VYBRAT REGION
Zavřít mapu

K výročí si Forbína nadělila mladou krev

Jistebnice - Jistebnický ochotnický spolek letos slaví 150 let od svého založení. Navíc přivítal řadu nových mladých herců.

31.5.2010
SDÍLEJ:

V roce 2003 sehrál soubor Jak šla basa do nebe.Foto: Archiv souboru

Historie jistebnického ochotnického souboru se píše už od roku 1860, kdy byly na c. k. místodržitelství v Sedlčanech schváleny jeho stanovy. Teď oslaví už 150. výročí. To je Forbína.

Století a půl

Spolek vznikl nejprve jako čtenářský. Po několika letech se z něj stal čtenářsko-ochotnický spolek a tak fungoval až do války. Po ní díky změně režimu spadl nejprve pod JZD, pak dlouhou dobu fungoval pod osvětovou besedou.

„Osamostatnili jsme se až v roce 2001 a vznikla Forbína. Název označující část jeviště před oponou je výsledkem ankety mezi diváky,“ vysvětluje Marian Vostřák, který je členem souboru od roku 1983 a letos se dokonce ujal funkce předsedy.
Spolek hraje dvakrát až třikrát ročně. Papírově má kolem čtyřiceti členů.

„Ve skutečnosti nás ale hraje asi patnáct. Snažíme se vybírat spíše komedie pro pobavení a taky podle toho, kdo bude hrát. Vždy vybíráme z několika různých her s větším či menším počtem osob,“ popisuje Vostřák.

Forbína se také chystá vydat almanach, ve kterém bude popsána historie spolku.
Obsáhne dokonce i kompletní soupis her od počátku až dodnes. Za 150 let jich bylo sehráno úctyhodných 448.
„Vychází to tři hry na rok, ale poslední léta secvičujeme jen jednu. Tuším, že v roce 1871 sehráli ochotníci dokonce patnáct premiér. Bylo to dané i tím, že tenkrát nebyla televize. Maximálně byla knihovna, takže lidé se více scházeli,“ soudí Vostřák.

Dříve se konaly i různé besedy, nejdřív se začali ochotníci scházet po chalupách, četli si a vymýšleli scénky, pak vznikla i hudební odnož. Ještě před válkou se v Jistebnici dokonce hrály i operety, po válce zase malé formy nebo různé estrády.
„To pak přestalo, my jsme před dvěma lety po dlouhé době udělali silvestr, vymysleli jsme různé scénky. Je to ale možná těžší, než nacvičit velkou hru, hlavně z hlediska organizace,“ míní Vostřák.

Pouťová výstava

Protože stopadesátileté působení stojí nejen za oslavu, ale i za připomenutí historie, spolku začnou letošní oslavy výstavou.
Ta bude přístupná po dobu jistebnické poutě, která připadá na 25. července, v prostorách bývalé smuteční síně.
„K vidění budou například i první sepsané stanovy spolku. Máme také spoustu textů ze schůzí, kde byly i vlepené plakáty, fotky z divadel, promítat se bude i video smyčka z her,“ láká návštěvníky Marian Vostřák.

Na slavnostní schůzi spolku předvedou ochotníci první divadelní hru, se kterou roku 1867 spolek vystoupil. Fraška se jmenuje Dvě postele v jednom pokoji. Pohostinsky vystoupí spolek Fikar z Nadějkova. Aby se vše netočilo jen kolem divadla, do Jistebnice zavítá i hudební skupina Šlapeto a speciální pořad bude věnován dětem.

Nová krev

Kromě divadelního kusu, který ochotníci zahrají tradičně v předvánočním čase, jehož název ale zatím prozradit nechtějí, si něco přichystali i jejich mladí kolegové.

„Dlouhou dobu jsme měli problém sehnat mladé členy a teď se to podařilo. Dokonce se domluvili a nacvičili svoji vlastní hru. Jmenuje se Doba kamenná a premiéru bude mít koncem října,“ neskrývá radost Marian Vostřák.
Za přívalem nové krve stojí jednatelka souboru Zuzana Raicheltová.
„Hra vypráví o tom, že i v době kamenné se vždy našli nějací vykukové, kteří chtěli mít hodně za nic. Vybírali jsme ji dlouho, aby nám vyhovovala co do počtu postav i charakterů,“ vysvětluje.

Lehké to však nebylo. „Většina z nás je na vysokých školách, takže se scházíme jen o víkendech. Nemáme zkušenosti, ale snad to dopadne dobře, já tomu věřím. Hlavní je, že se snažíme a máme do toho chuť,“ neztrácí optimismus ochotnice.
V rámci závodu Kolo pro život sehrají ochotníci v sobotu 5. června za rybníkem Smolík už potřetí scénku bitvy husitů s křižáky.

Autor: Petra Šitnerová

31.5.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Trenér Spartaku Radek Hajič.

Fotbalisté Soběslavi našli v Sedlčanech studánku s divizní živou vodou

Fotbalisté Táborska - ilustrační foto.

Táborsko v Opavě sahalo po třech bodech, ale nakonec padlo 2:1

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Nominujte Deník.cz do ankety českého internetu Křišťálová Lupa 2017! Díky vám bude mít Váš regionální Deník šanci dostat se do finálního hlasování v kategorii "Zpravodajství".

V sobotu rozezní parkán rock, ska i punk

Prachatice - Hospic music fest 2017 - nultý ročník jednodenního hudebního festivalu, odstartuje již tuto sobotu. Bavit se a pomáhat můžete od 13 do 22 hodin.

Na sál to nestihla. Porodila pod stoletou lípou

Písek – Tatínek by zasloužil medaili. Shodovaly se sestřičky na porodnickém oddělení písecké nemocnice, když v úterý propouštěly domů Evu Chvojsíkovou z Týna nad Vltavou s dcerkou Barborkou. Té se totiž už nechtělo čekat a přišla na svět v pátek ve 20.25 hodin za pomoci tatínka Miroslava kousek za bránou nemocnice pod stoletou lípou.

Skončily rošády na kandidátkách

Jihočeský kraj – Pondělní 16. h ukončila šarády na kandidátních listinách pro volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky. Ty se budou konat 20. a 21. října a v Jihočeském kraji do nich míří 25 subjektů.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení