Sezimovo Ústí/ Zhruba polovina lidí přestala chodit do restaurace Lípa, hospoda U Vrby hlásí pokles návštěvnosti asi o jednu třetinu. Restauracím a obchodům v Sezimově Ústí II prozatím skončily zlaté časy.
S propouštěním zaměstnanců z podniku Silon nebo Kovosvit podnikatelům výrazně ubyly tržby a v části města zkomírá i společenský život. Března se podnikatelé obávají ještě víc.
Vedoucí restaurace Lípa Libor Pekárek dokonce přistoupil ke slevám.
„Leden byl ještě dobrý, protože propuštění zaměstnanci si to tak nepřipouštěli a užívali si odstupné. Ale únor, to je katastrofa! Minulý týden jsme měli akci na hlavní jídlo, které stálo pouhých čtyřicet devět korun. Takovou cenu obědů ale nemůžeme mít pořád, je příliš nízká. Také máme víkendové akce na alkohol a pivo,“ popsal Pekárek.
Dodal, že se snaží zbývající štamgasty udržet za každou cenu a nové hosty přilákat.
Podle personalisty Josefa Schambergera ze strojírenské společnosti Kovosvit MAS opustilo podnik z organizačních důvodů šedesát zaměstnanců a desítky takzvaných agenturních pracovníků. Tedy například cizinců, kteří zde pracovali na určitou dobu.
„Do konce loňského roku odešlo šedesát kmenových zaměstnanců a osmdesát až devadesát procent agenturních zaměstnanců,“ upřesnil Schamberger. Podle něho se musí absence těchto lidí ve městě zákonitě projevit, a proto nářky podnikatelů v této době plně chápe.
Jednou z postižených provozoven je také restaurace U Vrby, kam podle zaměstnance Jiřího Petrů přestala chodit přibližně třetina lidí.

„Úbytek lidí je znát hlavně v restauracích, a to jak u nás, tak třeba v restauraci Lípa. K nám přestala chodit minimálně třetina lidí, což byli právě zaměstnanci podniků. Chodili k nám na oběd nebo na pivo,“ popsal Petrů a doufá, že se situace v březnu nebo dubnu zlepší.
Své peníze utráceli agenturní zaměstnanci také v samoobsluze, která sídlí hned vedle ubytovny Jitřenka. Právě zde někteří cizinci bydleli.
„Hodně k nám chodili třeba Slováci a je znát, že sem dělníci již nechodí. Zajímavé ale je, že zákazníci obecně méně nakupují. Dokonce pozoruji, že důchodci nakupují víc než ostatní lidé,“ připustila vedoucí provozovny Jitka Marková. Příčinu vidí jak v propouštění, tak v aktuální ekonomické krizi.
Podle analytičky Úřadu práce v Táboře Dagmar Kulvaitové je aktivně v evidenci úřadu také 23 propuštěných lidí ze společnosti Silon.
Největší boom nezaměstnaných ale přijde začátkem března.
„Ke konci roku Silon nahlásil sto dvacet osm propuštěných lidí z organizačních důvodů. Po uplynutí dvouměsíční výpovědní lhůty čekáme prvního března boom na úřadu práce,“ upozornila předem Kulvaitová.