VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Do táborské Pintovky se stěhuje daněk s jelenem

Tábor - Táborský lesopark ožívá novou volnočasovou aktivitou.

26.8.2010
SDÍLEJ:

Na Pintovce bude žít i daněk. Foto: Střihavková Lenka

Při troše štěstí již nyní můžete při procházce Pintovkou pozorovat skupinku muflonů. Tyto kusy však pro místní zookoutek nejsou konečnou.
Ke čtyřem kusům muflonů přibyde jeden pár daňků a jeden jelen sika. Žít budou v ohrazeném, tříhektarovém prostoru, který je součástí projektu o revitalizaci Pintovky. Dospělí daňci a mladý jelen se sem mají dostat již do konce září.

„Zatím je zvěř těžké uvidět, ale časem si zvykne a bude chodit k plotu. Pozorování pomůže i rozhledna, kterou v areálu ještě vybudujeme a která bude nedaleko krmelce,“ říká šéf městských lesů Jan Kalafut.
Mufloni se do Tábora nastěhovali ze Šumavy, jelena čeká převoz z Vodňanska, daňci to mají nejblíž. Pocházejí z vlastního chovu Správy městských lesů Tábor.

Za importovanou zvěř zaplatí kolem 45 tisíc. Celkem vybudování zookoutku vyjde na 1,4 milionu korun.
Lesopark Pintovka pak dál spotřebuje přes 600 tisíc na naučnou stezku, která začíná u čelkovických lázní a pokračuje směrem kolem kapličky Eleonora.
Na realizaci projektu jde sedmdesát procent nákladů ze zdrojů Evropské unie.
„Jedná se o dvou až tříhodinový okruh s několika zastaveními například na dětském hřišti, či v přístřešku se stolem. Tématických zastavení je na okruzích celkem jedenáct,“ přibližuje vycházkovou trasu Kalafut.

Informační tabule na jednotlivých trasách výletníky seznámí nejen s historií Tábora, ale také o soužití člověka s přírodou nebo o druzích zvěře a hub. Každá z tras pak navede k prostoru se zvěří.
Zookoutek se navíc stane součástí informačního systému města a nabídky cestovních kanceláří.
„Já bych měl hlavně prosbu k lidem, kteří tudy budou procházet, aby nám vybavení neničili, protože nás všechno stálo nemalé úsilí,“ žádá Kalafut. Jak dodal, v příštím roce připravují například stavbu rozhledny na Babí hoře a otázka vyhlídek na levém břehu Lužnice.

Zvěř:
Jelen sika – savec z řádu sudokopytníků, čeledě jelenovitých, který byl na přelomu 19. a 20. století uměle vysazen v Čechách. Pochází z dálného východu asijského kontinentu z Mandžuska, Japonska, Thajska a dalších.
Muflon – v prehistorických dobách žil na evropské pevnině, v době historické už pouze na ostrovech Sardinie a Korsiky. Již v pravěku byl domestikováni a stal se základem chovu domácích ovcí. Rozšíření u nás, probíhalo v druhé polovině 19. století. Nejprve byl vysazen do Staré obory u Hluboké nad Vltavou.
Daněk – patří do čeledi jelenovití a pochází z oblastí Středomoří a Malé Asie. První zmínky o jeho výskytu v českých zemích jsou z počátku 16. století.
Zdroj: www. Wikipedie

Autor: Alena Šatrová

26.8.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Dostali jsme 32 kabelek z muzea.

Husitské muzeum přispělo do sbírky

Jednotka SDH Netolice od 2:10 hodin odklízela polomy spojené s bouřkou, která přešla přes okolí. Obě cisterny se vrátily v 6 hodin na základnu.
12

Turisté mají po bouřce omezený pohyb po Šumavě

OBRAZEM: Radimovický korblík nabídl ochutnávku piv

Radimovice u Želče - Obec nedaleko Tábora se stala už posedmé centrem milovníků pěnivého moku.

Otevření Švehlova mostu konečně ulevilo Čelkovicím

Tábor - V noci z pátku na sobotu byl otevřen Švehlův most. Uvítali to hlavně obyvatelé Čelkovic, přes něž vedla objízdná trasa.

Vandal poničil pět automobilů

Tábor - V sobotu krátce po šesté hodině ráno byla městská policie upozorněna na vandala, který v Jeronýmově ulici poškozoval zaparkovaná vozidla a kopal do odpadových nádob.

Nedělní mše ukončí páté Bechyňské doteky

Bechyně – V lázeňské městě doznívá druhý den Bechyňských doteků, které na náměstí dovedly stovky lidí za muzikou, stánky i pohádkou pro nejmenší.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení