VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kontroly a pokuty. Měšťané se snažili vystrnadit sládka

Tábor  - Dvoustá procházka dějinami Tábora

26.3.2016
SDÍLEJ:

Tábor. Foto: Josef Musil


Přes protesty měšťanů se v roce 1777 stal městským sládkem v Táboře Matěj Kubart z Milevska. „Lepší" lidé mu však nemohli odpustit, že si před deseti lety tajně vzal za ženou dceru táborského zámožného kováře Jana Veselého. Svatba se konala v Praze, a vlastně úplně tajná nebyla. Obřadu se účastnil nevěstin otec. Nicméně požehnání nedala matka Dorota, o níž se vědělo, že by k sňatku nesvolila. Dorota byla alkoholička neschopná samostatného života a potřebovala mít dceru doma, aby se jí starala o domácnost.

Otec o svatbě rozhodl bez matčina souhlasu, protože ho k tomu Matěj přemluvil. Na svatební obřad tato trojice odjela z Tábora po ránu, když matka vyspávala opilost. Dorota pak marně nadávala. Dokonce chtěla dát dceru odvézt do kláštera, jenže ta už bydlela a hospodařila se svým manželem v Milevsku.

Uplynulo deset let, Táborští hledali nového městského sládka, Kubart se zúčastnil výběrového řízení a krajský hejtman ho přijal. Od toho okamžiku mu měšťané koukali pod ruce, jak mohli. Hledali jakoukoliv záminku, aby ho hejtman co nejdřív odvolal z funkce. Dráždilo je jistě i to, že manželé Kubartovi se nejspíš měli rádi.

Vždyť manželství, které poruší zavedené konvence, nemůže být šťastné! A ono bylo. Svědčí o tom skutečnost, že Anna Kubartová táborským měšťanům zaplatil za svého manžela kauci, která činila opravdové jmění. Tisíc pět set zlatých.

Byla to obvyklá taxa, kterou musel každý nově jmenovaný sládek vysypat z kapes pro obec, jež mu umožnila zaměstnání. Tímto vkladem si obec sládka pojišťovala, aby neutekl na lepší. Dobří sládkové se sháněli těžko a město bez piva by bylo město bez příjmů.
Jenomže patnáct set zlatých od manželů Kubartových pálilo táborské měšťany jako čert. Tak, Kubarte, jak si vedeš? Neříkej, že nepodvádíš, holomku, když jsi podvedl už před deseti lety táborskou měšťanku Dorotu (co na tom, že pila a terorizovala celou rodinu).
Není divu, že se na Kubarta hned od začátku jeho práce v táborském pivovaře hrnou výtky. A rovněž není divu, že pivo vzešlé z Kubartových rukou nebude táborským měšťanům chutnat. To prostě, vzhledem ke všem okolnostem, není možné.

Poslyšme, co na něj měšťané vyšťourali, a předem vysvětleme, že písař sládka uvádí ne jako Kubarta, nýbrž Kubrta.
„Matěj Kubrt má se vyrozuměti, proč dobré patoky a pivo jinak rozprodával a špatný měšťanstvu k prodeji zanechal. Sládkovi má se poslední napomenutí dáti, aby lepší pivo vařil, anť sice ihned z pivovaru prázden bude."

Poslední napomenutí před vyhazovem, a to jsme pořád v roce 1777. Kubart v Táboře neodvařil ještě ani jednu sezonu.
Ideální by bylo, kdyby šenkýři z pivovaru pivo vůbec neodebírali a celá várka se tam Kubartovi pěkně zkazila. Pak mu to dát k náhradě a vykopnout ho. Takové myšlenkové pochody pochodovaly měšťanům v hlavách, když vznikal následující zápis:

„Šenkýřům a šenkýřkám má se oznámiti, by budoucně košt v pivovaře brali, nežli se jim vystaví, a pokudž se jim nezdá dobrý, by jej nebrali. Pivo má se jim pro zmenšení počtu v celých sudech vystavovati."
Jak chytré nařízení… Město nabádá šenkýře, aby pivo nejprve ochutnávali, než ho z pivovaru odeberou. Zpráva jako by také dávala návod, co mají hospodští říct, když vypijí džbánek Kubartova piva: Fuj, pij si to sám!

Rok 1777 nebyl pro Kubarta příjemný a ten následující se nesl ve znamení ještě větších nesnází. To už se stávalo, že hostinští skutečně při koštování prohlásili, že uvařil špatné pivo. Po takovém oznámení přišli revizoři a také ochutnali.

Výsledek kontroly? Nachází se na konci takového zápisu: „Dva a půl krejcaru ku škodě sládka vsaditi." S tím, co se na Kubarta chystalo, tohle byl pakatel.

Josef Musil

Autor: Redakce

26.3.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Sošky výtvarníka Tomáše Prolla (na snímku) si odnesli výherci prestižní ceny Jihočeského divadla Jihočeská Thálie.

Jubilejní Jihočeská Thálie už má své vítěze!

Výherkyně  ankety Táborského deníku v táborském ateliéru fotografa Jaroslava Koláře.
39

Vítězky ankety si užily ateliér jako světové modelky

OBRAZEM: Vodáci odemkli řeku Lužnici

Suchdol nad Lužnicí - Stovky lidí, téměř 150 lodí, krásné jarní počasí, stav vody přesně podle představ a dobrá nálada. Při tradičním rituálu vodáků, kterým je každoroční Odemykání Lužnice, panovaly ideální podmínky.

Bitva u Sudoměře má čtvrté pokračovaní

Sudoměř 24. března - Už počtvrté se v sobotu 235. března vrátí dějiny na místa, kde 25. března 1420 došlo k památné bitvě. Přibližně 400 husitů (včetně žen a dětí), mířících na horu Tábor, dostihli jejich nepřátelé – vojsko strakonických johanitů a katolických šlechticů, přezdívaných Železní páni.

Uzavírka u Diamantu skončila, příští týden začne další

České Budějovice – Řidiči v pátek zajásali, neboť před 14. h byl znovu otevřen pravý jízdní pruh ve směru do města a pravé odbočení na Strakonickou ulici směrem na sídliště Vltava.

Nově narozená miminka

Táborsko - Díky vstřícnosti táborské porodnice vám na našich stránkách přinášíme fotky nejmladších obyvatel Táborska.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies