Nejčastější formou diskriminace, se kterou se mohou občané na jihu Čech setkat, je právě domácí násilí. Problémy začlenění menšin do společnosti nebo rasismus veřejnost nevnímá tak černě.

Bolavá témata volala po diskusi

V úterý skončil v Táboře filmový festival Karneval rozmanitosti. Po dobu šesti dnů nabízel formou dokumentárních snímků, besed, politických diskusí, workshopů a dalších doprovodných akcí prostor pro zamyšlení nad otázkou diskriminace ve všech podobách, ať už jde o diskriminaci na základě genderu (sociálního pohlaví), sexuální orientace, etnicity a původu, věku, zdravotního postižení nebo náboženství.

Týrané ženy už mají zastání

„Programy navštěvovalo v průměru patnáct až dvacet lidí. Možná jsme čekali trochu větší zájem,“ uvedl za Cheiron T Tomáš Bílý.
Rozčarování nad nízkou účastí neskrýval ani jeho kolega Martin Slach. „Konkrétně domácí násilí je skutečně velmi závažný sociálně patologický jev, o kterém by se mělo veřejně diskutovat a pranýřovat veškeré jeho formy. Za besedu s pracovnicemi Intervenčního centra Diecézní charity České Budějovice jsem opravdu rád. Do povědomí by se mělo konečně dostat, že se ženy v těchto situacích mají kam obrátit a stát že už vládne určitými prostředky, jak si s násilníky poradit.“

Umíme vycházet s menšinami?

O problematice rasismu, předsudků i takzvané pozitivní diskriminace minorit hovořil v rámci politické diskuse senátor Pavel Eybert a předseda komise pro menšiny, cizince a uprchlíky Tibor Dobiáš. „O otevřené formě rasismu se u nás nedá mluvit. Žil jsem nějakou dobu v Anglii a vím, o čem mluvím. O to je ale myslím důležitější o problematice hovořit dřív, než nám začne přerůstat přes hlavu,“ komentoval besedu Slach.

Věra Chytilová filmem zklamala

Filmy zaměřené pro dospělé diváky promítali organizátoři v sále Základní školy Bernarda Bolzana. Cheiron T nabídl projekci snímků pro děti a mládež. „Letos jsem vynechala festival v Uherském Hradišti, tak jsem se těšila, že zase uvidím nějakou nezávislou produkci. Z filmu Věry Chytilové jsem byla docela zklamaná. Zato druhý snímek zachycující výpovědi tří žen, které zažily domácí násilí na vlastní kůži, mě doslova přikoval k židli,“ zhodnotila první promítací den účastnice festivalu Monika Krausová.

V letošním roce je rovnost Cool

Rok 2007 byl Evropskou komisí vyhlášen jako Evropský rok rovných příležitostí pro všechny. Jeho smyslem je upozornit na otevřené i skryté formy diskriminace. Příspěvkem neziskové organizace Člověk v tísni se stal projekt Rovnost je Cool.