VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Gayové a lesbičky tančí v Mileniu, svátek končí soukromou party

Tábor/VIDEO, FOTOGALERIE/ - Účastníci průvodu se kolem 20. hodiny přesunou do Milenia.

20.6.2009
SDÍLEJ:

Účastníci si průvod užívali se vším všudyFoto: Alena Šatrová

Na dvou místech se dnes koná povolená shromáždění lidí. V Husově parku u nádraží se sejdou příslušníci radikální Dělnické strany. Městskému úřadu nahlásili, že by jich mělo být kolem stovky.

O pár desítek metrů dál se ve stejnou dobu, v 10 hodin, začnou u zemědělské školy scházet účastníci festivalu a průvodu Queer Pride. Jde o poklidný průvod lidí s jinou než heterosexuální orientací. Klid však mohou narušit právě radikálové, kteří se v parku zdrží jen do 11.30 hodin. Hodnotit své volební úspěchy přestanou půl hodiny před startem duhového průvodu.

V pohotovosti jsou nejen policisté, ale také záchranáři a příjem táborské nemocnice. Průvod homosexuálů by měla přijet podpořit i Džamila Stehlíková, Jiří Hromada z Lambdy a za radnici Jiří Fišer.

O průběhu vás budeme nepřetržitě informovat.

9.50 - Husův park již má první sympatizanty Dělnické strany. Dozor nad parkem převzala policejní garda na koních. Jednotka se přepravila z Brna.

U zemědělské školy je už také rušno, vyrostly tu stánky s nabízeným zbožím, probíhá registrace účastníků průvodu, který projde celým Starým městem. Na trasu se vydá ve 12 hodin.

Spousta obchodů na hlavní ulici je zavřená. To se některým lidem nelíbí. "Měli by všechno zakázat, abychom netrpěli my, co s tím nechce mít nic společného," říkala například starší žena, která chtěla jít nakupovat do vietnamského obchodu.

10.20 - Pod sochou Jana Husa už probíhá mítink Dělnické strany. Předseda místní organizace Vach hodnotí volební výsledek eurovoleb. Říká, že jejich kampaň byla diskriminována. Projevil radost, že v aglomeraci mají silnou základnu. Upozornil, že dnes nemají v úmyslu narušit průvod homosexuálů. Mluví však o něm jako o nestydatém průvodu. "Tomuto divadlu poskytuje záštitu i bývalá ministryně pro lidská práva Džamila Stehlíková. Kde jsou morální hodnoty státu? A rodiny jako takové? Když po ulicích našich měst mohou beztrestně chodit skoro nazí jedinci," ptal se Vach. Na místě je zatím téměř více novinářů a policistů než samotných členů DS.

10.42 - Právě se odehrál první incident. Filmař Filip Remunda přerušil řeč předsedy místní pobočky DS Vlastimila Vacha, protože jeden z členů, držící vlajku, měl na mikině nápis Arijské bratrstvo. Remunda se ptal, co to znamená, ale nikdo mu nedokázal odpovědět a strhla se hádka. Tu uklidnila až policie. "Chtěl jsem jen upozornit, aby si to pak policie prověřila," řekl Remunda, který se nepovažuje za narušitele shromáždění.

10.55 - Půl hodiny před ohlášeným koncem ukončila DS svůj mítink.

11.10 - Náměstí TGM je zaplněno lidmi, kteří se chtějí připojit k průvodu Queer Pride. Někteří mají na sobě masky. Všude vlají vlajky duhových barev. Za Supermana se převlékl Američan Denny, který žije v Praze a do Tábora přijel podpořit své homosexuální kamarády.

13.30 - Za necelou hodinu došel průvod hrdosti od zemědělské školy do svého cíle - Ctiborova mlýna. Ojediněné narušitele policisté okamžitě spacifikovali. Podle našich informací jistilo bezpečnost dnešní akce na 700 lidí. Ve mlýně nyní začal program festivalu. V průvodu šlo odhadem 200 účastníků.

Policisté přísně monitorovali každý pohyb podezřelých lidí. Nelíbili se jim chlapci v kapucích nebo ti, kteří se neudrželi a homosexuály uráželi. "Homosexuálové neuvidí Boží království, hamba vám. Budete souzení podle zákona zapsaného v božím evangeliu, čiňte pokání," vykřikoval narušitel, který zaměstnával policisty.

Ačkoli jsou účastníci festivalu již ve mlýně, příslušníci a sympatizanti DS jsou stále vidět v ulicích. Celé Žižkovo náměstí je proto v oblžení policistů, kteří hlídají skupinky černě oděných u kašny a na zahrádkách restaurací. Policisty a občany Tábora ještě čeká večerní přesun Queer Pride z mlýna do Milenia, kde setkání pokračuje afterparty.

15.00 - Policie hodnotila: nasadila 500 policistů, polovinu z nich vyslala přímo do ulic, ostatní byli v aktivní záloze. "V žádném případě jsme žádný zákrok nemuseli vyvinout. Nikde nebyl zásadní útok, snad jen drobnost, kdy na jedno policejní auto přistála vajíčko. Již redukujeme počty policistů v Táboře. Již žádné incidenty neočekáváme, pokud by přece jen k něčemu došlo, okamžitě je zamezíme," říkal šéf zásahu Roman Bláha, náměstek krajského ředitele PČR. Dodal, že na místě byl i znalec extremismu, se kterým konzultovali nápis na mikině jedno z účastníků mítinku DS. Ten zněl Arijské bratrstvo. Bláha řekl, že to šetří a čekají na vyjádření znalce. Je přesvědčen, že to nebyl důvod k přerušení mítinku. "Musíme zjistit, zda to byl úmysl, jestli ten člověk vůbec věděl, co má na sobě za nápis," dodal Bláha.

Obě akce monitoroval i policejní vrtulník. Ze záběru jeho kamer policisté odhadují, že u pomníku se sešlo 30 až 50 členů DS a do průvodu se vydalo 350 lidí. Monitorovat budou i večerní přesun neheterosexuálů, jejichž festival bude na uzavřené party pokračovat v Mileniu. Starostka Hana Randová ocenila, že vše proběhlo bez dopadů na obyvatele Tábora.

21.20 - Policisté dohlédli na poslední přesungayů a lesbiček. Ti nyní tráví svou afterparty v Mileniu. Mluvčí jihočeských policistů Jiří Matzner Deníku potvrdil, že vše proběhlo v pořádku, jako celý den.

Vyplnilo se tak přání Jiřího Hromady ze sdružení Lambda, který doufal, že se organizátorům vyplatí detailní příprava průvodu a hlavně bezpečnosti. "Hlavní se splnilo, sešli se lidé, kteří mají rádi svět, život. Na nikom nevidíte žádnou perverzi, ani zvláštnost, ale jinakost, kterou nám věnoval Bůh, se snažíme naplnit. Nechceme na sebe upozorňovat, my jen chceme ukázat, že svět není jen dvoubarevný. A jestli existují extrémisté, kteří si násilím vynutí, abychom vůbec nevylézali ven a zrušení toho, čeho jsme dosáhli, tak musíme lidem ukázat, že stále jsme. Že jsme spokojeni a že děkujeme tomuhle národu. Byť ke stoprocentní rovnoprávnosti stále něco chybí," řekl Hromada na začátku dne.

V cíli své cesty, ve Ctiborově mlýně homosexuálové potleskem poděkovali policistům, že je bezpečně provedli celým městem a nedovolili, aby někdo narušil jejich průvod hrdosti.

Autor: Alena Šatrová

20.6.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Dostali jsme 32 kabelek z muzea.

Husitské muzeum přispělo do sbírky

Jednotka SDH Netolice od 2:10 hodin odklízela polomy spojené s bouřkou, která přešla přes okolí. Obě cisterny se vrátily v 6 hodin na základnu.
12

Turisté mají po bouřce omezený pohyb po Šumavě

OBRAZEM: Radimovický korblík nabídl ochutnávku piv

Radimovice u Želče - Obec nedaleko Tábora se stala už posedmé centrem milovníků pěnivého moku.

Otevření Švehlova mostu konečně ulevilo Čelkovicím

Tábor - V noci z pátku na sobotu byl otevřen Švehlův most. Uvítali to hlavně obyvatelé Čelkovic, přes něž vedla objízdná trasa.

Vandal poničil pět automobilů

Tábor - V sobotu krátce po šesté hodině ráno byla městská policie upozorněna na vandala, který v Jeronýmově ulici poškozoval zaparkovaná vozidla a kopal do odpadových nádob.

Nedělní mše ukončí páté Bechyňské doteky

Bechyně – V lázeňské městě doznívá druhý den Bechyňských doteků, které na náměstí dovedly stovky lidí za muzikou, stánky i pohádkou pro nejmenší.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení