Svým výrokem přivedl místostarosta Emil Nývlt (ČSSD) některé kolegy k údivu. Předložil jim k odsouhlasení materiál, se kterým ČSSD vůbec nesouhlasí.

Šlo o výkup pozemků kolem rybníku na Horkách, kde se již tři roky počítá s další odpočinkovou zónou v Táboře.

„V rozporu s tím, že tento materiál předkládám, tak náš klub si myslí, že v této lokalitě není až tak zapotřebí budovat odpočinkovou zónu, jestliže většina objektů má zahrady, a že jsou v jiných částech města jiné priority,“ uvedl před hlasováním Nývlt.

Jedním z překvapených byl František Dědič z ODS, který si neodpustil komentář: „Předpokládal bych, že když materiál předkládá, tak s ním i souhlasí. Ale dobře, i na to si musíme zvyknout.“

Koalice se proto v tomto bodě totálně rozklížila, jednotní byli pouze zastupitelé z T2020, kteří do jednoho s výkupem souhlasili. Kromě ČSSD si pak jednotu neudržela ani TOP 09, když pro výkup byl Petr Krůček, zatímco kolegové Jan Stach a Lenka Horejsková se hlasování zdrželi. Sedm hlasů tedy pro pozemky na ležení pro koupající nestačilo.

Václav Ebert z KSČM pak lidem z Horek vzkázal, že úprava místa je tady „zbytným výdajem“, protože si nevšiml, že by se na něm shlukovali.
Vladimíru Hybnerovi se ale v létě nabízí jiný pohled.

„Lidi se sem v létě chodí koupat. Děti u břehu pohodlně stačí. A zastavují se tady i cyklisté,“ řekl Deníku.

Spolu s Vladimírem Hybnerem, který bydlí hned vedle rybníka, vidí potřebu jeho nápravy i další občan Horek a zastupitel Marek Slabý. Vyjádřil přání jeho spoluobčanů vylepšit koupání.

S plánovanou odpočinkovou zónou to ale podle plánů zatím nepůjde a lidé budou při slunění dál ležet na pronajatých pozemcích. Ve vybavenosti zóny se jednou počítá například i s lanovkou pro děti nebo houpačkami.

Společná večeře

Vladimír Hybner si pamatuje, že se rybník vypouštěl a bagroval už před více než pětadvaceti lety. Tenkrát to bylo hlavně z důvodu, že Horky potřebovaly požární nádrž.

„Vzpomínám si, že obnažené dno odhalilo kardinálního sumce, kterého lidi z okolí společně vyudili a snědli,“ dodal historku.

Bahno ze dna se vyváželo na pole v příkrém svahu nad břehem. Voda ale postupně splavuje zem zpátky do rybníku a zanáší ho. „Doufám, že se při obnově rybníku nezapomene na opatření, které něčemu podobnému už zabrání,“ upozorňuje horecký senior.

Na bagrování je město bez ohledu na nepodařený výkup pozemků připravené. Potřebovat na něj ale bude zhruba 3,5 milionu, takže si chce počkat na vhodný dotační titul, aby zaplatilo jen povinnou spoluúčast. Zatímco stavební povolení i na opravu hráze je vydané, dotační titul se zatím nerýsuje.

Vladimír Hybner má ještě další důležitý postřeh, který je spojený s vypuštěním rybníka. „Několik sousedů není napojeno na vodovodní řad a mají vlastní studny. Takže současně s vypuštěním rybníku jim klesne hladina i ve studních. Lidi odkázaní na studnu tak přijdou na čas o zdroj vody,“ obává se o sousedy.

Nápad obnovy rybníku a zbudování odpočinkové zóny se mu ale zamlouvá. Lidé se tu koupají, na lavičkách podél břehu posedávají lidi při procházkách. „V rybníku je také hodně ryb, některé prý dlouhé jako harmoniky. Vidět jsou zvlášť ve chvíli, kdy vyplavou z rákosí a vyhřívají se na sluníčku,“ dodává.

Výkup pozemků
Za pozemky kolem rybníka i pod hladinou vody chtěl Tábor vlastníkům zaplatit 225 Kč/m². Celkem by vydal 1,12 milionu korun. Rybník by pak zbavil bahna.