Přímo proti střední škole v bývalém obchodním centru Astra v Sezimově Ústí by mohla vzniknout nová velká herna. S výherními automaty i terminály. To zvedlo ze židle zastupitele Milana Vlčka z ODS. Navrhl změnu nynější vyhlášky o provozu výherních automatů tak, aby tyto přístroje byly vzdáleny co nejvíce právě od školských zařízení.

S pochopením se nesetkal. „Pokud by se Sezimovo Ústí rozhodlo zrušit výherní automaty a mělo dosáhnout více než populistického gesta, muselo by mít možnost zrušit i výherní terminály. Jinak docílíme pouze toho, že druhý den po ukončení provozování automatů jsou nahrazeny terminály. Řešení vidím až po přijetí zákona v parlamentu. Na jeho základě by měly mít obce možnost ovlivnit, zda chtějí na svém území výherní automaty a terminály,“ oponoval Vlčkovu návrhu místostarosta Miroslav Vocílka (Nezávislí).

Ani další zastupitelé nejsou přesvědčeni, že teď novela vyhlášky o provozu výherních automatů něco vyřeší. Podle mínění Martina Klímy (Zelená pro město ) by se mělo počkat až na projednání zákona v parlamentu. A pak se k tomuto bodu vrátit. Je více než pravděpodobné, že ten současný už to nestihne, takže podle Klímy by sezimovoústečtí zastupitelé mohli novelu schvalovat až na podzim.

„Pokud by byl zákon přijat, pak by mělo dojít ke společnému postupu především v aglomeraci. Museli by být svoláni zastupitelé Tábora, Sezimova Ústí, Plané nad Lužnicí s cílem dohodnout se na plošném zrušení všech výherních automatů a terminálů v celé oblasti, “ domnívá se místostarosta Miroslav Vocílka.

Peníze do rozpočtu

Otázkou je, zda vůbec existuje vůle radních herny a nonstopy definitivně zrušit. Zatímco terminály sypou peníze do státní kasy, výherní automaty výrazně přilepšují radničním rozpočtům.
Například v Sezimově Ústí činil výtěžek z hracích automatů v loňském roce dva miliony korun, přičemž téměř 350 tisíc korun bylo určeno na podporu sportovních a kulturních aktivit. Zbytek je klasickým příjmem rozpočtu bez určení jeho použití. Proto současný stav i vyhlášku radnice nechce příliš měnit.

„Trend přechodu některých provozovatelů na výherní terminály je patrný z porovnání výtěžku posledních dvou let, kdy platí obecné pravidlo, že v době krize stoupá objem vsazených peněz, ovšem příjmy našeho města v minulém roce výrazně klesly. Na druhé straně „naši“ provozovatelé výherních terminálů výrazněji přispěli do státního rozpočtu,“ shrnul místostarosta Vocílka důvody, proč současný stav nahrává spíše provozovatelům než městům a obcím, které herny na svých územích povolují.

Navrhovatel novely sezimoústecké vyhlášky Milan Vlček považuje svůj návrh jen za první krok, po případném projednání zákona v parlamentu by se dalo cokoliv dalšího do vyhlášky zapracovat. Vadí mu především další herna v blízkosti školského zařízení.
Velitel Městské policie v Sezimově Ústí Viktor Vigner tvrdí, že při namátkových kontrolách v hernách nezjistili strážníci porušení zákona, tedy že by na výherních automatech hrály osoby mladší osmnácti let.

„Pokud by došlo vyhláškou města k omezení některých nonstopů s výherními automaty, přispělo by to k dalšímu zamezení možnosti hraní osob, které jsou na těchto aktivitách závislé,“ dodává jedním dechem Vigner.

Alena Řezáčová