Než se vydáte na cestu do zahraničí, překontrolujte si hlavně platnost pasu

Lavina na úřadě

Každý rok o prázdninách se na úřadě strhává lavina se žádostmi o pas. „Vzpomněla jsem si na poslední chvíli, že nemám platný pas, takže ho potřebuji rychle,“ potvrdila Jana Dvořáčková z Tábora. Co pro to bude muset udělat?
„Nutná je vyplněná žádost, zaplacený poplatek, dvě fotografie a platný doklad totožnosti,“ informovala vedoucí oddělení táborského úřadu Jarmila Mynaříková.
Pokud nic nechybí, může občan získat pas do půl hodiny. „To je takzvaná rychlovka, kterou zařizujeme na počkání. Takový doklad je však platný pouze na půl roku,“ upozornila úřednice. Pas na počkání stojí pro dospělého 1500 korun a pro děti od pěti do patnácti let tisíc. Pro děti do pěti let je nutno zařídit pas obyčejný s platností na rok za 50 korun. Protože i ten zvládnou vyhotovit místní úřednice, vyřízení je rovněž rychlé.
Obyčejné pasy vyřizuje Praha a dospělého stojí 600 Kč, dítě do 15 let stovku. „Máme na to třicet dní, celý proces však obvykle trvá dva až tři týdny,“ naznačila Mynaříková. Zájem o oba typy je srovnatelný. Občejný má ale delší platnost, pro dospělého deset let, dítěti vystačí pouze na pět let.
Letos je ještě nutné, aby svůj vlastní pas měly i úplně malé děti. Od března příštího roku, kdy by měla platit novela zákona, už budou opět zapisovány do dokladu rodiče.

Zajištění auta

Nejenom cestovní doklady, ale i automobil by měl být fit hlavně pro cestu do zahraničí. Autoservisy doporučují preventivní kontroly. „Hlavně je nutné zaměřit se na kapaliny, to znamena doplnit vodu, olej a zkontrolovat brzdové destičky,“ nabádá majitel autoservisu Jan Loskot. Podle něj si svůj vůz nechá před cestou zkontrolovat devadesát procent zákazníků.
Pokud se přesto stane, že auto za hranicemi přestane sloužit, není třeba ztrácet hlavu. „Občas se to stává, nejčastěji jsou to naštěstí jen drobné opravy,“ řekl Loskot, „někdy je lacinější nechat si auto opravit přímo v místním servisu, někdy zase zavolat domovský servis. Záleží na vzdálenosti,“ uvádí ze zkušeností.

Bezpečí dětí

Pokud vůz dostal od servisu vše nutné, měl by předpisům odpovídat i jeho interiér. To znamená, že by měly fungovat bezpečnostní pásy a pokud budou cestovat i děti, nesmí chybět autosedačka. Potřebují ji děti do výšky 150 centimetrů a hmotnosti 36 kilogramů. „Autosedačka vlastně zastupuje čtyřbodový pás. Pokud je dítě menší než uvedené hodnoty a použije pouze pás obyčejný, může dojít ke zranění, nebo dokonce k uškrcení. Zcela nepřipoutané dítě je pak samozřejmě také ohroženo na životě,“ vysvětlil nadporučík dopravní policie Dušan Vítů.
Do výbavy „bezpečného“ auta patří i airbagy. „Ale nejsou tak nutné a také ne všichni výrobci je montují,“ dodal Vítů. „Pokud je dítě, nebo i jakákoliv jiná osoba v autě nepřipoutaná, můžou být airbagy spíš na škodu,“ varoval policista.

Přeprava zvířat

Mnoho lidí si nedokáže představit prázdniny bez svých zvířecích miláčků. Jak ale zajistit, aby přepravou netrpělo?
„Nezáleží na velikosti zvířete. Pokud s cestujícími sdílí společný prostor, ze zákona musí být v přepravce, anebo upoutáno speciálními kšírami. Jestliže má v autě oddělený prostor, může být na volno,“ vysvětlila veterinární technička Kateřina Řezáčová.
Pokud se s mazlíčkem chystáte do zahraničí, nesmíte zapomenout na jeho cestovní doklad. „Pejskovi s průkazem původu stačí vystavit psí pas, ostatní zvířátka musejí být čipovaná,“ informovala Řezáčová. Důležitým krokem je očkování zvířete. Mezi hlavní patří proti bodavému hmyzu, neboť ten přenáší choroby přenostné i na člověka. U veterinářů se chovatelé dozvědí, jaké očkování který stát u zvířat vyžaduje.
Pokud je však mazlíčkovi souzeno čekat doma, mohou mu majitelé zajistit ubytování v psích hotelích. Jeden takový otevře od 1. října Kateřina Ziková z Tábora. Psí hotely často fungují i při útulcích, jako například v Táboře ve Vápenné strouze, kde hotel pro psy provozují celoročně.
„Pejska však ubytujeme jen pokud máme volno, pobyt na den stojí dvě stě třicet osm korun. Samozřejmě je ale pro psa lepší, když je doma s někým, koho zná,“ informovala Marcela Forejtová.
Horší situaci však musejí řešit majitelé koček nebo jiných zvířat. Těm nezbývá než s hlídáním zaúkolovat přátele a příbuzné.