VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Chce do školy, ale maminka by to odkládala donekonečna

Táborsko - Od poloviny ledna probíhají zápisy ve školách. Táborské a soběslavské to teprve čeká.

28.1.2009
SDÍLEJ:

ZápisFoto: David Peltán

Až 341 dětí by se mohlo letos v Táboře hlásit do prvních tříd. Okolo 108 dětí, které přijdou k zápisu, čeká v Soběslavi.
Zatímco menší obce už převážně mají zápisy za sebou, táborské školy zřizované městem vypsaly termín na 5. a 6. února. Základní školy v Soběslavi přivítají své budoucí prvňáčky o tři dny dřív.
„Podle demografických údajů by letos mohlo přijít k zápisu tři sta šestnáct dětí. V táborských mateřských školkách ale evidujeme tři sta čtyřicet jedna předškoláků,“ uvedl vedoucí táborského odboru školství a tělovýchovyRadomír Kouba.


Vejdou se všichni
Vyšší číslo mají na svědomí i přespolní děti, které navštěvují mateřinky v Táboře, a dá se tudíž předpokládat, že budou mít zájem i o místní školy. Roli v konečném počtu žáků, kteří skutečně do prvních tříd nastoupí, hraje také případný odklad pro děti, jež jsou pro školu ještě nezralé.
„Do prvních tříd nastupuje v průměru okolo 250 dětí. I kdyby ale nastoupily všechny, které čekáme, kapacitu pro ně školy mají,“ informoval Kouba. Z devátých tříd totiž letos odejde 360 žáků z 16 tříd táborských základek.
Průměrný počet žáků na jednu třídu v Táboře je v tomto školním roce 21,8. Soběslavské školy vykazují průměr o 1,7 vyšší.
„Za posledních šest let se k zápisu dostaví průměrně sto dvacet devět dětí. Skutečně jich nastoupí sto dva,“ sdělila Irena Klečatská z Městského úřadu Soběslav.


Zralí jdou do školy
Na většině škol je jediným kritériem pro přijetí do první třídy školní zralost.
Základní škola Bernarda Bolzana v Táboře má ale každoročně převis, a tak musí prvňáčci o školu bojovat. Vstupními pohovory zaměřenými na jazykový cit prošlo jako každoročně 26 žáků.
„Naše škola se profiluje rozšířenou výukou jazyků. Při pohovorech se zaměřujeme právě na ně. Navíc máme každoročně více uchazečů, než můžeme přijmout, a nabrat děti jen podle pořadí by nebylo spravedlivé,“ vysvětlil ředitel Bolzana Zdeněk Trska.


Sedm v Borotíně
V pondělí se do vyzdobené třídy v ZŠ v Borotíně dostavilo sedm dětí. Osmý přírůstek přicestuje z jara až z Austrálie, poté, co se s maminkou vrátí do Zárybničné Lhoty.
Sedmiletá Magdalenka Švecová ze Sudoměřic u Tábora neměla na výběr. Po loňském odkladu už ji nástup do školy nemine. „Nebojím se, mám už tady bráchu. Těším se hlavně na paní učitelky,“ prozradila.
Její maminka už tak nadšeně nevypadala. „Já bych odkládala školu donekonečna. Magdalenka mi pořád připadá na školu malá,“ prozradila s úsměvem.


Školní felicie
Škola nabídla v rámci nadstandardních služeb žákům z okolních vesnic, že je bude na vyučování svážet.
„Bývalý žák, nyní policista, nám zajistil vyřazenou Škodu Felicii Combi. Tu jsme dostali bezplatným převodem od budějovické policie,“ vysvětlil ředitel Josef Kubeš a dodal: „Bývalí žáci – automechanici – vůz dali do kupy, a jeden z bývalých žáků nám slíbil, že v případě potřeby sedne za volant.“
Je vidět, že škola vytváří silná pouta. V jednotlivých třídách nyní vychovává okolo deseti dětí. „Současná čtvrtá třída má dokonce 17 žáků. Za poslední roky je to maximum, zároveň ale také ideální počet,“ konstatoval ředitel.
Kromě táborských a soběslavských základních škol čeká přijímání prvňáčků ještě Slapy a Opařany. K zápisu by si měli rodiče přinést svůj občanský průkaz a rodný list a průkazku zdravotní pojišťovny svého potomka. Ředitel spádové školy je povinen přednostně přijmout žáky s místem trvalého pobytu ve školském obvodu spádové školy. To ale neznamená, že si rodiče nemohou vybrat pro svého potomka jinou školu nežli spádovou.

Autor: Kateřina Nimrichtrová

28.1.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Ochutnejte dobroty a pomozte

Ilustrační obrázek.

Poslední rozloučení na Táborsku

Startovací byt nabídnou učitelům a lékařům

Mladá Vožice - Nabídkou bydlení ve startovacím bytě se Mladovožičtí chystají přilákat do města potřebné učitele či lékaře.

Traktory zavalily dva muže

Jihočeský kraj – Smolná byla středa pro 46letého muže u Horní Stropnice na Českobudějovicku. Odpoledne ho zavalil traktor a způsobil mu středně závažné poranění v oblasti břicha a pánve.

Sezimovo Ústí již převzalo celý majetek Spartaku

Sezimovo Ústí - Do majetku města se dostala poslední nemovitost od TJ Spartak. Zastupitelé nyní odhlasovali převod haly házené.

Borotínské basketbalové mládí už má v sezoně napilno

Borotín – Dění pod mládežnickými bezednými koši se opět probouzí k životu a rušno už je také v Borotíně.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení