VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Cesta do Veselí se motoristům prodloužila o devět kilometrů

Sviny - Ve Svinech a v Kundraticích lidé dálnici vítají a těší se, až ji budou používat. Teď jim ale vadí špatná organizace práce stavby

9.3.2016 1
SDÍLEJ:

Zelená značí objízdné trasy, červené uzavírky a fialová uvažovanou uzavírku. Foto: Mapy.cz

Lidem ze Svinů a Kundratic se postavily do cesty dvě uzavřené silnice najednou. Ke svým domovům teď najedou kilometry navíc. Takové vyhlídky mají na několik měsíců a k tomu je zřejmě čeká ještě třetí překážka na cestě.

Ze Svinů vedou do Veselí nad Lužnicí dvě silnice, na něž se napojují lidé z okolních vesnic. Teď místo nich řidiči jezdí po dvou objížďkách. První prodlužuje cestu z původních čtyř kilometrů na třináct. Druhá, sedmikilometrová, je nebezpečnější, doprava totiž vede po úzké silnici. Setkaly se tu dvě etapy výstavby dálnice D3: Veselí – Bošilec, která není zdaleka dokončená, a Bošilec – Ševětín, jež nyní začala.

Už od 17. července 2015 je uzavřená silnice Sviny – Veselí, objízdná trasa byla stanovena na Horusice, přestože silnice byla vždy ve velmi špatném stavu. „Souhlasili jsme pouze v případě, že nejdřív tu silnici opraví. Byla na ni stanovena i trasa pro autobus, děti po ní jezdily do školy. Silnice je zvlněná, plná děr. Jedinou výhodou je, že kolem ní nevedou hluboké příkopy," zlobí se na nezlepšení stavu cesty starosta Svinů František David. Jenže od března je i tato silnice uzavřena.

Nejstarší obyvatel Svin a Kundratic, osmaosmdesátiletý Josef Studík, je k objížďkám shovívavý. „Silnice si zavřeli, aby jim tam auta nejezdila, nedá se nic dělat," krčí rameny. Přiznává ale, že zákaz ještě moc nerespektuje. „Dokud to jde, budu přes zákazy jezdit." Zdaleka není jediný, kdo uzavření silnice nedbá.
Z Veselí do práce do Kundratic jezdí každý den i Miloš Urban. „Normálně to máme do práce čtyři kilometry, teď třináct, to je opravdu rozdíl," zamýšlí se nad uzavírkami. „Všichni zatím jezdí přes zákazy, čeká se jen na to, až se tam postaví policajti a budou rozdávat pokuty," tipuje Miloš Urban. Do jejich firmy mu nákladní auta dováží materiál. Jejich řidičům není jasné, jak se navzájem na úzkých silnicích vyhnou.

Zdražil i autobus

Delší cesta do Veselí se promítla také do ceny jízdného v autobusech. Dopravce ujeté kilometry rozpočítal mezi děti i dospělé. Školákům cestu zdražil o korunu, ostatním minimálně o dvě. Doprava se ale prodraží i lidem, kteří používají svoje vlastní auto.
Plánovaná je navíc i oprava mostu před Kundraticemi, což pro místní znamená odříznutí nyní jediné možné spojnice se Sviny. „Nechápu to, stoka je už dávno zavezená, ten most je úplně k ničemu, nikdy tam nic neteče. Je to most jen pro most," podivuje se nad jeho opravou Miloš Urban.

Přes Bukovsko

Nově je na stole požadavek na uzavření stávající objízdné trasy ze Svin přes Dolní Bukovsko a Sedlíkovice do Veselí, protože se bude stavět další úsek dálnice. U vodojemu se bude muset křižovatka rozbořit. Předpokládá se, že osobní auta nadále po silnici projedou a auta nad 15 tun se dají na Neplachov, kde je ale také omezení, takže se jim cesta prodlouží na Drahotěšice a Ševětín. A to už je pro všechny hrůzný scénář.
Ve Svinech jsou dvě výrobní dílny, kam jezdí kamiony, dále sklad, silnici potřebuje zemědělská technika. Starostové z Dolního Bukovska, Svin nebo i Týna nad Vltavou se situací a omezením na silnicích nesouhlasí a jen doufají, že je někdo bude chtít slyšet.

Těšíme se na konec

František David, starosta Svinů a Kundratic, si uvědomuje komplikace, které nastanou Svinenským a Kundratickým v nadcházející zemědělské sezóně, i jaké problémy teď mají rodiče dětí a také senioři s cestou k lékařům. Přesto věří, že i ostatní obyvatelé sdílí názor o nutnosti dálnice, která jim život zase usnadní. Teď jsou ale nespokojení s organizací práce a časovými průtahy. Před sebou totiž mají vidinu roku, kdy musí skousnout značně komplikovanější dopravu.

