Libušině ulici o stromořadí deseti lip. „Jde o zdravé a vzrostlé stromy, které dotvářejí atmosféru místa,“ argumentuje Vladimír Halama. Na podnět kritiků kácení stromů znovuobnovili několik let neaktivní spolek Pro Life a přihlásili se do územních řízení týkajících se městské zeleně.

Obyvatele Michalské ulice ale trápí obzvlášť stav jejich kanalizace. Ta je ve velmi špatném technickém stavu, jak potvrdila i ředitelka Vodárenského sdružení Bechyňsko Zdenka Sosnová. „V Michalské ulici jsou velké problémy s kanalizací dlouhodobě. Je to způsobeno tím, že je uložena mělce, a dochází tak k jejím propadům. Navíc je betonová pouze částečně, zbytek je zděný. Je zkrátka v havarijním stavu a za hranicí své životnosti,“ upřesnila Zdenka Sosnová. Jen za loňský rok museli kanalizaci v Michalské ulici opravovat na čtyřech různých místech.
V Libušině ulici kolem kina se pak jedná hlavně o opravu vodovodu. Ustoupit jí mělo deset lip, na jejichž místě plánovalo město vysadit sedm nových.

Vladimír Halama je ale přesvědčen, že kanalizaci jde opravit i bez kácení.
„Je nám jasné, že lidem jde o funkční kanalizaci. Tu je však možné položit i bez toho, aby se sáhlo na jediný strom,“ zdůraznil.
Nyní město čeká na rozhodnutí ministerstva, bez nichž se do nutných oprav nemůže pustit.

„V případě Libušiny ulice věřím v brzké rozhodnutí, v případě ulice Michalské si to nedovolím ani odhadnout,“ uvedl Pavel Houdek.

Autor: Jiří Dintar

3.4.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Letní kino v Bělči se v pátek chystá na zahájení sezony.

Na Táborsku začíná sezona letních kin

Takhle to vypadá, když mají policisté den blbec.
AUTOMIX.CZ
45

Policie v nesnázích: kuriózní nehody strážců zákona

Nabízel padělky hodinek a parfémů

Tábor - Pochůzkový prodej, který je na území města Tábora zakázaný Tržním řádem, si v úterý zvolil jako formu přivýdělku jednapadesátiletý muž ze Slovenska.

Cyklo-běh proti drogám měl zastávku také v Táboře

Tábor - Cyklo-běh, největší kampaň proti drogám spojená se sportem, dorazila v pátek i do Tábora.

Do Jižních Čech přišly tropy, zvyšuje se nebezpečí požárů

Jižní Čechy - V pátek 23. června od 12 hodin platí pro Jihočeský kraj další výstražná informace ČHMÚ upozorňující na vysoké teploty. Vlna veder zasáhne celý kraj, teploty se budou pohybovat nad 30 °C. Ve stejný čas pak vstoupí v platnost další výstraha, a to na nebezpečí vzniku požárů.

Zemědělskému družstvu shořela sláma

Makov - Brzy rána začal v obci hořet sklad sena. Od čtvrté hodiny jsou na místě hasiči, kteří dostali plameny pod kontrolu až po několika hodinách.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies