VYBRAT REGION
Zavřít mapu

I vaše ruka ovlivní, který kandidát usedne ve sněmovně

Táborsko – Města okresu evidují přes 50 tisíc voličů. Další stovkypřidají samostatné obce.

28.5.2010
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Archiv Deník


Ještě než ve 14 hodin zamíříte do volební místnosti svého okrsku, pro jistotu si včas zkontrolujte občanku nebo cestovní pas. Nemáte ani jeden průkaz totožnosti platný? Nevadí, dnes i zítra vám na úřadě vystaví nový s omezenou platností na jeden rok. Právě pro vás je totiž na táborském odboru dopravně správních agend připravena pohotovostní služba.

Města okresupřipravila 84 volebních místností, další jsou v místech samostatných obcí. Nejmenší s 35 voliči je v Zadní Stříteži. Tábor dokonce v těchto volbách zřídil o jednu navíc, a to v nemocnici pro mobilní pacienty. Pacienty upoutané na lůžko obejdou komisaři s přenosnou urnou.
Ve volebních místnostech teď vrcholí závěrečné přípravy. Komisaři staví volební zástěny, kontrolují seznamy voličů, přesvědčí se také, že urna je zcela prázdná. Její poklop zalepí páskou, aby již nešla otevřít a přesně ve 14 hodinotevřou dveře pro první voliče.Po skončení dnešního volebního dne je jejich povinnostízapečetit otvory v urně pro vhazování lístků.
Pokud bude ještě ve 22 hodin před volební místností fronta voličů, komisaři vás musejí nechat odvolit.

Volební lístky jste dostali do schránek, pokud si je do volební místnosti nevezmete, dostanete na místě nové. Za plentu musíte, i kdybyste měli lístek z domova připravený. Vhazovat do urny můžete pouze jeden, na němž můžete zakroužkovat, neboli přidělat preferenční hlasy, maximálně čtyřem kandidátům. Pokud vám ruka „ujede“ a vy kroužků rozdáte víc, váš hlas sice zůstává platný, ale vámi udělené preference se nepočítají a bod směřuje celé straně.

Kdo chce volit v jiném místě než má trvalé bydliště, musel si vyřídit volební průkaz. Dnes už je na něj pozdě. Tábor jich letos vydal 300, což je o něco více než při předchozích volbách.

V sobotu se místnosti otevřou v 8 hodin ráno a konec letošních parlamentních voleb je ve 14 hodin. Pak nastává sčítání hlasů, které předsedové jednotlivých komisí předají táborské centrále. Úlohu od ministerstva vnitra pak přebírá statistický úřad, který údaje zpracuje a zveřejní. Sledovat můžete portál www.volby.cz. Pro naše čtenáře, kteří k internetu nemají přístup, přineseme kompletní servis v pondělním vydání. Dozvíte se, kdo usedne v poslanecké lavici i jak se volilo přímo u vás ve vesnici.
Při volbách v roce 2006 statistici uznali 5 348 976 platných hlasů, což je 99,64 procenta ze všech odevzdaných. Účast před čtyřmi lety dosáhla na 64,47 procenta. Letos se očekává větší a měli by se o ni postarat mladí voliči.

Jihočeskému kraji i letos pomohou Češi působící v zahraničí. Očekává se účast kolem sedmi tisíc. O tom, kterému kraji hlasy připadnou, rozhoduje los.

Autor: Alena Šatrová

28.5.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

HC Tábor - SC Kolín 5:1.

Hokejisté otevřeli přípravné zápasové období výhrou nad Kolínem

Ilustrační obrázek.

Již nejsou mezi námi

Bechyňské doteky zahájí letošní program divadlem

Bechyně – Divadelním představením Hrátky s čertem v pátek odstartuje program letošních Bechyňských doteků.

Provoz na mostě zdržují již jen svodidla

Tábor - Na Švehlově mostě se ve středu konala další ze společných schůzek investora a dodavatele opravy.

Ze sýrové loupeže obvinili brigádníka

Táborsko - Na prahu jara - 20. března oznámili zaměstnanci jedné z potravinářských firem na Táborsku, že do chladírny jejich provozovny vnikl zloděj a jim zmizela hned celá paleta se sýrem.

V Bytesu již nebude ohrožovat nebezpečný azbest

Tábor – Dva roky pracoval jednatel Bytesu Ondřej Semerák na způsobu, jak zbavit stěny administrativní budovy Bytesu a technických služeb boletických panelů plných azbestu, aniž by se budova musela bourat.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení