VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Co s penězi od SÚRAA, řešili členové Zachovalého kraje

Padařov - Když se stavěl Temelín, občanů z okolí se na jejich názor nikdo neptal. Členové spolku Zachovalý kraj nyní využívají toho, že dnes mohou svůj negativní postoj veřejně projevit. Jejich správní žaloba proti průzkumům SÚRAO neměla sice účinek, chtějí ale znovu korespondenčně reagovat.

29.2.2016
SDÍLEJ:

V Padařově se řešil další osud lokality Magdalena.Foto: Kateřina Šímová

Spolek Zachovalý kraj, který odporuje plánované výstavbě hlubinného úložiště radioaktivního odpadu v lokalitě Magdaléna na Jistebnicku, uspořádal v sobotu večer další valnou hromadu. Mluvilo se o změně názvu spolku, schválila se výroční zpráva za rok 2015, plánovala se také dubnová akce Den proti úložišti, ale nejvíce se řešily nadcházející průzkumné práce a „špinavé" peníze od SÚRAA (vládní Správy úložišť radioaktivních odpadů).

„Ministr životního prostředí Richard Brabec povolil průzkumné práce pro úložiště ve všech lokalitách, tedy i v naší Magdaléně. Zachovalý kraj proto podal proti tomuto rozhodnutí správní žalobu, ale neměla účinek, SÚRAO už totiž představuje své průzkumné práce a snaží se změnit názor lidí na úložiště. Poslední vývoj je tedy poměrně negativní," informoval členy spolku jeho předseda Jiří Popelka.

Úložiště v Kraví hoře?

Starosta Jistebnice Vladimír Mašek se pokusil účastníky besedy trochu uklidnit. „Ve čtvrtek jsem mluvil s hejtmanem Jiřím Zimolou i ministrem průmyslu Janem Mládkem a řekli mi, že k průzkumům musí dojít, ale vláda nemá zájem jít proti lidem. Podle posledních zpráv by nakonec mohlo být úložiště umístěno na Kraví hoře, a to jsem neslyšel poprvé," ujišťoval na besedě.

Obyvatelům lokality Kraví hora, která leží na pomezí Jihomoravského kraje a Kraje Vysočina, totiž údajně není úložiště tolik proti srsti, navíc by tam pro něj byly i velmi vhodné technické podmínky, protože se nachází nedaleko uranového dolu v Dolní Rožínce a kolem průzkumného území je tedy řada starých štol z předchozí těžby uranu.

Geologické průzkumy, které mají ověřit vhodnost vybraných lokalit, bude provádět SÚRAO. Měly začít již v roce 2015, nakonec se o rok opozdily. Dotknou se všech sedmi lokalit (Čertovka, Březový potok, Magdaléna, Čihadlo, Hrádek, Horka a Kraví hora) a potrvají dva roky. Pak se práce zhodnotí, včetně veřejného mínění, které se bude zjišťovat pomocí dotazníku. Nakonec se vyberou čtyři vhodné lokality a z nich poslední dvě, ve kterých dojde k hlubinným vrtům.

„Až SÚRAO pošle majitelům pozemků dopis, že dojde k průzkumům na jejich pozemcích, bylo by určitě dobré poslat jim odvetný dopis, že s průzkumy nesouhlasíte. SÚRAO sice váš souhlas nepotřebuje, na druhou stranu by je tento projev nesouhlasu mohl zastavit," nabádal členy spolku Jiří Popelka.

Lidé v zaplněném sálu padařovské hospody s jeho názorem zdá se souhlasili, Jiří Máchal z Makova se ale obává, že dopisy nebudou mít kýžený efekt. „Určitě nesmíme ustávat v protestech, já se tím dopisem nejspíš také ohradím, na druhou stranu mi ale přijde úsměvné, že by dopis něco změnil. Nevěřím tomu," říká majitel jednoho z dotčených pozemků v Padařově.

„Špinavé" peníze

Větší debata se v sále strhla okolo finančních příspěvků, které nyní SÚRAO bude rozesílat dotčeným lokalitám.

Jistebnice se například rozhodla tento příspěvek zařadit do svého rozpočtu a používat jej na nutné investice. Jiné obce ale peníze považují za „špinavý úplatek" a chtějí je ukládat na „boční" účet, ze kterého by se financovaly například akce proti průzkumům, právní služby, konzultace s odborníky apod.

„Ty peníze jsou špinavé a na bočním účtu se nevyčistí. Jistebnice je potřebuje na investice. Bočním účtem bychom si nijak nepomohli a v investičních záležitostech bychom na tom byli jen hůř," vysvětloval Vladimír Mašek svůj postoj, neboť se musí postarat také o 27 osad spadajících pod město.

Také Nadějkov má nyní peníze od SÚRAA započítané do rozpočtu. „Nevěděli jsme o možnosti bočního účtu, ale já osobně jej preferuji. Určitě o tom budeme ještě jednat," řekl na setkání nadějkovský radní Pavel Šitner a dodal, že milion a půl, který by měl Nadějkov dostat, sám vnímá jako vládní úplatek.

Stejný názor má i členka spolku z Makova, která si přála zůstat v anonymitě. „Jednou jsme proti úložišti, tak si myslím, že je vhodným gestem odporu nechat peníze ležet někde mimo a používat je na protestní akce, jak se tu navrhovalo," myslí si.

Den proti úložišti

Příště se členové Zachovalého kraje sejdou v sobotu 23. dubna, v Den proti úložišti. Plánují uspořádat hvězdnicovitý pochod z několika míst do Padařova. Na závěr se bude v tamějším kulturním domě promítal film Cesta na nejbezpečnější místo na zemi, který pojednává o hledání místa pro trvalé úložiště radioaktivního odpadu.

Autor: Kateřina Šímová

29.2.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Kino Svět v Táboře.

Na co zajít do kina

MUDr. Petr Lyer z dětského oddělení Nemocnice Strakonice.

Děťátko ze strakonického baby boxu bylo velmi dobře ošetřené

Podobu ulice akceptovali. Teď ještě, aby na ní poslali peníze

Tábor – Na krajském úřadu se konečně dočkali. Tábor mu po letech předložil definitivní verzi nové podoby páteřní Budějovické ulice, jež je jeho majetkem.

Šachistka Dorota Veverková byla na MČR v Mostě krok od bronzu

Tábor – Do sbírky šachového oddílu TJ Sokol Tábor přibyl další cenný úspěch.

Boj o rumové aroma je nafouknutý nesmysl, říká Josef Nejedlý

Jindřichův Hradec - Médii se v posledních dnech jako vítr prohnala poplašná zpráva o tom, že se Evropská unie může chystat zakázat výrobu tradičního českého rumu.

Zdravotnictví čeká velký třesk. Síť nemocnic prořídne

Nic podobného se prozatím žádnému z českých ministrů nepodařilo, přestože si to všichni přáli: koncentrovat lékařskou péči do velkých nemocnic. Zrušit část malých špitálů nebo je změnit na léčebny dlouhodobě nemocných je totiž politická sebevražda.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení