VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Bechyně a církev si podaly ruku a jdou si pro klášter

Bechyně - Záchrana kláštera před obávaným cizím investorem se zdá být na dobré cestě.

31.3.2017
SDÍLEJ:

Klášter v Bechyni založili františkáni z řádu minoritů již ve 13. století.Foto: Deník / Alena Šatrová

Bechyňští zastupitelé a českobudějovická diecéze si podali ruce a jdou do vyjednávání s prodávajícím – františkánským nadačním fondem, společně. Jak se ve středu dohodli, záměr je jasný, rozhodovat bude finanční stránka.


Diecézní ekonom René Bouzek zmínil, že pro ně je prioritou bezplatný převod. „Budeme jednat o takové cestě, která by pro nás byla ekonomicky co nejméně náročná, protože do budoucna bude nemovitost potřebovat ohromné množství peněz na opravy,“ zdůvodnil s tím, že jejich odhady hovoří o 40 milionech.


Předseda prodávajícího nadačního fondu Konvent Pax Jan Dohnal se žádné variantě nebrání. „Od začátku totiž chceme, aby klášter přešel na diecézi,“ potvrdil Deníku.


ČTĚTE TAKÉ:  Františkáni hledají kupce pro klášter

Českobudějovická diecéze v objektu vlastní koste, který se na začátku 90. let nestal součástí restituce a nepřešel tedy zpět do vlastnictví řádu františkánů.

„Kostel už dlouho sloužil farnosti a nás po čtyřicetileté komunistické genocidě řádu už není tolik, abychom kostel využili," vysvětluje předseda nadace.


O prodeji kláštera vlastníci již dlouho uvažovali, loni se v této záležitosti obrátili na město i římskokatolickou církev, neboť i františkáni mají zájem, aby klášter nepřišel o duchovní rozměr. Souznění našli i u starosty Pavla Houdka. „Cítíme, že by nebylo dobře, aby klášter koupil někdo cizí a zamezil přístup na zahradu," zdůvodnil starosta. Problémy by navíc mohly vzniknout i umělecké škole, která v klášteře sídlí a město má zájem, aby fungovala.

„Klášter bychom měli získat, pro město má nevyčíslitelnou hodnotu," podporuje postoj i zastupitel Martin Zelenka, jenž se stal členem vyjednávací skupiny. Jejím úkolem je společně s diecézí odvrátit prodej.

Mohli by požádat i o kostel, říká v rozhovoru bechyňský faráře Petr Plášil

Petr PlášilProč se obáváte prodeje kláštera?
Protože jde o jeden objekt dvou vlastníků, kdy my vlastníme kostel, ale rozdělení je velmi necitlivé a pokud by do něj vstoupil nový soukromý vlastník, mohlo by to soužití zkomplikovat. Nyní se s nadací františkánů i uměleckou školou vždy na společném užívání vždy dobře domluvíme. Například si totiž vzájemně musíme chodit přes pozemky, tedy přes majetek druhého vlastníka.

Jaká je historie rozdělení kláštera?    
Klášter jako takový je tady od konce 13. století a vždy tady byli františkáni. Nejprve větev, která se nazývá minoriti a od 15. století pak přímo františkáni, ale oba řády vycházejí ze sv. Františka z Assisi. Zůstali tady až do roku 1950, kdy je komunisté odsunuli a činnost řádu ukončili. Další výseč v jejich působení v Bechyni spadá do 15. století, kdy sem vtrhli husité a dvakrát – v roce 1422 a 1428 klášter i město vyplenili a františkány povraždili. Až v roce 1492 klášter znovu povstal a byl opět vysvěcen a františkáni se sem znovu přistěhovali. Působili tu tedy až do toho roku 1950 a když už tu nebyli, nějaký čas se areál využíval jen provizorně. V roce 1958 ale keramická škola potřebovala internát pro studenty a padlo rozhodnutí, že se areál rozdělí a část, pro niž neměli využití, připadne naší farnosti, tedy kostel nebo ambit. V roce 1990 to zase vše bylo františkánům vráceno.

Neměl by jim tedy patřit i váš kostel?
V podstatě ano, protože majetková kontinuita byla naprosto nezpochybnitelná a hned v první vlně restitucí jim to bylo vráceno. Umělecká škola tu ale dál mohla pokračovat. Je pravda, že kdybychom toto celé vzali právně a ekonomicky, je pravda, že by františkáni mohli žádat restituci od farnosti, což teď ale nikdy nezaznělo. Právo by na to zřejmě mohli mít a nám by jeden kostel stačil.

NEPŘEHLÉDNĚTE: Bechyně opraví vodovodní a kanalizační síť

Autor: Alena Šatrová

Místo události:
31.3.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Narodili se na Táborsku

Pilotovi se nic nestalo, ale letadlo bylo třeba dostat z měkkého terénu.
AKTUALIZOVÁNO
3

Letadlo po nouzovém přistání uvízlo v bažině

Utíkal před zatčením, chytili ho v Táboře

Tábor - Táborští strážníci při své pochůzce městem v úterý odpoledne narazili na muže, který se ukrýval pod schodištěm jednoho z paneláků v Berlínské ulici na Sídlišti nad Lužnicí.

Renault zůstal na suchu

Tábor – Táborští policisté pracují na další případu, kdy se z aut ztrácí motorová nafta.

Na co zajít do kina

Táborsko - Přinášíme přehled programu kin.

Rodiče zraněné dívky požadují odškodnění 450 tisíc

Tábor – Rok po svém těžkém zranění, naštěstí šestnáctiletá slečna běhá a zase se směje. Začátek loňského školního roku ale nestihla. V péči lékařů ji držel zlomený obratel. „Už je to dobrý, ale bolelo to hodně,“ vzpomíná.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení