VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Komise fasují svíčky i dřevo do kamen

Táborsko - Úřady evidují daleko větší počet vydaných voličských průkazů než pro první kolo voleb

25.1.2013
SDÍLEJ:

MÍŘÍ K VOLIČŮM. V pondělí přijela do Tábora zásilka 50 tisíc volebních lístků a obálek. Pro 52 obcí a 41 táborských okrsků je rozdělují tři brigádníci. Na snímku Jan Bouma.Foto: Alena Šatrová

Vydávání voličských průkazů, na které lze odvolit mimo trvalé bydliště, šlo jak na běžícím pásu. Lidé o ně totiž projevili daleko větší zájem než pro první kolo.

Jen Tábor jich vydal o 200 víc. K jakým číslům se dostal, nám upřesnil vedoucí odboru vnitřních věcí Vladimír Helma. „Pro první kolo jsme jich vydali 173, což oproti jiným volbám je také hodně, protože běžně vydáváme tak padesát průkazů. Pro druhé kolo byl nárůst ještě výraznější, celkem si pro průkaz přišlo 373 voličů, tedy více než jednou tolik," říká Vladimír Helma.
Mimo své trvalé bydliště budou opět volit jak pacienti nemocnice, tak obyvatelé G – centra. Jejich počet ale nevybočuje a je zhruba stejný jako pro první kolo: šedesát.

Do druhého kola voleb zasáhla epidemie, která zakázala návštěvy pacientů. Komisaři, kteří za pacienty půjdou, tak dostanou zvláštní vybavení: „Budou muset mít roušku přes ústa a ještě dostanou jednorázové rukavice," dodal Vladimír Helma s tím, že jim také ulehl značný počet lidí z komisí. Narychlo proto musí nahradit celkem 20 lidí. „Sháním je, kde se dá," přiznal šéf táborských voleb.
Včera jsme také navštívili distribuční středisko, neboli zasedací místnost táborského úřadu, kam si obce přijíždějí pro veškeré potřebné vybavení komisí. Úřad si na tuto práci najal zkušený tým tří lidí: Jana Boumu, Jiřinu Peckovou a Helenu Švadlenovou. Rozpočítat musejí celkem na 50 tisíc hlasovacích lístků pro 52 obcí v působnosti a 41 táborských okrsků.

„Všechny obce si už věci odvezly, zbývají tu pro poslední Zadní Střítež a pak už jen pro táborské okrsky," uvedl Jan Bouma.
Obce, které spadají pod Tábor tady vyfasují nejen krabici s hlasovacími lístky, obálkami a tiskopisy pro komise, ale i spoustu dalších potřebností. Tak například do výbavy patří svíčky a zápalky. „To je pro případ, že by vypadl proud," usmívá se při zdůvodnění Helena Švadlenová.

V některých volebních místnostech, například ve Stoklasné Lhotě, mají dosud jen kamna na tuhá paliva, a protože komisaři nesmějí mrznout, vyfasují si vedle státní vlajky, znaku, pytlů na odpad či kancelářských potřeb, také uhlí a dřevo. A aby rarit nebylo málo, tak do jedné místnosti z Tábora putuje i mobilní záchod.

To, že o druhé kolo prezidentských voleb je mezi lidmi větší zájem, dokazuje i počet vydaných volebních průkazů ve městech na Táborsku.

„Pro první kolo jsme vystavili čtrnáct průkazů, na druhé o dva více," sdělila matrikářka z Mladé Vožice Marie Lukešová. Podobné jsou na tom i v Chýnově. Tam si pro volební průkaz na druhé kolo přišlo 13 lidí, v prvním kole jen o čtyři méně. Zájem vzrostl ve Veselí nad Lužnicí, a to oproti prvnímu kolu o 20, tedy celkem 38 Veseláků bude od pátku do soboty volit jinde.

V Bechyni si pro voličský průkaz přišlo na úřad k druhému kolu volby 72 místních, k prvnímu 35. I v Plané nad Lužnicí úředníci vydali 49 průkazů, z nichž 20 po prvním kole a někteří občané je mají platné i z předchozího hlasování. V Soběslavi pro průkaz zavítalo 64 voličů, celkem jich město vydalo 108.

Jsou lidé, kteří by přímou volbu zrušili

Včera jsme 82 lidem na ulici položili šest otázek, kterými jsme zjišťovali zájem o prezidentské volby.
Nejtěsnějším rozdílem mezi ANO a NE skončila šestá otázka, jíž jsme se ptali, zda pro ně bylo těžké se rozhodnout, kterému z finalistů dnes nebo v sobotu dají svůj hlas.

Jednoznačně z ankety vyšel zájem, drtivá většina oslovených chce do prezidentské volby promluvit, a to přesto, že v prvním kole nevolili.

„Můj kandidát se sice do druhého kola nedostal, ale k volbám zase půjdu. Rozhodovat se ale budu na poslední chvíli a ještě se domluvím s manželem. Vždycky volíme shodně. Zatím však přesně neví ani on," říká například pětatřicetiletá Romana.

Ti, co k urnám nepůjdou jako důvod uvedli časové důvody, nezájem o volby a nevyhovující kandidáti.
Respondentům jsme položili i otázku o přímé volbě prezidenta. Kupodivu všem nevyhovuje, ale pouze deseti z 82 oslovených. Ti by byli raději, kdyby hlavu státu dál volili zákonodárci.

„Nevím, proč. Asi proto, že to bylo zvykem," říká důchodce Karel Pavlíček. Ovšem na další podobnou otázku už odpovídá kladně. Přímou volbou by rád volil starostu obce.

„Ti lidi jsou nám blíž než prezident, kterýho možná nikdy na vlastní oči neuvidím, ale starostu ano. Ten rozhoduje o městě, a to mne zajímá," vysvětluje svůj postoj.

Jak odpovídali

1. Volili jste v 1. kole?
A 56, N 26
2. Půjdete nyní?
A 68, N 14
3. Máte jasného favorita?
A 57, N 25
4. Rozhodovali jste se dlouho?
A 47, N 35
5. Souhlasíte s přímou volbou?
A 70, N 12
6. Měli by si lidé přímo volit
i starostu obce?
A 66, N 16

Autor: Alena Šatrová

25.1.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vyprodaná Budvar aréna v Českých Budějovicích viděla poslední zápas Českých hokejových her mezi Českem a Ruskem.
30

Čeští hokejisté prohráli s Ruskem až po samostatných nájezdech

Ilustrační foto.

S Comettem Plus se svezete i bez peněz

Co přinesl právě končící týden

Táborsko - Shrnutí uplynulého týdne na stránkách Táborského deníku.

Zlodějka skončila na pranýři

Jistebnice /VIDEO/ – Po deseti letech musel purkmistr Luboš Kunovský potrestat další mladou hříšnici, Denisu Barcalovou. Kradla na tržišti, a tak skončila v poutech a v rukou katů, kteří ji potupně v žebřiňáku přivezli k pranýři a hlavu ji na několik hodin vsadili do klády, což je letošní vylepšení jistebnického pranýře.

Radní vyměnili šéfa nemocnic

České Budějovice – Odvolání Martina Bláhy z postu předsedy představenstev všech jihočeských nemocnic a z funkce předsedy představenstva holdingu k 30. červnu. To byl první počin rady kraje zvolené na čtvrtečním jednání mimořádného zastupitelstva.

Hnojte popelem

Topíte dřevem? Nebo máte doma krb jen tak pro příjemný pocit? Kam dáváte popel? Pokud ho vyhazujete, připravujete se o jedno z nejlepších hnojiv světa.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies