Při troše štěstí již nyní můžete při procházce Pintovkou pozorovat skupinku muflonů. Tyto kusy však pro místní zookoutek nejsou konečnou.
Ke čtyřem kusům muflonů přibyde jeden pár daňků a jeden jelen sika. Žít budou v ohrazeném, tříhektarovém prostoru, který je součástí projektu o revitalizaci Pintovky. Dospělí daňci a mladý jelen se sem mají dostat již do konce září.

„Zatím je zvěř těžké uvidět, ale časem si zvykne a bude chodit k plotu. Pozorování pomůže i rozhledna, kterou v areálu ještě vybudujeme a která bude nedaleko krmelce,“ říká šéf městských lesů Jan Kalafut.
Mufloni se do Tábora nastěhovali ze Šumavy, jelena čeká převoz z Vodňanska, daňci to mají nejblíž. Pocházejí z vlastního chovu Správy městských lesů Tábor.

Za importovanou zvěř zaplatí kolem 45 tisíc. Celkem vybudování zookoutku vyjde na 1,4 milionu korun.
Lesopark Pintovka pak dál spotřebuje přes 600 tisíc na naučnou stezku, která začíná u čelkovických lázní a pokračuje směrem kolem kapličky Eleonora.
Na realizaci projektu jde sedmdesát procent nákladů ze zdrojů Evropské unie.
„Jedná se o dvou až tříhodinový okruh s několika zastaveními například na dětském hřišti, či v přístřešku se stolem. Tématických zastavení je na okruzích celkem jedenáct,“ přibližuje vycházkovou trasu Kalafut.

Informační tabule na jednotlivých trasách výletníky seznámí nejen s historií Tábora, ale také o soužití člověka s přírodou nebo o druzích zvěře a hub. Každá z tras pak navede k prostoru se zvěří.
Zookoutek se navíc stane součástí informačního systému města a nabídky cestovních kanceláří.
„Já bych měl hlavně prosbu k lidem, kteří tudy budou procházet, aby nám vybavení neničili, protože nás všechno stálo nemalé úsilí,“ žádá Kalafut. Jak dodal, v příštím roce připravují například stavbu rozhledny na Babí hoře a otázka vyhlídek na levém břehu Lužnice.

Zvěř:
Jelen sika – savec z řádu sudokopytníků, čeledě jelenovitých, který byl na přelomu 19. a 20. století uměle vysazen v Čechách. Pochází z dálného východu asijského kontinentu z Mandžuska, Japonska, Thajska a dalších.
Muflon – v prehistorických dobách žil na evropské pevnině, v době historické už pouze na ostrovech Sardinie a Korsiky. Již v pravěku byl domestikováni a stal se základem chovu domácích ovcí. Rozšíření u nás, probíhalo v druhé polovině 19. století. Nejprve byl vysazen do Staré obory u Hluboké nad Vltavou.
Daněk – patří do čeledi jelenovití a pochází z oblastí Středomoří a Malé Asie. První zmínky o jeho výskytu v českých zemích jsou z počátku 16. století.
Zdroj: www. Wikipedie