Na pomyslném žebříčku oblíbenosti vede marihuana, z tvrdších drog je stále v kurzu vynález zlatých českých ručiček pervitin. Podle slov Svatavy Štrohmajerové z Centra pro lidi ohrožené drogou Auritus způsobuje pervitin díky současně volně prodejným lékům, ze kterých se vyrábí, daleko horší psychiatrické problémy, než tomu bylo dřív. Takzvaných čichačů pro změnu ubývá v souvislosti se stažením Toluenu z volného prodeje.
„Nemohu říct, jak je to s čísly drogově závislých. Za naše středisko jen mohu potvrdit, že počet našich klientů zůstává posledních několik let v podstatě stabilní. Zaznamenali jsme zvýšený zájem o poradenství, to ale neznamená, že by přibývalo narkomanů. Jen se zvyšuje počet těch informovaných. O tyto služby mají často zájem rodinní příslušníci, učitelé na školách a protidrogoví preventisté,“ vyjádřila se ke statistice Štrohmajerová. Jak také uvedla,věk, kdy mladí lidé začínají s drogou experimentovat, se nesnižuje. Zůstává nejčastěji na hranici 15 až 16 let. Kritickým obdobím je prý přechod ze základní školy na střední.
Podle Jany Hrdličkové z odboru sociálních věcí jsou alarmující zejména údaje o konzumaci alkoholu ze strany mladistvých a dokonce i nezletilých. Tady křivka bohužel výrazně stoupá. Jako hlavní příčinu vidí Hrdličková v toleranci společnosti vůči takzvaným legálním drogám.
Když už zjistíte, že Vaše dítě bere drogy, je nejdůležitější zachovat klid . Situaci nelze vyřešit za den. Je nutné sehnat si o problematice veškeré dostupné informace a hlavně spolupracovat se zařízeními, které se drogovou problematikou profesionálně zabývají.

 

PŘÍBĚH MATKY DROGOVĚ ZÁVISLÉ DCERY ČTĚTE: Žebrala. Kradla. To byla cesta k dávce