VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Léty prověřený kolega nyní hasí z ředitelny

Tábor - Od začátku roku má hasičský sbor v Táboře nového ředitele.

26.1.2009
SDÍLEJ:

Petr HojsákFoto: David Peltán

Pozici šéfa „vyhrál“ dosavadní vedoucí oddělení prevence, sedmatřicetiletý Petr Hojsák. U táborských hasičů slouží téměř 20 let. Má ženu, dvě děti a mezi jeho koníčky patří hudba, sport a toulky přírodou. Stejně jako jeho předchůdce Zdeněk Dvořák vystudoval Vysokou školu báňskou – Technickou univerzitu v Ostravě.


Jak moc se vám změnila práce?
Náplň práce se pro mne změnila z části, jelikož jsem doteď vedl oddělení prevence. Ta však zajišťuje pouze část činností u hasičského záchranného sboru, jako kontrolu požárního zabezpečení objektů, stavební prevence a zjišťování příčin požáru pro policii. S funkcí ředitele přichází více starostí a zodpovědnosti. Musím koordinovat činnost všech příslušníků, dohlížet na dodržování naplánovaných úkonů a plnění poslání hasičů. Je to spíš manažerská pozice.


Prošel jste výběrovým řízením. Jaké byly podmínky pro tuto pozici?
Výběrové řízení probíhalo v souladu se zákonem o služebním poměru příslušníků bezpečnostních sborů vypsané krajským ředitelem HZS Jihočeského kraje. Požadavků na přihlášení do něj bylo několik, například dosažené vzdělání, doba praxe u hasičského sboru, dříve vykonávané funkce, odbornost a podobně.


Byla velká konkurence? Proč myslíte, že jste byl vybrán zrovna vy?
O počtu přihlášených osob do výběrového řízení jsem nebyl informován. Výhodou pro mne jistě bylo, že jsem se snažil po celou dobu služby zvyšovat kvalifikaci v oboru formou pomaturitního a magisterského studia a absolvováním několika specializovaných kurzů ve vzdělávacích zařízeních pro hasiče.


Co na vaši ředitelskou pozici říkali kolegové a rodina?

Zatím jsem nezaznamenal žádné negativní ohlasy. Rodina je sice rozpačitá, protože chápe, že je to práce časově náročná a zodpovědná, ale vysloveně proti snad není. Bylo to moje rozhodnutí a ona ho respektuje.


Kdo nastoupí na předchozí místo vedoucího odboru prevence?

Zastane ho kolegyně z krajského ředitelství v Českých Budějovicích.


Nezaznamenal jste, když nyní firmy propouštějí zaměstnance, že by zájem o práci hasiče vzrostl?

Doteď jsme nic takového nezaznamenali.


Mnohdy se asi ke sboru hlásí mladí lidé, kteří jsou dobrovolnými hasiči. Byl jste jím také?

Ano, už od osmi let. Zúčastňoval jsem se soutěží Plamen a dodnes soutěžím.


Takže jste chtěl být odmala hasičem?
V tu dobu mě to nenapadlo, že bych u nich mohl být zaměstnaný, ale je to přání asi většiny malých kluků. Pomáhat lidem, zažívat dobrodružství a mít prestižní zaměstnání je lákavé. K hasičům jsem se dostal, protože nebylo téměř nic jiného; po škole jsem nevěděl co a jak, a tady bylo volno a přišla mi ta práce zajímavá. Nikdy by mě nenapadlo, že to takhle dopadne.


Mám netradiční otázku. Proč mají hasičská auta a technika červenou barvu?

To nevím, ale čeští hasiči mají tuto barvu už od první republiky. Možná je to jakoby symbol plamene? Každopádně je to celosvětová barva hasičské techniky. Měnit ji – jako naši kolegové – nebudeme. Zatím se změnily jen znaky, ale šlo pouze o kosmetické úpravy.


Máte nějakou představu změn práce či stanice, nebo budete pokračovat ve stopách Zdeňka Dvořáka?

Určitě se budu snažit pokračovat v zodpovědné práci mého předchůdce. Nějaké změny v organizaci práce jistě nastanou a doufám, že povedou pouze ke zlepšení práce a prestiže hasičského sboru. Co se týče techniky, je těžké ji obměňovat a záleží to na systému a pokynech ministerstva vnitra a státním rozpočtu. Tábor by měl v nejbližších měsících dostat speciální auto k zásahům u dopravních nehod. Zřejmě to bude nějaký tranzit s vyprošťovací technikou a vodní nádrží pro menší požáry. O novou techniku ale ve finále nejde – auta musejí být především spolehlivá.

David Peltán

26.1.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

V Řemíčově na Táborsku se při vyproštění jiného traktoru převrátil traktor a pod ním zůstal zaklíněný řidič.
AKTUALIZOVÁNO
3

Traktory zavalily dva muže

Strmý vrch v Chýnově slaví 235. narozeniny.

Legendární Strmý vrch v Chýnově vyzývá závodníky už třicet pět let

Kam v pátek na Táborsku do kina

Táborsko - Přinášíme program kin.

Veselský EPPI maraton podpoří lidi s epilepsií

Veselí nad Lužnicí – V sobotu se ve Veselí nad Lužnicí rozjede tradiční EPPI vodácký triatlon, který již 15. rokem podporuje lidi s epilepsií.

Abstraktní dílo Moniky Immrové nepotřebuje názvy

České Budějovice – Abstraktní umění lounské rodačky, čtyřiceti sedmi leté sochařky a grafičky Moniky Immrové, která v letech 2008 a 2009 dostala ocenění Grafika roku, nyní vystavuje českobudějovická Galerie současného umění a architektury Dům umění.

Budějovičtí studenti zazpívají ve Vatikánu i papeži

České Budějovice – V Chrámu svatého Petra ve Vatikánu zazpívají 28. září studenti z českobudějovického Gymnázia Jana Valeriána Jirsíka (GJVJ).

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení