VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Domáhají se svého práva

Tábor - Občanské sdružené Občané nedejme se, bojuje proti omezování vlastnického práva.

21.8.2012
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Deník/ Archiv

Na pozemcích mají vedení vysokého napětí, plynovody nebo telefonní kabely. Bez svého souhlasu. Minulý režim sebral vlastníkům užívací práva a ti do rukou zpět dostali znehodnocený majetek bez jakékoliv náhrady. S tímto jednáním se musí potýkat František Trejbal, jehož pohár trpělivosti se už naplnil. Rozhodl se bojovat.

„V roce 1948 jsem dostal od otce zahradu. Za socialismu nám sebrali užívací právo a postavili tam produktovod a vedení vysokého napětí. Pozemek mi vrátili znehodnocený. JZD bylo uživatelem bez jakékoliv nájemní smlouvy. Teď tam nemůžu vysadit stromy, ani nic postavit. Je to omezení mého vlastnického práva," popisuje František Trejbal problém, se kterým se potýká řada dalších lidí.

Proto založil občanské sdružení Občané nedejme se, které poukazuje na porušování majetkových práv.

„Sdružení má za dva měsíce asi patnáct členů, kteří mají stejný problém jako já. Za znehodnocené pozemky jsme nedostali ani korunu, nikdo se nás neptal, jestli mohou přes ně vést kabely, a bez náhrady. To všechno podle zákona, který je ze socialismu a po revoluci ho nikdo neřešil. Lidé, kterým postavili na pozemku elektrické vedení po roce 1989, mají již jiné podmínky," vysvětluje František Trejbal.

Přitom je toto jednání v rozporu se Listinou základních práv a svobod. Ta říká, že je možné omezení vlastnického práva, ale vždy za úhradu. Té se ještě nikdo ze členů sdružení nedočkal.

„Byl jsem zastoupen již třemi právníky, ale žádný se nedopracoval ke kladnému výsledku. Nemám nárok na nic. S tím ale nesouhlasím a poženu to klidně k Nejvyššímu soudu," konstatoval František Trejbal.

To potvrdil i Josef Tušek z Mezinárodní advokátní kanceláře v Táboře: „Je pravda, že v minulosti platila dřívější úprava, podle které nepříslušela náhrada vlastníku nemovitosti, když ten stavbou telekomunikačního nebo elektrického vedení nebyl v podstatně omezen. Šancí by mohlo být snad jen obrátit se na Ústavní soud," radí.

Také vysvětlil, že nejvyšším ustanovením je Listina základních práv a svobod, která je součástí ústavního pořádku republiky a s jejími ustanoveními by dříve platný zákon mohl být v rozporu. Když by Ústavní soud došel k závěru, že jde skutečně o rozpor, tak by nejen František Trejbal mohl získat náhradu.

Členové sdružení chtějí sepsat žádost na změnu zákona a předložit ji příslušnému ministerstvu. „Když nebudeme úspěšní, jsme ochotni to hnát klidně až k Evropskému soudu pro lidská práva ve Štrasburku. Věřím, že tam bych uspěl," uzavírá František Trejbal.

Autor: Kateřina Krejčová

21.8.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Fotbalisté Táborska - ilustrační foto.

Táborsko v Opavě sahalo po třech bodech, ale nakonec padlo 2:1

Křišťálová Lupa 2017

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

V sobotu rozezní parkán rock, ska i punk

Prachatice - Hospic music fest 2017 - nultý ročník jednodenního hudebního festivalu, odstartuje již tuto sobotu. Bavit se a pomáhat můžete od 13 do 22 hodin.

Na sál to nestihla. Porodila pod stoletou lípou

Písek – Tatínek by zasloužil medaili. Shodovaly se sestřičky na porodnickém oddělení písecké nemocnice, když v úterý propouštěly domů Evu Chvojsíkovou z Týna nad Vltavou s dcerkou Barborkou. Té se totiž už nechtělo čekat a přišla na svět v pátek ve 20.25 hodin za pomoci tatínka Miroslava kousek za bránou nemocnice pod stoletou lípou.

Skončily rošády na kandidátkách

Jihočeský kraj – Pondělní 16. h ukončila šarády na kandidátních listinách pro volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky. Ty se budou konat 20. a 21. října a v Jihočeském kraji do nich míří 25 subjektů.

Vysněné dětské postele

Dětský pokoj potřebuje pořádnou postel. Ale obyčejné postele jsou plné nesplněných dětských snů. Zkuste splnit nějaké ty sny i vysněnou postelí.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení