Za jedno poležení ve vaně při spotřebě 70 litrů platí Táborští nyní pět korun. Tedy jen v případě, že se dokáží ponořit pouze do studené vody. Od října připlatí necelých šedesát haléřů navíc. Pokud si koupel dopřejí každý den, za měsíc se rozdíl dostane na 18 korun. Takové zdražení vody se rýsuje pro aglomeraci Tábor – Sezimovo Ústí – Planá nad Lužnicí.

„Takhle to nezní tak strašně, ale používáte vodu i jinak a pak už je zdražení citelnější. Hodně bere například záchod,“ reagovala na příměr Vlasta Suchanová z Tábora.

Letos za vodné a stočné se lidem s každým spotřebovaným kubíkem účtuje 70 korun, od října to má být zhruba o 11 procent, tedy téměř o devět korun víc. O stejné procento vystoupá i pevná složky ceny, která se jednou ročně platí dle kapacity vodoměru.

„Podle nové smlouvy začne Čevak provozovat soustavu právě od prvního října, kdy by začaly platit i nové ceny. Podle nich se pak bude účtovat do 30. září příštího roku. Konečnou sazbu bychom chtěli odběratelům zveřejnit začátkem září,“ říká ředitel Vodárenské společnosti Táborsko Milan Míka.
Není tajemstvím, že cena kubíku spěje ke stovce. To už bylo jasné při přípravě rozsáhlé obnovy kanalizační sítě. Aglomeraci tak zatěžuje investice 1,3 miliardy a vlastníka soustavy, kterou pronajímá, téměř miliardový úvěr.

Proto je nyní zdražování razantnější. A jinak tomu nebude ani pro příští roky.
„Podobně bychom měli zdražovat do roku 2014, pak už by se cena zvedala jen o inflaci,“ míní Míka. To už by se kubík dostal na 98 korun, ovšem s cenou zamíchá ještě nová, vyšší sazba DPH.

Cenu vody nezvyšují pouze na Táborsku, stejný krok připravili i Chýnovští. Přesto však zůstanou zhruba na polovině ceny, jakou platí Táborští. „Schválili jsme zdražení vodného o korunu a stočného o dvě a také chceme zdražit roční poplatek za přípojku z 200 na 400 korun. Za loňský rok jsme byli asi 700 tisíc korun v mínusu a očekáváme, že náklady porostou. I tak zůstaneme s cenou hodně nízko, neboť si vodohospodářskou infrastrukturu spravujeme sami,“ zdůvodnil starosta Pavel Eybert.

Do ceny promítnout investice: milion šel do kanalizace ve městě, chystají stavbu čistírny v Zahosticích. Vodné tak přijde od nového roku na 19,80 Kč/m³, stočné na 22 Kč.

V dalších městech starostové ještě tak jasno nemají.
„Ještě nemáme kalkulace, je to věc, o které se rozhoduje v listopadu, takže teď nedokážu říct, zda cena poroste a už vůbe ne o kolik,“ řekl starosta Soběslavi Jindřich Bláha.

Městu provozuje vodovod firma Čevak a lidé v současné době platí za kubík 58 korun. Cena je stejná pro celé město.
Rozhodnuto není ještě ani v Bechyni, kde je provozovatelem vodovodu a kanalizace Vodárenské sdružení Bechyňsko, které v sobě zahrnuje i okolní obce.

„Řešíme to vždy na konci roku, podle toho, s jakými čísly sdružení přijde. Ty ceny jsou ale jiné pro Bechyni město a jiné pro okolní obce,“ sdělil starosta Bechyně Jaroslav Matějka.

Lidé v Bechyni letos platí za vodné a stočné kolem 58 korun za kubík, pro Hvožďany, Senožaty a Lišky je voda o deset korun levnější a pro Sudoměřice a Bechyňskou Smoleč platí cena 40 korun.

„Cenu vody budeme teprve řešit na prosincovém zasedání zastupitelstva, kde padne konečné rozhodnutí. Ale počítáme v souladu s vypracovaným finančním modelem vývoje vodného a stočného s nárůstem o pět procent. Tento nárůst je způsoben přijetím dotace na rekonstrukci čistírny odpadních vod, kdy na tuto investici musíme tvořit finanční polštář tak, abychom případně po dvaceti letech byli schopni čistírnu opět reprodukovat,“ říká také starosta Mladé Vožice Jaroslav Větrovský.

Nyní platí Mladovožičtí za vodné i stočné 43 koruny za kubík, cena jim tedy stoupne zhruba o dvě koruny.
Ve Veselí nad Lužnicí počítají pro rok 2012 s nárůstem ceny vodného a stočného, který bude vyvolán zejména naplňováním schváleného plánu obnovy vodohospodářské infrastruktury města.

„Dle tohoto plánu dojde ke zvýšení nájemného z 8,21 milionu korun na 9,61 milionu korun, což se promítne v nárůstu ceny vodného a stočného zhruba o tři koruny za kubík,“ informoval veselský místostarosta Václav Matějů.

Dodal, že plán obnovy slouží k zajištění dostatečného množství finančních prostředků na průběžné opravy vodovodů, kanalizací a ostatní vodohospodářské infrastruktury. Od roku 2004 proto postupně zvyšují nájemné, a sice z tehdejších 2,7 milionu na 11 milionů. Těch chtějí dosáhnout za dva roky.