VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Amfiteatr na ostrově v Plané neprošel o jediný hlas

Planá nad Lužnicí - Dotaci i stavbu amfiteátru smetli Plánští ze stolu. Ačkoli už ji dřív schválili, teď zjistili, že je v rozporu s územním plánem.

1.7.2014 1
SDÍLEJ:

Na ostrově se každý rok konají slavnosti. Foto: Alena Šatrová

Plánský projekt: Vznik amfiteátru odsouhlasili zastupitelé už v roce 2009. Jenže s horlivým nástupem přišel i rychlý konec. Nejprve měl stát za tenisovými kurty, poté za řekou, kde byly problémy s odkupem pozemků. • Plánští tedy schválili jeho stavbu na zdejším ostrově, kde se pořádají kulturní akce. Radnice nechala zpracovat projekt, zastupitelstvo odsouhlasilo návrh na podání žádosti o dotaci.

Přijetí dotace na přírodní amfiteátr se zastupitelům zkomplikovalo. Místo aby peníze přijali, celý projekt za téměř osm milionů smetli o jeden hlas ze stolu. Důvod? Na zdejším ostrově je hlediště v rozporu s územním plánem. Ten stavby na veřejné zeleni zakazuje. Tomu ale při hledání vhodného místa ve městě nevěnovali dostatečnou pozornost.

Aby se stavba zachránila, musely by se podle starosty Jiřího Šimánka změnit regulativy v územním plánu. Takový postup by musel odsouhlasit také poskytovatel dotace. „Mrhá se tady lidskou prací a i penězi. Do projektu se zatím vložilo asi tři sta tisíc korun. Podrazili jsme nohy sami sobě, když jsme schválili stavbu, která není v souladu s regulativem," přiznává starosta Jiří Šimánek.

Ačkoli již loni měli zastupitelé v materiálech informaci o tom, že stavba na ostrově je v rozporu s platným plánem, schválili ji. K přiznání chyby se ani nikdo moc nemá. „Veřejnoprávní smlouva byla vystavená protizákonně. Mělo se to řešit v době, kdy se rozhodlo o celém projektu. Nevěděl jsem, že nelze na ostrově něco stavět," argumentoval místostarosta Jiří Rangl na jednání zastupitelstva. O problému podle svých slov nevěděl ani další zástupce Zdravé Plané Pavel Kubec.

Jak zmínil Jiří Rangl, Zdravá Planá amfiteátr odmítala. Ovšem při schvalování mu zelenou také dala. 
Například podle radního za ODS Stanislava Vyhnala k pochybení došlo. „Je to zřejmé. Důležité je se bavit o tom, jaká je cesta k nápravě a jak by se dala přepracovat regulativa územního plánu tak, aby neblokovala výstavbu v průmyslové zóně," upozorňoval radní. Na to, že došlo k pochybení, upozornil člen stavební komise a člen Zdravé Plané Martin Pobuda. Svoji výtku ale nesměřoval nejprve na radnici, nýbrž  rovnou na stavební úřad v Sezimově Ústí, pod který Planá spadá.

„Tak závažná stavba by si zasloužila více pozornosti, ale projekt proběhl v tichosti. Cítil jsem povinnost informovat lidi. Jako stavební komise jsme poradním orgánem, ale vůbec jsme nebyli osloveni," obhajoval své jednání Martin Pobuda s tím, že není pro stavbu amfiteátru.
„Je ostuda, když se o našich chybách musíme dozvědět od cizích lidí," reagoval na něj starosta Jiří Šimánek.

Někteří zúčastnění občané na jednání zastupitelů s postojem Martina Pobudy nesouhlasili. Odsoudili hlavně to, že radní obešel. Jiní zase například nevěřili, že by Evropská unie uvolnila peníze na záměr, o kterém neví, zda projde změnou územního plánu.
Po hodinovém dohadování, kdo kde pochybil, nakonec zvedlo pro amfiteátr ruku sedm zastupitelů, tři byli proti a dva se zdrželi. Aby projekt prošel, a tím i přijetí dotace, musela by mu dát zelenou nadpoloviční většina, tedy alespoň osm zúčastněných.

Amfiteátr na ostrově měl mít kapacitu pro 750 lidí a z půlkruhového hlediště by návštěvníci sledovali festivaly nebo slavnosti. O jeho stavbě se mluví už od roku 2009, ale průběžně se měnily lokality, kde má stát. 

Autor: Kateřina Krejčová

1.7.2014 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Tito ztracení psi měli štěstí. K páníčkům se díky pomoci lidí vrátili.
3

Lidé kolem Vltavy na Českokrumlovsku zachraňují i psy

Diváci v kině. Ilustrační foto.

Na co zajít v pátek a v sobotu do kina

Zloděje čapli za ruce

Tábor - Muže a ženu ve čtvrtek ostraha jednoho z táborských supermarketů v centru zadržela ve chvíli, kdy se snažili ukrást zboží za bezmála 4500 korun.

Táborsko plánuje s Příbramí zlomit remízovou šňůru

Tábor – Po zbytečné remíze 3:3 v Sokolově už zvedl druholigový tým FC MAS Táborsko hlavu vzhůru a s optimismem vyhlíží nadcházející domácí duel 4. kola FNL proti 1. FK Příbram.

Povodně 2002: Velká voda lidi sblížila. Byli na sebe hodnější

Jižní Čechy - Stoletá voda přišla, zničila a odešla v průběhu několika hodin. Lidem ale trvalo léta, než se vzpamatovali a zahladili po ní vnější stopy. Ty uvnitř si však nesou dál.

Jiří Kněžíček: Svěrák mi říkal „pane lékárníku“

Slavonice – Ve filmu Po strništi bos nehrály jen slavonické děti.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení