„Letní sezóna neláká do rekreačních oblastí pouze ty, kteří sem přijedou za odpočinkem,“ říká policejní mluvčí Jana Kameníková. „V uvedených oblastech se zároveň pohybují zloději. Ti zaměřují svoji pozornost na vodácké kempy a veřejná tábořiště.“

Například v pátek po desáté večer kdosi odcizil z tábořiště ve Zlaté Koruně na Českokrumlovsku gumový nafukovací raft. Jeho majitel přišel také o ruční vzduchovou pumpu, celkově mu vznikla škoda přes 24 tisíc korun. Po lapkovi teď pátrají českokrumlovští policisté.

„Čimeličtí policisté zase řeší od sobotního večera případ krádeže nafukovacího člunu, který zloděj odcizil v obci Radobytce na Písecku,“ pokračuje Jana Kameníková.

„Než se majitel plavidla navečeřel, člun byl pryč. Škodu poškozený muž vyčíslil na nejméně 12 tisíc korun.“

Policisté proto doporučují neponechávat věci bez dozoru. „Asi nejbezpečnější je, aby se posádka dohodla a u lodí se vystřídala,“ radí policejní mluvčí. „Nenechávejte své osobní věci a plastové barely s oblečením bez povšimnutí. Plavidlo u břehu zajistěte řetězem a uzamkněte zámkem. Pouhé přivázání člunu či raftu lanem k pevnému bodu na břehu je nedostatečné,“ upozorňuje Jana Kameníková.

„Snažte se připravit zloději co nejvíce překážek, čímž mu můžete krádež zkomplikovat nebo ho od ní úplně odradit,“ dodává policejní mluvčí.

Hlavně důslednost

Stále se zvyšující počet krádeží potvrzuje i Eva Farkačová z českobudějovické vodácké agentury Ká–servis. „Nejvíce se kradou pádla,“ říká Farkačová. „Lidi jdou třeba ožralí z hospody, někde ho ztratí, a když vidí jiné, tak ho ukradnou. Lidé by si je měli dát do stanu, zamknout do auta nebo schovat pod lodě.“

Rafty a lodě by měli vodáci pokaždé zamknout zabezpečovacím zařízením. „Hlavně buďte důslední,“ nabádá Eva Farkačová z Ká–servisu. Řeky nejsou plné vodáků, ale lidí, kteří se přijeli vyřádit.