VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Lidé se od sbírek již distancují

Táborsko - V ulicích přibývají kasičky. Pokud si nejste jisti, požadujte od prodejců oprávnění.

11.12.2012
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Deník/ Archiv

Petr Svoboda z Horek se na ulicích drží od veřejných sbírek dál. Dobrovolníkům, kteří se mu snaží vecpat za několik desítek korun drobné předměty, nevěří. A není sám. Počet lidí, jenž se začíná distancovat od proseb o příspěvek se zvyšuje. Současně totiž přibývá i podvodníků, kteří si pod záštitou pomoci druhým snaží nacpat vlastní kapsy.

„Když chci přispět, pošlu organizaci peníze na účet. Důvěřuji i turistům, takže se nebojím vhodit do kasičky příspěvek na Hýlačku. Od sbírek na ulici se ale z většiny držím dál," konstatuje Svoboda.

Podobně smýšlí i Jana Novotná z Tábora: „Nevěřím sbírkám na ulicích. Podle mne se k dětem dostane jen malá část. Zbytek si rozdělí bůhvíkdo. Já posílám DMSky."

K jejich společné nedůvěře nahrává i případ z Českých Budějovic. „Po městě se pohybují podvodníci, kteří tvrdí, že vybírají příspěvky na Dětský domov v Boršově nad Vltavou. Prodávají drobné předměty, ale k dětem se peníze nedostanou," upozorňuje mluvčí hejtmana kraje Kateřina Koželuhová.

Špatnou zkušenost má i Tábor. Před osmi týdny si jeden z občanů všiml, že se dvě dívky u Jordánu snaží vysypat obsah kasičky do igelitky. Sbírka ale byla řádně nahlášená na krajském úřadu. 
V tomto případě selhaly tedy dívky.

Nebojte se od dobrovolníků či prodávajících vyžádat ověřovací doklad.

Kromě velkých organizací jako je například Bílá pastelka, Život dětem, Světluška, nebo Tříkrálová sbírka, které většinou pořádají sbírky v ulicích jednou do roka, existuje řada drobných sdružení. Proto je nutné být obezřetný.

S falešným výběrčím má zkušenost i ředitel Rolničky Karel Novák: „Výběrčí uváděl, komu peníze pomohou, ale nakonec se ukázalo, že šlo jen o prodej věcí na ulici."

Se sbírkami mají dobrovolníci Rolničky dlouholetou praxi a zatím neselhali.

Ani Klub českých turistů Tábor nemá se sbírkou na Hýlačku špatné zkušenosti.

„Téma Hýlačky je velmi silné a lidé si místa, kde jsou kasičky, sami najdou nebo posílají peníze na účet. Ani jsme nepřemýšleli o tom, že bychom posílali nějaké dobrovolníky do ulic. Většinou se k tomu totiž všichni staví skepticky. Kdo pomoci chce, tak si cestu najde. Mohu říci, že jsme se prozatím s podvodníky, kteří by zneužívali našeho jména, nesetkali," sdělil nám předseda táborských turistů Radek Přílepek.

Za poslední tři roky vzniklo v Jihočeském kraji zhruba devadesát sbírek. Podle webových stránek ministerstva vnitra, kde najdete kompletní seznam, jsou jich v republice registrovaných 4951.

Veřejná sbírka - musí být zaregistrována na krajském úřadu podle sídla jejího vyhlašovatele. V případě řádně oznámených sbírek jsou nutností zapečetěné pokladničky. To zajistí pouze obecní úřad, v jehož územním obvodu budou pokladničky rozmístěny či využívány. Případně může zapečetit pokladničky obecní úřad, v jehož správním obvodu má sídlo právnická osoba konající sbírku.

Jak se nenapálit?

1) Každá oficiální sbírka musí mít povolení vydané příslušným krajským úřadem. Prodejce by měl mít jeho kopii. Nebojte se a vyžádejte si ho.
2) Dále musí být brigádník schopný předložit plnou moc k provádění veřejné sbírky. Plnou moc vydává právnická osoba, která veřejnou sbírku organizuje. Musí být opatřena pořadovým číslem a podpisy statutárních orgánů a razítkem právnické osoby konající veřejnou sbírku.
3) Musí být jasné, na co přesně vaše peníze přispívají, a hlavně kolik z této částky jde opravdu na charitativní účely.
4) Zapečetění kasičky musí být vždy neporušené.

Autor: Kateřina Krejčová

11.12.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Již nejsou mezi námi

Alkohol. Ilustrační foto.

Řídil pod vlivem a v době zákazu

Lesníci varují před vstupem do lesů

Českokrumlovsko - Velké škody napáchal nárazový vítr z páteční bouřky v lesích. Není radno do nich nyní chodit. Poškozeny jsou i lesy města Český Krumlov.

Polomy na Šumavě zastaví turisty

Šumava - O zákaz vstupu do lesů chce požádat Národní park Šumava dotčené obce s rozšířenou působností. V pondělí to Deníku potvrdil Jan Dvořák, tiskový mluvčí Národního parku Šumava.

Vtrhli k nám Rusové, je okupace, holčičko

Tábor - Jakmile se přiblíží 21. srpen, pamětníkům roku 1968 lehce přeběhne mráz po zádech.

Dobrovolný hasič při zásahu zkolaboval

Deštná - Dobrovolní hasiči z Deštné na Jindřichohradecku se od písknutí prvního poplachu kvůli bouřce nezastavili až do sobotního odpoledne.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení