Na začátku byla myšlenka, kterou Josef Brůček ze sudoměřických Tatrmanů nosil v hlavě deset let, na konci pak hlasitý potlesk diváků v bechyňském kulturním domě.

Jeho inscenace Černej kocour v pátek odstartovala jubilejní dvacáté Bechyňské perlení. Během tří dnů návštěvníci setkání amatérských divadelních souborů zhlédli jedenáct představení různých žánrů.

„Nejdříve jsem uvažoval nad tím, že vznikne Modrorůžová pohádka. Pak jsem s textem ale přestal pracovat a říkal jsem si, že je starý a nic z něj nebude. Nakonec jsem si dal před dvěma lety úkol: buď představení vytvořím do mých sedmdesátin, nebo už nikdy," popisoval cestu k Černému kocourovi autor Josef Brůček z loutkového souboru LSD Tatrmani.

Přál si, aby na hře spolupracovali hlavně divadelníci ze Sudoměřic u Bechyně. Sehnat tolik lidí se mu ale nepovedlo. „Připojili se k nám ale amatérští herci z jiných kulturních obcí, například Nadějkova, Hlavatec, Komárova i Lišek," neskrýval radost Josef Brůček, který loutky do inscenace vyřezával dva roky. Největší práci mu dala výroba saně, do které musel proniknout meč.

Obdivovala detaily

Na páteční představení se přišla podívat i dvaačtyřicetiletá Amálie Kotrbová z Bechyně. „Jsem tady poprvé. Přilákal mě sem právě sudoměřický soubor a když už jsem tu byla, podívala jsem se i na písecký spolek. Obě představení se mi líbila. V inscenacích jsem obdivovala hlavně detaily. V Černém kocourovi mě pobavil zvuk zpívajících ptáčků v lese, v druhé hře kouřové efekty," sdělila Amálie Kotrbová, která do kulturního domu zavítala s manželem Rudolfem.

Toho překvapilo zejména profesionální podání textů. „Líbilo se mi, jak se do jednotlivých rolí herci vžili. Jsem spokojen," řekl po prvním večeru Rudolf Kotrba.

Všechna představení pečlivě sledoval i ředitel bechyňského kulturního domu Štěpán Ondřich. „Mám radost, že se perlení i po dvaceti letech rozrůstá a je o účinkování v něm stále zájem," sdělil Štěpán Ondřich s tím, že za celou dobu fungování prošlo přehlídkou na dvě stovky amatérských divadelních souborů.

Lektoři jako poradci

Setkání nemá za cíl hodnotit, či vybírat vítěze. „Lektoři Marie Kotisová a Vladimír Zajíc jsou spíše poradci, kteří v popovídání o viděném souborům radí například co zlepšit nebo kam směřovat," nastínil ředitel kulturního domu další součást Bechyňského perlení.

Nejvíce se těšil na inscenaci loutkového souboru ze Sudoměřic, protože typ tohoto divadla na přehlídce chyběl minimálně osm let.