Veselí nad Lužnicí je vzdálené čtyři kilometry, máte změřeno, kolik objížďky měří?
Jedna má třináct kilometrů, druhá sedm. Do Veselí ale každý musí. Je tam pověřený úřad pro výkon státní moci, zároveň do Veselí dojíždějí děti do školy, to nemluvím o zájmových kroužcích, sportovních aktivitách. Rodiče tak s dětmi musí cestu absolvovat několikrát denně. Senioři zase do Veselí jezdí k lékařům, na nákupy. Využíváme tam návazné dopravní spoje a tak. Problém kulminuje, ale ještě se může zhoršit v létě, až začne zemědělská sezóna a začnou jezdit kombajny a veškerá zemědělská technika.

Jak se k uzavírkám staví lidé?
Lidé vidí největší potíž v organizaci práce. Kdyby byla silnice 14713 na Veselí už otevřená, bylo by po problémech. A teď vám něco povím. Když se v devadesátých letech dělal obchvat na Veselí, už činil levou část dálnice. Už tehdy obec Sviny a jiné žádaly o nadjezd. Nebyly vyslyšeny a dopadlo to, jak dopadlo, velká četnost dopravních nehod, vznikla velmi nebezpečná křižovatka. Po celý čas existence objezdu se vytváří petice, které nebyly nikdy brány v potaz. Kdyby dnes tento nadjezd byl, ušetřilo by se nejen spoustu peněz, ale hlavně lidských životů.

Jak to vypadá teď na té křižovatce skoro po roční uzavírce?
Staví se tam nadjezd nad dálnicí, mimoúrovňové křížení silnic. Za to jsme teď samozřejmě rádi, ale už to dávno mohlo být. A navíc, potkávám lidi, kteří se pozastavují nad tím, že se nikde nic neděje, stavba nepokračuje. Horusickou silnici museli přetnout, protože budou provádět odkanalizování dálnice a pak stavět nový proud.

Kdy mají skončit objížďky?
Silnice na Veselí se podle oficiálních informací měla otevírat letos 17. července, ale nyní už víme, že dříve než na podzim to nebude. Uzavírka na Horusice je plánovaná od března do 28. února příštího roku. Nejhorší je ten dlouhodobý horizont.

Uzavírat se má i most před Kundraticemi, to znamená, že tato vesnice zůstane úplně odříznutá?
V současné době probíhá výběrové řízení, čeká se na dotace a oprava mostu by se měla realizovat v létě. Původní záměr totiž nepočítal s tím, že bude silnice na Horusice uzavřena, nebyl by tedy žádný problém. Takhle se bude muset vymyslet náhradní cesta. Nový most se dělat nebude, snad třeba nechají průjezdnou půlku mostu. Zatím se neví. Ani na úřadě v Soběslavi nevěděli, že silnice na Horusice je uzavřená.

Dočkáte se pak opravy silnice na Horusice i na Veselí?
Ano, máme slíbeno, že horusická bude opravená. Na Veselí nevím. Ale vždy se provádí měření stavu před a po uzavírce a pak se zjišťuje, k jakému devastačnímu posunu došlo. Mohli by ji opravit v době uzavírky, aby se pak zase nemuselo objíždět. Nebo zároveň s opravou mostu, udělat ji při jednom.

Lucie Mylerová

Autor: Redakce

9.3.2016 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Sošky výtvarníka Tomáše Prolla (na snímku) si odnesli výherci prestižní ceny Jihočeského divadla Jihočeská Thálie.

Jubilejní Jihočeská Thálie už má své vítěze!

Výherkyně  ankety Táborského deníku v táborském ateliéru fotografa Jaroslava Koláře.
39

Vítězky ankety si užily ateliér jako světové modelky

OBRAZEM: Vodáci odemkli řeku Lužnici

Suchdol nad Lužnicí - Stovky lidí, téměř 150 lodí, krásné jarní počasí, stav vody přesně podle představ a dobrá nálada. Při tradičním rituálu vodáků, kterým je každoroční Odemykání Lužnice, panovaly ideální podmínky.

Bitva u Sudoměře má čtvrté pokračovaní

Sudoměř 24. března - Už počtvrté se v sobotu 235. března vrátí dějiny na místa, kde 25. března 1420 došlo k památné bitvě. Přibližně 400 husitů (včetně žen a dětí), mířících na horu Tábor, dostihli jejich nepřátelé – vojsko strakonických johanitů a katolických šlechticů, přezdívaných Železní páni.

Uzavírka u Diamantu skončila, příští týden začne další

České Budějovice – Řidiči v pátek zajásali, neboť před 14. h byl znovu otevřen pravý jízdní pruh ve směru do města a pravé odbočení na Strakonickou ulici směrem na sídliště Vltava.

Nově narozená miminka

Táborsko - Díky vstřícnosti táborské porodnice vám na našich stránkách přinášíme fotky nejmladších obyvatel Táborska.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies