VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Bechyňské hradby získaly důstojnou stezku

Bechyně - V Bechyni se zachovalo jedno z nejúplnější středověkých opevnění v naší zemi. Konečně se dočkalo důstojné naučné stezky.

9.5.2017
SDÍLEJ:

Bechyňské hradby pro letošní turistickou sezonu získaly novou naučnou stezku.Foto: Deník / Jiří Dintar

Až dosud chodili turisté okolo městského opevnění, jež přitom patří k těm nejzachovalejším, spíše bez povšimnutí. To se ale nyní změní. Klub českých turistů otevřel novou naučnou stezku, jež upozorňuje na zbytky hradeb a opevnění. Zachováno zůstalo také 20 středověkých bašt.

Iniciátorem vybudování stezky je čestný předseda Klubu českých turistů Jan Havelka. „Dcera si v roce 1994 koupila domek, ke kterému patřil také kus hradeb a jedna zřícená bašta. Když jsem se pustil do její opravy, začal jsem se se zajímat o bechyňské opevnění,“ vysvětlil Jan Havelka, co jej k nápadu přivedlo.

Poté, co Jan Havelka opravil baštu své dceři, přišel si k němu pro radu další nadšenec do historie. Chtěl se postarat o městskou baštu, která hrozila zřícením. I jemu Jan Havelka poradil, a tak postupně začal mít zájem o městské opevnění. „Bechyně má téměř kompletní systém opevnění, který je však do značné míry začleněný do nové zástavby,“ uvedl Jan Havelka.

Pohled do bechyňských ulic mu dává za pravdu. Řada domů těsně přiléhá k hradbám, u některých přímo tvoří jejich zadní zeď. Zachovalo se také 20 středověkých bašt, ke kterým především v 19. století přibyla řada kamenných nebo dřevěných přístavků, jež zakrývají jejich původní vzhled.

To byl jeden z důvodů, proč se na ně rozhodl Jan Havelka upozornit. „O zámku či klášteru se píše všude, naopak o hradbách najdete většinou jen nepatrnou zmínku. Jde přitom o jedno z mála měst, kde je celý základ opevnění dobře vidět, a Bechyňští by se jím měli chlubit,“ zdůraznil. Společně s dalšími nadšenci udělali letecký průzkum a požádali kraj o dotaci na zřízení naučné stezky. Tu se jim loni podařilo získat ve výši 130 tisíc korun. Díky ní pak vytvořili pětikilometrovou stezku s informačními tabulemi.

O zajímavé historii bechyňského opevnění přitom neví ani řada místních. Pavlínu Masopustovou tato informace překvapila. „Při nejbližší příležitosti se na naučnou stezku dojdu podívat. Myslím si, že je skvělé, že tu něco takového vzniklo,“ sdělila.

Jan Havelka ale už plánuje její další rozšíření. „Rádi bychom vytvořili ještě cestu podél vnějších hradeb, zatím nám v tom ale brání složité majetkové vztahy,“ vysvětlil. Řada pozemků je totiž v soukromém vlastnictví, a město by je nejprve muselo vykoupit či směnit za jiné.

Autor: Jiří Dintar

9.5.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

rekonstruované podkroví

V podkroví můžete mít své království

Ilustrační foto

Na co zajít do kina

Beatles, akrobati a muzika. V Hradci startuje TOP týden

Jindřichův Hradec - Dny doslova nabité kulturou. Takový je turistický TOP týden, který láká do města u Vajgaru.

Svatá Anna, chladna z rána

Jižní Čechy - Ve středu 26. července, kdy je slunce na obloze oproti nejdelšímu dni v roce o 53 minut kratší dobu, se připravme na nejchlednější den z celého týdne. Svatá Anna tak nejspíše naplní staré pranostiky.

Již nejsou mezi námi

Táborsko - Přinášíme přehled posledních rozloučení v okrese.

Noční prohlídky nabídnou Skoropravdu o Bílé paní

Jindřichův Hradec - Noční prohlídky na hradu a zámku v Jindřichově Hradci patří už desítky let ke špičkám letních akcí. Letos ale budou úplně jiné.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení