Domov pro seniory sídlící v místním zámečku funguje již padesát let. Nyní ho čekají rozsáhlé stavební úpravy. Na investici za zhruba 50 milionů korun se pětinou bude podílet Jihočeský kraj a zbytek by měla pokrýt státní dotace.
„Těžko se dá teď přesně specifikovat kolik peněz, protože se neví, za kolik se to vysoutěží,“ naznačuje k financím pro Deník ředitelka domova pro seniory Adriena Krákorová.
Část stávajícího křídla se bude upravovat a jedno křídlo by mělo být úplně nové. V každém případě bude zachován historický ráz stavby.
„Vzhledem k tomu, že jsme památkově chránění, tak se do toho angažuje daleko více autorit, které trvaly na tom, aby to vypadalo tak, že je to postavené v dávné době šlechtou,“ uvedla pro Deník Krákorová.
V novém křídle vzniknou pokoje pro 36 obyvatel zařízení. Kapacita domova se tím nezvýší, protože pokoje v polovině současného objektu se přebudují ze čtyřlůžkových na dvoulůžkové.
Podle Krákorové je však důležitá pestrá nabídka zařízení pro seniory jak v moderních, tak v historických objektech., protože potřeba, v kterém prostředí bydlet, je u každého člověka jiná.
„Ne každý starý člověk se cítí dobře v moderním zařízení. Je to individuální rozhodnutí, a čím širší spektrum nabídek míst, tím lépe,“ naznačuje k benefitům bydlení v historickém objektu.
Zájem o chýnovský domov pro seniory, který se mimo jiné specializuje na lidi s demencí a Alzheimerovou chorobu, o více než 100 procent převyšuje počet míst. Celkem poskytuje péči 77 lidem, z toho 36 klientů je na speciálním ošetřovatelském oddělení.
„Jsme pobočka České Alzheimerovské společnosti. Chci–li pečovat o tuto klientelu, tak musím mít správné znalosti kudy na to, aby se klientům neublížilo,“ vysvětlila Krákorová.
V otázce financování pobytu v domově je částka o kterou jsou náklady vyšší než důchod klienta přesunuta na stát.
„Náklad na jedno lůžko v ústavech se v průměru v tomto státě pohybuje kolem dvaceti tisíc. Důchod se pohybuje někde okolo osmi tisíc, takže ostatní se děje formou dotací. Alimentační povinost u dětí stanovená není. Samozřejmě pokud je člověk ochotný doplácet, jsme rádi, když se tak nestane, je to plně k tíži zřizovatele a státní dotace o kterou se v souvislosti s novým zákonem stát žádá. Na tuto však není právní nárok. Stát nám jí není povinnen poskytnout,“ vysvětlila Krákorová a dodává, že třeba v Holandsku neexistuje, aby někdo prodal dům, byt, obraz, pak šel do domova a řekl, že nic nemá.