VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Díky Řehákovým se na Pražském sídlišti objevil Shrek

Tábor - Výtvarníky nejsou, ale jejich sochy ze sněhu si na Pražské sídliště jezdí prohlédnout stovky lidí ze všech koutů Tábora.

24.2.2009
SDÍLEJ:

Jedinečné výtvory staví manželé Řehákovi z Pražského sídliště; kvůli oteplení ale tají.Foto: David Peltán

Když napadne dostatek sněhu, Jindřich a Libuše Řehákovi vyrážejí do okolí pro sníh a rozehrávají koncert šikovných rukou. Letos při něm vyrostla před domem v Petrohradské ulici oblíbená postavička Shrek, jeho věrný přítel oslík a pagoda.


Kdy jste začali ze sněhu tvořit?
J.Ř.: To byly dcery ještě malé, takže zkraje 90. let. To vznikaly stavby jako lampasáci, Eiffelovka, Kotnov, sfinga a pyramidy. Naposledy jsme stavěli před dvěma roky draky, doteď totiž nebyl sníh.


Kolik na současné dílo padlo sněhu a jak dlouho vám trvalo ho postavit?

J.Ř.: Odhaduji, že jsem spotřeboval zhruba šest kubíků sněhu. Chodil jsem pro něj do širokého okolí. Musím říct, že je to nejlepší posilovna. Člověka pak bolí celé tělo.
L.Ř.: Původně jsme postavili opičáka. Vytvořit ho trvalo dvanáct hodin. Pak jsme z něj udělali pagodu a přistavěli ještě Shreka a oslíka. To už bylo delší, strávili jsme nad tím tři dny. Bohužel předevčírem v noci zapršelo a jejich krása mizí. Oslík už spadl, byl slaboučký a nevydržel řádění dětí, které si ho osedlávaly.


Používáte nějaké speciální nástroje?
J.Ř.: To ne. Máme k dispozici vaničky, kolečko, kýble, polívkové i zednické lžíce, prkna, pily, hoblíky a podobně. Důležitá je mačeta, která odvede spoustu práce. A přemýšlím, že si stluču nějakou formu z prken, protože vaničky jsou oblé a pravoúhlé rohy musíme doplácávat.


Jak jste se k sněhové sochařině dostali, co na to říkají lidé?

L.Ř.: Je to zábava, jen si hrajeme a děti z toho mají radost. Já jsem v důchodu a manžel je teď kvůli krizi více doma, tak je na to i čas.
J.Ř.: Občas nám to nějaký opilec nebo děti poničí, to se stává. Je těžké to pak opravit, protože si většinou přesně nepamatujeme, jak dílo vypadalo. Špatně se původní forma chytá.
L.Ř.: Dřív na nás lidé koukali jako na blázny, dnes nám fandí a podporují nás. Jezdí kolem, mávají, zastavují se. Dokonce sem minule přijeli nějací kluci taxíkem, aby se koukli. Pak zase odjeli. Sochy si minule fotili i policisté. Lidé už vnímají stavby jako tradici.


Podle čeho vybíráte témata? Víte už, jaké přijde příště?

L.Ř.: Když bude z čeho stavět, určitě se do toho pustíme. Chtěli bychom rozšířit pagodu na Taj Mahal. Záležet bude na počasí. Témata vybíráme náhodně, spontánně. Vždy nás něco napadne, zvedneme se a jdeme na to. Jinak já si vystříhávám z novin věci, které se mi líbí. Ty pak mnohdy slouží jako předloha.


Jaký sníh je pro stavbu ideální? Neuvažovali jste, že byste si ho nechali přivézt?
J.Ř.: Nejlepší je sníh, který v rukou zmáčknete, spojí se a přitom z něj neteče voda.
L.Ř.: Když je hodně sypký, přidávám do něj teplou vodu. Přivézt si ho asi nenecháme, táta by se pak nemohl chlubit, že to navozil sám.

David Peltán

24.2.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Sošky výtvarníka Tomáše Prolla (na snímku) si odnesli výherci prestižní ceny Jihočeského divadla Jihočeská Thálie.

Jubilejní Jihočeská Thálie už má své vítěze!

Výherkyně  ankety Táborského deníku v táborském ateliéru fotografa Jaroslava Koláře.
39

Vítězky ankety si užily ateliér jako světové modelky

OBRAZEM: Vodáci odemkli řeku Lužnici

Suchdol nad Lužnicí - Stovky lidí, téměř 150 lodí, krásné jarní počasí, stav vody přesně podle představ a dobrá nálada. Při tradičním rituálu vodáků, kterým je každoroční Odemykání Lužnice, panovaly ideální podmínky.

Bitva u Sudoměře má čtvrté pokračovaní

Sudoměř 24. března - Už počtvrté se v sobotu 235. března vrátí dějiny na místa, kde 25. března 1420 došlo k památné bitvě. Přibližně 400 husitů (včetně žen a dětí), mířících na horu Tábor, dostihli jejich nepřátelé – vojsko strakonických johanitů a katolických šlechticů, přezdívaných Železní páni.

Uzavírka u Diamantu skončila, příští týden začne další

České Budějovice – Řidiči v pátek zajásali, neboť před 14. h byl znovu otevřen pravý jízdní pruh ve směru do města a pravé odbočení na Strakonickou ulici směrem na sídliště Vltava.

Nově narozená miminka

Táborsko - Díky vstřícnosti táborské porodnice vám na našich stránkách přinášíme fotky nejmladších obyvatel Táborska.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies