VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Celou noc zasvětili modlitbám

Tábor – Velikonoce v pravoslavné církvi dosáhly svého vrcholu

19.4.2009
SDÍLEJ:

Sloužící duchovní Jeromonach PachomijFoto: Alena ŠatrováČerná klenba nad Žižkovým náměstím se již rozestupovala, když pravoslavní nad nedělním ránem opouštěli svůj chrám na Špitálském náměstí. Celou noc zasvětili modlitbám, jimiž oslavovali Kristovo zmrtvýchvstání.
Již před 21. hodinou se před chrámem vytvořil takový zástup věřících, že se do malého chrámu najednou nevejdou. Přinášejí si košíky jídla, v nichž jsou kromě pečiva vidět i velikonoční vajíčka. Duchovní je dle židovského zvyku posvětí a lidé jeden po druhým se přicházejí poklonit Ježíši Kristu.


Dvouhodinovým čtením ze skutků apoštolů tráví společně čas do sobotní půlnoci, kdy podle tradice vstane Kristus z hrobu.
O půlnoci pak přijde ten pravý čas k obchodu chrámu s ikonami. „To je symbol uzavírání života a smrti, neboli věčný kruh a jde vlastně o symboliku obcházení Kristova hrobu, tím je náš chrám, “ vysvětluje duchovní otec Jeromonach Pachomij Paďour.


Chrám se opět zaplnil lidmi a jeho kadidlem provoněným prostorem prostupuje liturgie Jana Zlatoústého, jež je připisována autorovi ze 4. století. Nasloucháme slovům církevní slovanštiny, kterou Jeromonach Pachomij tu a tam proloží řeckým slovíčkem.


Čas plyne pomalu, ospalé děti polehávají na kůru a i na dospělých je již vidět únava. Do konce oslavy je však ještě daleko, teprve před třetí ranní přijde na řadu poslední akt: svaté přijímání.
Několik lidí bere děti a míří do ještě ospalých ulic, ostatní by ještě měli zasednout k jednomu stolu k agapickému setkání – hostině z paschálních pokrmů.

Padesát dnů

U pravoslavné církve však Velikonoce tímto obřadem nekončí, následuje dalších 50 velikonočních dnů. Období Velikonoc skončí až sesláním Ducha svatého – svatodušními svátky.
Východní i západní křesťanství se shoduje v tom, že největším svátkem je svátek Utrpení, Ukřižování a posléze Vzkříšení, které je vnímáno jako vrchol křesťanského tajemství.

„Snad jediný rozdíl je v jakési kulturní akcentaci, kdy Západ více zdůrazňuje psychologickou stránku věci, a proto se zastavuje u Velkého pátku, u bolesti, utrpení. Je tam jakási antropomorfizace Kristovy bolestí, je zdůrazňováno jeho lidství. Východ se u zjevné lidskosti nezastavuje a soustředí se až na neděli, na božství. Proto nejsou východní ikony trojrozměrné, ale jen dvourozměrné. Jsou vlastně odlidštěné, čímž je daný důraz na božský princip. Nedovedu si představit, že by někdo ve východní spiritualitě uctíval Kristovy bodné rány po hřebech,“ dodal k výkladu duchovní.

Rozdělení křesťanství na východní a západní souvisí s rozpadem římské říše. Řecká filozofie ovlivnila více východní směr, římská se orientovala na západ. Obě kultury se pak začaly pozvolna od sebe oddalovat a rozcházet. Proces odcizování trval ale 700 let, proto je za oficiální datum rozkolu stanoven až rok 1054.


Autor: Alena Šatrová

Místo události:
19.4.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Zloděj ukradl z auta věci za 100 tisíc

Kamila Janů (uprostřed) vyhrála silniční závod juniorek na MČR.

Kamila Janů z Mladé Vožice vybojovala český titul na silnici

Aktér videa s Babišem: Vůbec mě nenapadlo, že z toho bude takový poprask

Prachatice – Měla to být tak trochu předvolební agitace a hlavně autogramiáda knihy lídra hnutí Ano Andreje Babiše na prachatických Slavnostech Zlaté stezky. Jenže v Prachaticích bývalý ministr financí narazil.

Cesta dětí do škol bude bezpečnější

Tábor - V Táboře-Čekanicích v Průběžné ulici je od pondělí nový semafor. Na ostrý provoz přejde v září.

Na co zajít do kina

Táborsko - Přinášíme vám program kin.

Vařit můžete i pod širým nebem

Nemusíte vařit jen v domě. Můžete si pořídit kuchyň, která bude stát pod oblohou, nebo alespoň pod krytým přístřeškem na zahradě. A není to ani tak složité.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies