VYBRAT REGION
Zavřít mapu

AKTUALIZOVÁNO, VIDEO: Czech POINT nabízí tři nové služby

Táborsko - Největší využití by měla mít služba Czech POINT na obcích, odkud lidé museli jezdit do měst, aby si vyřídili úřední záležitosti. Mnohdy je však zatím v plenkách.

31.1.2009
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Daniel Vacek

„Lidé si spíš zvykají, o službě málokdy vědí. A to i přesto, že jsme o ní informovali. Když k nám přijdou, bývají překvapení, ale ve finále si pochvalují,“ sdělila účetní nadějkovského obecního úřadu Marcela Chocholatá.
Jako všude jinde je největší zájem o výpis z rejstříku trestů, který si loni nechalo vyjet 15 lidí a letos už čtyři. V popularitě následuje výpis z obchodního a živnostenského rejstříku. Prozatím nulové uplatnění má v Nadějkově výpis z katastru nemovitostí.


Výpis za minuty
Redaktoři Deníku na vybraných poštách vyzkoušeli, jak dlouho trvá zjištění počtu bodů za dopravní přestupky.
Na poště v Táboře poté, co jsme byli odkázáni k příslušné přepážce, nás úřednice požádala o občanský průkaz. Do počítače zanesla data, a do šesti minut jsme odcházeli s žádaným listem.
V Mladé Vožici proces trval o něco déle. Na přepážce jsme si postáli dvanáct minut. V Nadějkově na úřadě trvá zjištění do deseti minut.
Na Táborsku je v současnosti 42 míst, kde služba Czech POINT funguje.
Ve městech i obcích dostal místo zejména na úřadech a poštách. Ve větších městech pak i v sídle Jihočeské hospodářské komory nebo v kancelářích některých notářů.
Milan Veselý z Městského úřadu v Táboře uvedl, že se Czech POINT využije více na menších obcích.
„Má smysl tam, kde nejsou správní agendy. U nás je Czech POINT na stejném patře jako dopravní oddělení, na němž je výpis bodů levnější. Z tohoto hlediska je systém nevyřešený,“ říká Veselý.
Službu využijí na úřadě zejména lidé, kteří potřebují od živnostenského úřadu čerstvý výpis z obchodního rejstříku. Dřív si pro něj museli až do Českých Budějovic.
Kdo nechce kvůli lejstrům cestovat a má připojení k internetu, může z tepla domova využít elektronické podatelny na webových stránkách České pošty.


Poslední šance
Obce, které ještě Czech POINT nemají, mohou do 31. března podávat žádost o státní finanční podporu k jeho zprovoznění.
Na Táborsku nemají službu zavedenou například Sudoměřice u Tábora.
„Doposud jsme měli jiné priority, ale do konce března bychom si ji rádi stihli pořídit,“ uvedla starostka Sudoměřic Zdeňka Čejková.
Obec musí hradit deset procent pořizovací ceny Czech POINTU. Ta už se pohybuje kolem 90 tisíc, přitom v první vlně zřizovaní to bylo podle Chocholaté zhruba 50 tisíc a stát pořizovací částku plně hradil.

Czech POINT nabízí tři nové služby

Služba Czech POINT, která má zredukovat byrokracii mezi občany a veřejnou správou, si za rok života našla cestu k řadě lidí.
Loni projekt nabízel výpisy z obchodního, živnostenského a trestního rejstříku a katastru nemovitostí. Od ledna navíc Czech POINT nabízí službu, díky níž mohou řidiči zjistit trestné body a nemusí tak stát fronty u přepážky na odborech dopravy.
„Lidé začínají Czech POINT využívat stále častěji, denně jich přijde minimálně pět. O novince, kde si mohou řidiči zjistit, kolik nasbírali trestných bodů za dopravní přestupky, ale zatím moc nevědí. Využilo ji jen pár řidičů,“ zhodnotily úřednice pošty na Žižkově náměstí v Táboře. Podle nich si lidé nejvíce oblíbili výpisy z trestního a obchodních rejstříku.
„O možnostech služby jsem nevěděl. Šel jsem si nechat něco ověřit na matriku, kde mi o Czech POINTU řekli. Nechal jsem si tedy udělat výpis z rejstříku,“ sdělil spokojený zákazník Petr Kundrát.
Výpis bodů za dopravní přestupky však není jedinou novinkou, se kterou systém vstoupil do letošního roku.
Další z nich vygeneruje heslo a jméno podnikatelům, kteří likvidují autovraky a potřebují přístup do celorepublikového registru. Třetí poslouží lidem, kteří se hlásí do výběrových řízení. Czech POINT jim poskytne jediný formulář s potřebnými údaji, čímž odpadá vypisování dalších lejster.
„Tyto služby ještě nikdo nevyužil, snad se časem chytnou, i když u autovraků pochybuji. Na Táborsku se týká pouze třech lidí. Pokud jde o další služby, řekl bych, že jsou dobré. Lidé nemusejí pro výpisy do Budějovic či Prahy a mají je za pět minut v ruce,“ říká Milan Veselý, který službu na táborském úřadě obsluhuje. Loni tu vydali 1445 výpisů.
Nevyjasněné jsou doposud platby za zjištění trestných bodů. Pošta za výpis vybírá 69 korun, na Czech POINTU, který je umístěný na úřadě, zaplatí řidič 100 korun a na odboru dopravně správních agend sáhne pro 15 korun.
U dalších služeb stojí stránka textu z Czech POINTU 100 korun a za každou další žadatel připlatí 50 korun. Stejně i za výpis z rejstříku trestů.

David Peltán

31.1.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

V Řemíčově na Táborsku se při vyproštění jiného traktoru převrátil traktor a pod ním zůstal zaklíněný řidič.
AKTUALIZOVÁNO
3

Traktory zavalily dva muže

Strmý vrch v Chýnově slaví 235. narozeniny.

Legendární Strmý vrch v Chýnově vyzývá závodníky už třicet pět let

Kam v pátek na Táborsku do kina

Táborsko - Přinášíme program kin.

Veselský EPPI maraton podpoří lidi s epilepsií

Veselí nad Lužnicí – V sobotu se ve Veselí nad Lužnicí rozjede tradiční EPPI vodácký triatlon, který již 15. rokem podporuje lidi s epilepsií.

Abstraktní dílo Moniky Immrové nepotřebuje názvy

České Budějovice – Abstraktní umění lounské rodačky, čtyřiceti sedmi leté sochařky a grafičky Moniky Immrové, která v letech 2008 a 2009 dostala ocenění Grafika roku, nyní vystavuje českobudějovická Galerie současného umění a architektury Dům umění.

Budějovičtí studenti zazpívají ve Vatikánu i papeži

České Budějovice – V Chrámu svatého Petra ve Vatikánu zazpívají 28. září studenti z českobudějovického Gymnázia Jana Valeriána Jirsíka (GJVJ).

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení