VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Dopravu budou mít
 v malíčku

Táborsko - Součástí povinné výuky na základních školách se letos opět stává dopravní výchova.

4.9.2013
SDÍLEJ:

Dopravní výchova na školách je nyní povinností.Foto: Kateřina Krejčová

Již na prvňáčky a i jejich starší spolužáky čeká ve školách novinka. Dopravní výchova by měla posílit. Nebude se vyučovat jako samostatný předmět, ale ministerstvo školství upravilo vzdělávací dokumenty tak, aby na ni školy kladly větší důraz. Děti se o správných návycích chodce či cyklisty a o ohleduplném chování v silničním provozu dozví v hodinách prvouky, přírodovědy i občanské výchovy. Podle ředitelů škol na Táborsku jde ale o nařízení, které již léta funguje.
„Dopravní výchovu učíme na prvním i druhém stupni a běžně s dětmi jezdíme na dopravní hřiště. Pro nás se prakticky nic nemění. Jen jsme důkladně prozkoumali nové nařízení ministerstva, abychom v osnovách nic neopomněli," upřesnil ředitel ZŠ Zborovská v Táboře Petr Vašíček.

I jeho kolega Petr Zamrzla, ředitel ZŠ Husova v Táboře, podotkl, že dopravní výchova ani tady nechybí: „Jediná změna bude v tom, že látku budeme s dětmi brát více do hloubky. Chodíme na dopravní hřiště a děláme každoročně projektové vyučování. Při něm paní učitelky z I. stupně zorganizují den, který je i prakticky zaměřený na dopravní výchovu," shrnul.
Instruktorka dopravního hřiště v Táboře Liběna Flachsová, kam školy téměř z celého regionu dojíždějí, novinku vítá a doufá, že pomůže zachránit životy: „Děti mnohdy vylítnou ze školy a nevidí ani neslyší. Před přechodem se někdy ani nerozhlédnou, přitom jim jde na ulicích neustále o život," varuje Liběna Flachsová. 

Se školami spolupracují

Instruktorka Liběna Flachsová proto doufá, že budou-li školy na dopravní výchovu klást větší důraz, nemusí tak často docházet k tragickým situacím. I ona potvrdila, že dopravní hřiště se školami úzce spolupracuje: „Změny na dopravním hřišti kvůli nařízení ministerstva zatím neočekávám. Tento týden máme zasedání BESIPU, pak už budu moudřejší. Jinak jsem jako každý rok rozeslala do škol rozpis, a ty se s dětmi čtvrtých tříd dostaví," popsala postup Liběna Flachsová.
Děti pak stráví na táborském dopravním hřišti deset hodin. Polovinu na podzim a druhou na jaře. „Výuka má teoretickou a praktickou část. Následně děti udělají zkoušku na průkaz cyklisty a zdokonalují se ve znalosti křižovatek," vysvětlila instruktorka. Vzdělávat se tady mohou i nejmenší děti z mateřinek.

Do Tábora dojíždí také děti ze Základní školy Školní v Bechyni. Podle zástupkyně ředitele Mileny Borkové zařadili pedagogové dopravní výchovu do školního vzdělávacího programu již v minulosti, například v rámci občanské výchovy a výchovy ke zdraví. Ve městě navíc funguje spolupráce se strážníky. „Každý den hlídkuje městská policie u školy a vždy v září bere strážník prvňáčky do města, kde jim ukáže, jak se mají chovat a na co si dávat pozor," chválí spolupráci Milena Borková.

Na druhé dopravní hřiště v regionu, tedy do Soběslavi, dojíždí tučapská škola. „V tomto případě jde o novinku, která funguje již léta. Když jsme v minulosti přizpůsobovali staré učivo novým podmínkám, dopravní výchova v něm zůstala," konstatoval ředitel školy Lubomír Turín. Do Soběslavi Tučapští dojíždějí se čtvrťáky a páťáky.

Autor: Kateřina Krejčová

4.9.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační fotografie.

Mladý pár kradl čokolády

Fotbalisté Soběslavi by chtěli co nejdříve prožít podobnou radost, tentokrát ovšem na divizní scéně. Nejbližší příležitost jim nabídne nedělní duel v Sedlčanech, jehož favoritem jsou ovšem domácí.

Fotbalisté Spartaku Soběslav se v divizi vydají na další těžkou misi

Opilá žena na mostě zvažovala sebevraždu

Bechyně - Ve středu krátce po půl desáté hodině večerní přijali bechyňští policisté od jedné z místních obyvatelek informaci, že na mostu Duha přes řeku Lužnici se nachází mladá žena, jejíž chování ukazuje na přípravu sebevraždy.

Medvědář chystá v životě zámeckých medvědů velikou změnu

Český Krumlov – Lešení nyní stojí ve velkém výběhu medvědária na českokrumlovském zámku. Medvědice Marie Terezie ve vedlejším betonovém výběhu si moc klidu neužije.

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Chcete mít přehled o kulturních, sportovních a dalších akcích ve všech regionech? Pak navštivte naši stránku www.tipydeniku.cz, kde najdete fůru inspirace co podniknout nejen o víkendu.

Stánek rozezní rock od Postcards From Arkham

Tábor – Ve čtvrtek od 15 hodin se ve Stánku na táborském Žižkově náměstí koná akustický koncert havířovské post rockové kapely Postcards From Arkham.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení