VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Co přinesl na Táborsko leden a únor 2015

Táborsko - Vražda i první Jihočech. Fandění sportu i protest proti úložišti. To a mnoho dalšího provázelo první dva měsíce roku 2015.

3.1.2016
SDÍLEJ:

Karel Přibyl u soudu v Táboře.Foto: Alena Šatrová

Vojtíšek na radnici

Prvenství u Hlušových i v Sezimově Ústí - Vojtíšek Holuša přišel na svět krátce po silvestrovské půlnoci, stal se prvním letošním Jihočechem a spolu s ním si trochu slávy připsalo i Sezimovo Ústí. Při setkání se starostou města Martinem Doležalem (na snímku vpravo) a hejtmanem kraje Jiřím Zimolou ale otevřel oči jen při focení, jinak si spokojeně oddychoval. Jak nám řekla maminka Alena, s tím, že by se jejich prvorozený potomek mohl stát prvním občánkem kraje, vůbec nekalkulovali. Tatínek byl dokonce přesvědčený, že se jim miminko stihne narodit pod stromeček a nastávající maminka jeho přesvědčení i uvěřila. To ještě netušili, že si počkají až na příští rok. V rodině ze strany maminky se narodilo první vnouče, u otce už mají třetí.

Pochod proti úložišti

Ne, úložišti Magdaléna! Obyvatelům Makova a okolních vesnic není lhostejné, že by v jejich kraji mělo vzniknout úložiště vyhořelého jaderného odpadu. Nesouhlasí ani s průzkumy, které musejí stavbě předcházet. Proto se v sobotu 3. ledna nejen tady vydali na desetikilometrový protestní pochod. Lokalita Magdalena je jedním ze sedmi vytipovaných míst v republice, kde by úložiště mohlo vzniknout. Oblast zasahuje Božetice, Jistebnici a Nadějkov a leží na žulovém masivu. Průzkumné vrty musejí jít do hloubky 500 metrů pod povrch. Protestovat proti nim přišlo kolem 70 chodců.

Nový domov

První noc v novém. Bechyňští senioři nemohli z noci na šestého ledna dospat. Těšili se na nové bydlení. Z domova seniorů na náměstí T. G. Masaryka se vydali jen o kousek dál na sídliště Na Libuši. Na cestu do nového objektu jim pomáhali také studenti z místní uměleckoprůmyslové školy. Nyní už téměř rok žijí v moderním zařízení, jež jim splní snad každý požadavek a přání.

Tábor fandil mistrovství světa

Světový závod v cyklokrosu pomalu získává v Táboře své trvalé místo. Letos jej na přelomu ledna a února hostil už potřetí a podruhé v areálu Komora na Sídlišti nad Lužnicí. Závod na sebe opět přilákal pozornost milionů diváků u televizních obrazovek z celého světa. Do Tábora se nahlásilo jedenáct televizních štábů, třeba z Ameriky, Kanady nebo Brazílie. Přímo do centra dění pak vyrazilo dvacet tisíc fanoušků. Táborské barvy hájili především příbuzní a kamarádi domácích borců. Mezi nimi nechyběli Táborák Adam Ťoupalík ani Kateřina Nasch. Té nakonec jen o fous unikl bronz a získala páté místo. Šampionát v průběhu víkendu zaměstnal na 125 policistů a také táborské strážníky. Napilno měli hlavně po skončení hlavních závodů, kdy všichni z areálu odjížděli, čemuž sídlištní silnice nestačily. Policisté ale stáli i na kruhové křižovatce. Jinak ale v souvislosti s mistrovstvím nedošlo ani v jednom dni k narušení pořádku. Ve službě byli psovodi, dopravní policisté, cizinecká policie i kriminalisté, a to z Tábora i kraje. Víkendový sportovní svátek na táborském sídlišti nebyl jen přehlídkou mistrovských výkonů, nýbrž i společenskou událostí. Přijel se podívat premiér Bohuslav Sobotka, ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek, ministr školství Marcel Chládek, dále jihočeský hejtman Jiří Zimola, senátor Pavel Eybert nebo poslankyně Radka Maxová.

Zavraždil kolegu

Zapadlá vesnička na Mladovožicku - Bzová se stala terčem vraha, který v polovině února vzal život osmačtyřicetiletému dělníkovi Václavu Vokurkovi z Chýnova. Na statku před maringotkou, v níž žil, tělo s proraženou lebkou tehdy našel kolega Karel Přibyl. Podle vyšetřovatelů měl poškozený zemřít po několika úderech do hlavy. Motivem mohly být peníze, kterých vydělal dost. Seznam způsobených poranění zabral dvě stránky strojopisu. O šest dní později policie Karla Přibyla zatkla a 2. října ho poslal krajský soud na 16 let za mříže. To ale čtyřicetiletý blonďatý muž nevelkého vzrůstu odmítá. K vraždě se nikdy nepřiznal. Podle soudu jej ale usvědčily nejen trhliny v jeho výpovědi, ale i tvrzení svědků, kteří ho vylíčili jako dlužníka, gamblera, opilce a agresora, který když se napil, tak útočil zásadně zezadu. Což odpovídalo zranění mrtvého. K osobnosti Karla Přibyla se vyjadřovali i znalci psychiatrie a psychologie. Z posudků vyplynulo, že v čase vraždy netrpěl žádnou duševní poruchou, nicméně je stižen poruchou osobnosti. „Je explozivní, impulzivní, podezíravý, špatně komunikuje, má slabou schopnost empatie, je egocentrický a pravděpodobně člověkem, který útočí zezadu. Jeho resocializace je tak nepříznivá," vyjmenoval některé jeho rysy psycholog Karel Netík.

Deset přiotrávených seniorů

V závěru února letošního roku se desítka seniorů v sezimovoústeckém hotelu MAS přesvědčila o tom, že koupání nemusí být vždy úplně příjemné. Nadýchali se totiž chlóru, který vlivem technické závady ve větším množství unikl do zdejšího bazénu. Všechny zasažené odvezli záchranáři z bazénu rovnou do nemocnice. Dva do českobudějovické a zbylých osm do táborské. Nemohli se pořádně nadechnout, měli podrážděnou sliznici i bolesti v krku.

Autor: Redakce

3.1.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

rekonstruované podkroví

V podkroví můžete mít své království

Ilustrační foto

Na co zajít do kina

Beatles, akrobati a muzika. V Hradci startuje TOP týden

Jindřichův Hradec - Dny doslova nabité kulturou. Takový je turistický TOP týden, který láká do města u Vajgaru.

Svatá Anna, chladna z rána

Jižní Čechy - Ve středu 26. července, kdy je slunce na obloze oproti nejdelšímu dni v roce o 53 minut kratší dobu, se připravme na nejchlednější den z celého týdne. Svatá Anna tak nejspíše naplní staré pranostiky.

Již nejsou mezi námi

Táborsko - Přinášíme přehled posledních rozloučení v okrese.

Noční prohlídky nabídnou Skoropravdu o Bílé paní

Jindřichův Hradec - Noční prohlídky na hradu a zámku v Jindřichově Hradci patří už desítky let ke špičkám letních akcí. Letos ale budou úplně jiné.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení