VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Fokus oslavil první dekádu zahradní slavností

Tábor - Lidem s duševním onemocněním pomáhá s návratem do běžného života.

19.9.2010
SDÍLEJ:

Na zahradní slavnost dorazily desítky dětí. Foto: Alena Šatrová

Desáté výročí je vždy vhodnou chvílí k bilancování. Táborská nestátní nezisková organizace si ho však užila hlavně zahradní slavností, na kterou přišly desítky lidí: klientů, kamarádů, podporovatelů, zaměstnanců a dětí. Na zahradě vedle zdravotnické školy si užili sluníčka i společného setkání. Jen bez ředitele, toho Fokus v současné době hledá nového.

Za deset let mělo sdružení zatím dva ředitele – jako první se řízení organizace, která pomáhá dospělým lidem zvládat dušení onemocnění, chopil jeden ze zakladatelůJan Mácha. Za dva roky ho vystřídal Pavel Kutil, který byltento měsíc z funkce odvolán.
Klientů prošlo zařízením podstatně více, stálou skupinu nyní tvoří stovka lidí.Někteří zde našli i zaměstnání v chráněných dílnách.

„Nejdřív jsem pracoval v naší kavárně, ale moc lidí mi nechodilo. Teď vařím na faře v Klokotech, u oblátů a sem se stále rád vracím. I dvakrát týdně přijdu na terapie, abych se naučil hospodařit s penězi,“ říká jeden z klientů Fokusu, dvaatřicetiletý Radek Novotný z Tábora.

„V současné době klientům nabízíme textilní, mobilní a rukodělnou chráněnou dílnu. Ale máme i své problémy, je to především nedostatek peněz z ministerstev. A obtížné je pro neziskovky i dotační řízení na čerpání evropských peněz,“ říká projektová manažerka Fokusu Kamila Kopsová. Přesto se mají čím pochlubit. Zvládli například zadání projektu Nové příležitosti a teď se připravují na splnění podmínek k čerpání peněz na Druhou šanci. „K tomu ještě musíme splnit projekt na vzdělávání zaměstnanců, protože ten je ze zákona povinný,“ upřesnila Kopsová.

První dva jmenované projekty jsou zaměřené na pracovní rehabilitaci lidí s duševním onemocněním a zároveň mají návaznost na trh práce. Z toho důvodu vznikly v chráněných dílnách nová pracovní místa. Fokus se v tomto směru vydává i na novou cestu, chce hledat možnosti zřízení chráněných pracovních míst přímo u běžných zaměstnavatelů. „Určitě to bude práce na částečný úvazek a musí být málo stresová. Často mají klienti zájem například o úklid, který si tady u nás nacvičí a zažijí,“ přiblížila Kopsová.

Zahradní slavnost dala nahlédnoutdo celého desetiletí. Zmapovaly ho fotografie, novinové články i charakteristika jednotlivého roku:
2000 – ROK PLÁNOVÁNÍ
Ministerstvo vnitra zaregistrovalo Sdružení pro pomoc a podporu lidem s duševním onemocněním Fokus Tábor. U zrodu stáli Veronika Kopecká, Zdeňka Dvořáková, Eva Kroužková a Jan Mácha.
2001 – ROK REALIZACE
K realizaci svých plánů o pomoci duševně nemocnými si od Tábora pronajali budovu bývalých jeslí. Pustili se do stavebních úprav a vypsali první projekty. Od 1. listopadu byl oficiálně zahájen provoz. Služby nabízeli v sociálním centru (23 lidí) a chráněných dílnách (5).
2002 – ROK STABILIZACE
Rok 2002 měl za cíl stabilizaci provozu, pracovního týmu i financování.
2003 – ROK ZKVALITŇOVÁNÍ SLUŽEB
V tomto roce se podařilo otevřít kavárnu Café Fokus, která dává prostor pro integraci a překonávání předsudků a bariér. V sociálním a denním centru poskytují služby 95 klientům. Chráněná dílna se rozrostla o čtyři nová pracovní místa. Poskytuje jich už deset.
2004 – ROK REKONSTRUKCE
Objekt se dočkal celkové rekonstrukce topení, výměny oken a dveří na jižní straně domu, částečně byla opravena i střecha.
2005 – ROK FINANČNÍHO PŘEŽITÍ
Sdružení od krajského úřadu získává téměř o 400 tisíc korun méně než v roce 2002 od ministerstva práce a sociálních věcí. Finanční krizi sdružení ustálo a díky podpoře například z fondů Phare nebo SROP mohli dokonce poskytované služby dále rozšiřovat. Hospodaření ale skončilo se schodkem přes 200 tisíc.
2006 – ROK EVROPSKÝCH PROJEKTŮ
Vybudovali a vybavili textilní dílnu s obchůdkem a zároveň vznikla mobilní úklidová dílna.
2007 – ROK SLUŽEB
Nový zákon o sociálních službách mění pravidla pro poskytovatele a uživatele sociálních služeb. V tomto roce si Fokus podal žádost o registraci čtyř služeb: odborné sociální poradenství, sociální rehabilitace, sociálně akviziční služby a sociálně terapeutická dílna. V dílnách už pracuje 18 lidí a služby přijímá 89 klientů.
2008 – ROK ROZKVĚTU
Podařilo se získat automobil, který klientům slouží například i k dopravě na společné výlety.
2009 – ROK PROJEKTŮ
Realizují projekt Nové příležitosti a individuální projekt Jihočeského kraje Sociálně terapeutické dílny. V tomto roce zrealizovali již třetí rekondiční pobyt. Služeb využívá 98 uživatelů a 18 lidí pracuje v dílnách. Již podeváté se zapojili do Týdne duševního zdraví.
2010 – ROK OSLAV
Fokus slaví 10 let od svého založení a vypořádává ses dalším rokem finanční krize, neboťdošlo k citelnému krácení dotací. Prvořadým úkolem je proto zajistit zdroje na provoz a služby, aby se po deseti letech nemuselyzavedené aktivity rušit.


Autor: Alena Šatrová

Místo události:
19.9.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Libor Novák (na snímku vpravo).

Volejbalové kruhy nejen na Táborsku zasáhl smutek: zemřel Libor Novák

Jednací sál Krajského úřadu.

Koalice se dohodla na jménech radních a znění koaliční smlouvy

Knihovna chystá změny v hudebním oddělení

Tábor - Městská knihovna na týden zavře. Chystá totiž změny v hudebním oddělení: nově zorganizuje sbírku CD.

AUTOMIX.CZ

OBRAZEM: Tyhle české sporťáky uměly i přes 300 km/h. A měly motory z tatrovek

Přestože má většina z nás kopřivnickou tatrovku zafixovanou z minulosti jako automobilku zaměřenou na luxusní "papalášské" limuzíny, případně jako výrobce nákladních aut, v historii najdeme i několik vozů, které se těmto definicím naprosto vymykají.

Rolničkové dny vybírají na mikrobus

Soběslav - Rolnička tento týden pořádá už 16. ročník sbírky Rolničkové dny, které pomáhají lidem s postižením. Výtěžek půjde na financování nákupu mikrobusu.

AKTUALIZUJEME

V Kamenném Újezdu skončil střet s vozidlem zraněním chodce

Jižní Čechy - Od rána řeší jihočeští policisté již několik dopravních nehod.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies